Як влаштуватися на роботу під час війни: у ТЦК розповіли про нову важливу умову
- На період дії воєнного стану для прийому на роботу, як і раніше, потрібно подавати паспорт, ІПН та трудову (або витяг з реєстру соцстраху).
- Для військовозобов’язаних та резервістів з січні-2023 додали ще один обов’язковий документ.
- Водночас є спрощення: наприклад, письмовий договір став необов’язковим.
Роботодавці зобов’язані перевіряти, чи стоять їх потенційні працівники на військовому обліку. Також керівники повинні вести власні списки військовозобов’язаних і повідомляти територіальні центри комплектування про звільнення таких людей.
Заборона розповідає про нюанси трудових відносин під час воєнного стану.
Документи при працевлаштуванні: які потрібні
На період дії воєнного стану бюрократичні аспекти прийому на роботу не зазнали особливих змін. Так, як і раніше для реєстрації потрібно подати:
- паспорт (або інший документ, що посвідчує особу);
- ідентифікаційний код;
- трудову книжку або відомості про трудову діяльність з Реєстру державного соцстрахування.
Деякі зміни введені Кабінетом міністрів наприкінці грудня-2022 року. Вони стосуються військовозобов’язаних, призовників та резервістів.
Постановою передбачено, що під час оформлення працівника роботодавець повинен перевірити наявність військово-облікового документа. Як пояснили у Чернівецькому обласному ТЦК та СП, вони можуть бути різними в залежності від категорії:
Читати більше новин в Telegram- для призовників — посвідчення про приписку до призовної дільниці;
- для військовозобов’язаних — військовий квиток або тимчасове посвідчення військовозобов’язаного;
- для резервістів — військовий квиток.
Також роботодавці повинні вести облік військовозобов’язаних незалежно від форми власності підприємства чи організації. Щороку вони мають надсилати ці списки до центрів комплектування. Про звільнення з роботи таких людей теж треба повідомляти військкоматам.
«Приймання на роботу призовників, військовозобов’язаних і резервістів здійснюється тільки у разі їх перебування на військовому обліку в районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки. За порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, зокрема і щодо ведення військового обліку, вони [роботодавці] несуть відповідальність згідно із законом», — наголосили у Чернівецькому ТЦК та СП.
Взяття на роботу в умовах воєнного стану: всі нюанси
Зазнали зміни ще деякі норми, які стосуються трудових відносин:
- у період дії воєнного стану сторони за згодою визначають форму трудового договору — усна чи письмова. Тобто вимоги статті 24 КЗпП України (обов’язковий письмовий договір) не застосовується. З наказом працівника ознайомлюють під підпис і він зберігається в особовій справі;
- умова про випробування працівника під час прийняття на роботу може встановлюватися для будь-якої категорії працівників (наприклад, для внутрішньо переміщених осіб, для осіб з інвалідністю);
- передбачено можливість укладення строкових трудових договорів на період заміщення тимчасово відсутнього працівника. Йдеться про людей, які, наприклад, евакуювалися за корон чи в іншу область, перебувають у відпустці чи вважаються зниклими;
- при працевлаштуванні на невелике підприємство роботодавець може запропонувати підписати трудовий договір зі спрощеним режимом регулювання трудових відносин. Він застосовується виключно на добровільних засадах і передбачає можливість встановлення індивідуальних умов праці, наприклад, робочі години, часу відпочинку і відпусток (відпустки можуть взагалі не давати).
Раніше Заборона розповідала про всі нюанси вручення повісток та про те, як діяти у випадках порушень з боку військкомів. З квітня-2023 Кабмін розширив повноваження ТЦК.
Читати більше новин в Telegram