Читаєте зараз
Туреччина й Сирія потерпають від землетрусів. Чи може так статися в Україні та як вберегтися від катаклізму: інструкція Заборони

Туреччина й Сирія потерпають від землетрусів. Чи може так статися в Україні та як вберегтися від катаклізму: інструкція Заборони

Anastasiia Opryshchenko

Вранці 6 лютого на південному сході Туреччини та на півночі Сирії стався землетрус магнітудою 7,8 бала. В ніч на 7 лютого було зафіксовано ще кілька землетрусів. Рятувальники продовжують розбирати завали.

Зупинити землетрус неможливо, але у випадку такої загрози є змога підготуватися до нього без паніки. Заборона розповідає, чи загрожують Україні масштабні землетруси, як підготуватися та що робити, якщо землетрус вже почався.


Щороку у світі в середньому відбувається близько 58 тисяч землетрусів. Втім, точно передбачити, де і коли станеться черговий підземний поштовх, неможливо.

Землетрус, що стався в Туреччині 6 лютого, згідно з заявою президента Реджепа Тайіпа Ердогана, став найбільшим лихом у країні з 1939 року: крім тисяч смертей, було зруйновано понад 2,8 тисячі будівель, близько 20 тисяч людей отримали травми. Землетрус поширився і на Сирію, де в результаті загинуло щонайменше 1400 людей. А поштовхи силою 2–3 бали зафіксували навіть у Казахстані.

МЗС України отримало 24 звернення про відсутність зв’язку з українцями, які проживають у зоні землетрусу в Туреччині, їхнє місцеперебування встановлюють. Інформація про українців серед постраждалих наразі не надходила.

Допомогти Туреччині та Сирії зголосилися десятки країн, в тому числі члени Євросоюзу та НАТО. Зокрема, уряд Швеції виділить екстрену допомогу розміром понад 600 тисяч євро, а Червоний Хрест запросив для постраждалих країн допомогу розміром 75 мільйонів доларів.

Чи можливі такі ж руйнівні землетруси в Україні? 

Землетруси, що зачепили Туреччину та Сирію, відбулися на південно-західній окраїні тектонічного поясу, в якому лежить Україна, тому для українців вони пройшли майже непомітно. Однак якби землетрус зачепив північно-східну частину поясу, наслідки в деяких містах України були б подібні до Туреччини. За словами сейсмолога Олександра Кендзера, Київ і Крим розташовані у зоні сейсмічної небезпеки.

Так, наприклад, біля України лежить так звана зона Вранча [сейсмоактивна зона в Румунії, що зачіпає східну частину українських Карпат]. Через землетруси у цій зоні сейсмічні хвилі можуть викликати коливання у Києві, але у зоні з найбільшим ризиком перебуває південний захід Одеської області.

Найсильніші землетруси у зоні Вранча фіксували у 1940, 1977, 1986, 1990 та 2004-му роках. Сила ж останніх землетрусів, зокрема 2021 року, не перевищувала 5 балів. Експерти припускають, максимальна сила землетрусу в Києві може становити 5–6 балів — за таких умов на верхніх поверхах багатоповерхівок гойдаються люстри. У разі землетрусу в максимальні 12 балів змінюється ландшафт, розташування великих озер та річок, структура рельєфу. 

В минулому забудова Києва відбувалася саме з розрахунком на 5 балів, тож такі поштовхи вважалися умовно безпечними, а до 2004 року Київ не входив до сейсмічно небезпечної зони. Зараз ці норми змінилися через будівництво багатоповерхівок — вони вважаються небезпечними об’єктами, тому в них закладається великий запас стійкості. Ймовірні шестибальні поштовхи такі будинки можуть витримати, але є загроза тріщин у перегородках та пошкодження каркаса будинку. Фактично 6-бальні поштовхи для Києва є допустимим ризиком. Але за такого землетрусу можуть постраждати сталінки та хрущовки, під час побудови яких застосовувався коефіцієнт у 5 балів. 

Тимчасово окупований Крим має власні сейсмоактивні зони — зокрема, південне узбережжя, — тому ймовірність землетрусу на півострові зберігається. Наймасштабніший катаклізм на півострові за останні 100 років стався восени 1927 року — тоді кілька потужних землетрусів з інтенсивністю 8 балів зруйнували прибережні будівлі та все узбережжя від Алушти до Севастополя. Зазнали пошкоджень і пам’ятки архітектури — Генуезька фортеця та Воронцовський палац. 

Як підготуватися до землетрусу? 

Запобігти землетрусу неможливо, однак на основі прогнозів влада країни може сповістити населення про ймовірну загрозу. В подібній ситуації слід діяти швидко, але спокійно та без паніки.

При завчасному попередженні про загрозу землетрусу варто:

  • перед тим як залишити дім, вимкнути нагрівальні пристрої і газ; якщо є піч — загасити її;
  • поставити на підлогу всі важкі речі та за можливості закріпити їх;
  • попередити сусідів, за потреби допомогти людям з інвалідністю, дітям та людям похилого віку;
  • зібрати документи, необхідні речі, воду, невеликий запас харчових продуктів, медикаменти, забрати домашніх улюбленців і вийти на вулицю;
  • надалі виконувати всі розпорядження органів влади;
  • не користуватися без потреби телефоном, аби не перевантажувати мережу;
  • на вулиці якомога швидше відійти від будівель, споруд, водойм у напрямку площ, широких вулиць, скверів, спортивних майданчиків, незабудованих ділянок. 

Якщо землетрус почався раптово і вам нема коли зібратися та вийти з квартири/будинку, необхідно зайняти безпечне місце в приміщенні і, щойно стихнуть перші поштовхи, швидко вийти на вулицю. Серед найбезпечніших місць — отвори капітальних внутрішніх стін та місця поблизу них, віконні і балконні отвори в стінах нижніх поверхів. Укриттям від уламків і предметів, що падають всередині будівлі можуть слугувати місця під міцними столами і ліжками.

Небезпеку становлять великі засклені отвори, скляні дахи цехів і громадських будівель, кутові кімнати верхніх поверхів, ліфти. У небезпечних місцях тримайте над головою рюкзак — це може захистити вас від травми. Не ховайтеся поблизу гребель, річок, на морських пляжах і берегах озер. 

Якщо ви прямуєте у безпечне місце пішки — уникайте вузьких і захаращених вулиць, уважно стежте за стінами, що можуть впасти, тримайтеся якомога далі від веж, дзвіниць, водойм.

Що робити, якщо землетрус вже почався:

  • станьте в отворі внутрішніх дверей або у кутку кімнати якнайдалі від вікон і важких предметів;
  • якщо ви живете не вище другого поверху, вибіжіть з будинку швидко, але обережно;
  • остерігайтеся уламків, електричних дротів та інших джерел небезпеки;
  • відійдіть від високих споруд, шляхопроводів, мостів та ліній електропередач;
  • якщо ви їдете автомобілем, зупиніться, відчиніть двері та залишайтесь всередині до припинення коливань;
  • перевірте, чи немає поблизу постраждалих, сповістіть про них рятувальників та за можливості надайте допомогу.

Що робити після землетрусу:

  • зберігайте спокій;
  • за можливості допоможіть постраждалим — викличте медичну допомогу тим, хто її потребує;
  • переконайтеся, що ваше житло не зазнало ушкоджень;
  • обов’язково кип’ятіть воду з крана перед питтям, адже вона може бути забруднена;
  • перевірте, чи немає загрози пожежі;
  • не користуйтеся відкритим вогнем, освітленням, нагрівальними приладами та газовими плитами і не вмикайте їх, доки не будете впевнені, що немає витоку газу;
  • не поспішайте з оглядом міста, не відвідуйте зони руйнувань, якщо там не потрібна ваша допомога;
  • уникайте морського узбережжя, де може виникнути небезпека від морських хвиль, спричинених сейсмічними поштовхами;
  • будьте готові до повторних поштовхів — часто вони спричиняють додаткові руйнування;
  • дізнайтеся у місцевих органах державної влади та самоврядування контакти організацій, які відповідають за надання допомоги потерпілому населенню.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій