Трамп переміг, тож віцепрезидентом США стане противник України: все не так страшно

Анастасія Могилевець
  • 60-ті в Штатах президентські вибори пройшли 5 листопада 2024 року. Перемогу здобув Дональд Трамп, отримавши 277 голосів виборників при необхідних 270.
  • Одночасно із главою держави американські виборці голосують і за віцепрезидента. Трамп ще у липні обрав на цю кандидатуру сенатора від Республіканської партії Джеймса Девіда Венса (Джей Ді Венса).
  • Політик був одним із найзапекліших опонентів допомоги Україні в Конгресі. 

Попри гучні заяви та позицію політика щодо України, самотужки він навряд чи зможе суттєво вплинути на підтримку від Штатів. Річ у тім, що віцепрезидент не є ключовою фігурою в зовнішній політиці. Водночас в оточенні Трампа є люди, які можуть більше розвернути його в бік України.

Заборона розповідає про майбутнього віцепрезидента США і про його ставлення до України.

Джеймс Девід Венс: хто він такий

Одночасно із президентом американські виборці голосують і за другу особу у державі — віцепрезидента США. Кандидатів Камала Гарріс і Дональд Трамп обрали ще влітку 2024 року. Демократка взяла губернатора Міннесоти Тіма Волза, а от від республіканців був обраний сенатор від Огайо Джей Ді Венс.

Венс служив у Корпусі морської піхоти, зокрема під час Іракської війни, працював адвокатом. Раніше був противником Дональда Трампа, однак згодом став його прихильником. Сам Трамп назвав його «людиною, яка найкраще підходить для посади віцепрезидента Сполучених Штатів».

Також політик відомий тим, що був одним із найзапекліших опонентів допомоги Україні в Конгресі. Він критикував адміністрацію Байдена за продовження грошової та матеріальної підтримки й очолив невдалу кампанію в Сенаті з блокування пакета допомоги на суму $60 мільярдів. Також республіканець стверджував, що американська підтримка України в її війні проти РФ є невиправдано дорогою. Він назвав повернення до кордонів України, які були до вторгнення, фантастичним.

Читати більше новин в Telegram

Венс також заявляв, що Україна повинна припинити наступальні маневри у війні з Росією й почати перемовини про врегулювання, оскільки, на його погляд, Захід ніколи не зможе виробити достатню кількість зброї, щоб зробити перемогу можливою. Зрештою, у 2022 році в інтерв’ю Стіву Беннону, давньому раднику Трампа, який зараз відбуває чотиримісячний тюремний термін за неповагу до Конгресу, він сказав, що йому взагалі байдуже, що станеться з Україною так чи інакше.

Підтримка України Штатами: що казав Венс

Газета The New York Times наводить кілька коментарів Венса щодо підтримки України з боку США:

  • «Математика» робить війну в Україні непереможною.

За його словами, адміністрація Байдена не змогла підрахувати, скільки грошей і ресурсів знадобиться для перемоги над Росією.

«Найбільш фундаментальне питання: скільки Україні потрібно і скільки ми можемо реально надати? Пан Байден припускає, що додаткові $60 млрд означають різницю між перемогою і поразкою у великій війні між Росією і Україною. Це також неправильно… По суті, нам бракує потужностей для виробництва тієї кількості зброї, яку ми повинні надати Україні для перемоги у війні», — казав сенатор-республіканець у квітні 2024 року.

  • Україна повинна зайняти оборонну позицію і вести переговори з Росією.

Венс стверджує, що проголошена президентом України Володимиром Зеленським мета повернути території, які Росія захопила з 2014 року, є нездійсненною. Він розкритикував адміністрацію Байдена за відмову від переговорів з Росією, назвавши цю відмову «абсурдною».

«Обравши оборонну стратегію, Україна може зберегти свою дорогоцінну військову силу, зупинити кровопролиття й надати час для початку переговорів», — заявляв він.

  • США повинні спрямовувати кошти на південний кордон, а не в Україну.

Під час переговорів у Сенаті щодо пакета допомоги Україні Венс стверджував, що лідери республіканців уклали погану угоду, яка перенаправляє фінансування в Україну коштом захисту південного кордону.

«Ми підтримували переговори, щоб забезпечити безпеку кордонів цієї країни на основі здорового глузду. Ми не погодилися на прикордонний фіговий листок, щоб відправити ще $61 млрд в Україну», — заявляв сенатор на пресконференції 6 лютого 2024 року.

  • США повинні зосередити свої збройні сили на загрозах з Азії, а не з Європи.

На Мюнхенській безпековій конференції в лютому 2024 року Венс заявив, що Сполученим Штатам потрібно зосередити свої зусилля в Азії, а не в Україні. Він також стверджував, що виробництво ракет системи Patriot для України позбавить Тайвань такої зброї в разі китайського вторгнення.

«У світі багато поганих хлопців, і я набагато більше зацікавлений у деяких проблемах у Східній Азії зараз, ніж у Європі», — заявив політик.

Президент Володимир Зеленський раніше відповідав на заяви Венса щодо оборонної підтримки Києва. Він казав, що не впевнений, чи американський політик «розуміє, що тут відбувається». «Зрозуміти це — це прийти на передову, щоби побачити, що відбувається, поговорити з людьми, а потім піти до мирних жителів, аби зрозуміти, що з ними [буде] без цієї підтримки. І він зрозуміє, що мільйони будуть убиті», — заявляв Зеленський.

Віцепрезидент у США: які його повноваження

Попри заяви Венса, які збігаються з заявами і самого Трампа, потрібно знати, яку насправді роль виконує віцепрезидент США. Він формально очолює Сенат США й має низку інших суспільних обов’язків. Також у разі смерті, відставки або звільнення президента США стає повноцінним очільником держави. Найчастіше віцепрезидентом обирають того, хто може посилити слабкі сторони кандидата в президенти чи закрити якусь прогалину.

Багато політичних експертів переконані, що велику роль у тому, що Трамп обрав Венса, став його вік – 39 років. Тобто він відносно молодий політик на загальному фоні республіканців у Конгресі.

Ось основні обов’язки та сфери відповідальності віцепрезидента США:

  • віцепрезиденти очолюють комітети й напрямок роботи з певних питань, пріоритетних для президента;
  • віцепрезиденти здійснюють поїздки за кордон, особливо в ситуаціях, коли президент не готовий дати обіцянку іншим країнам про підписання угоди, але хоче відправити в поїздку високопоставленого представника;
  • віцепрезиденти виступають в ролі радників, що відображають точку зору виключно президента.

Водночас ключовими у зовнішній політиці США та в підтримці України є:

  • державний секретар;
  • радник Білого дому з питань національної безпеки;
  • міністр оборони.

Водночас в оточенні Трампа є люди, які можуть розвернути його в бік України. Серед них — Чарльз О’Браєн, який є одним з п’яти кандидатів на посаду радника з нацбезпеки, та Майк Помпео, який, імовірно, може очолити Пентагон.

Раніше Заборона розповідала про кримінальні справи, відкриті у США проти Дональда Трампа. Верховний суд США раніше визнав, що Трамп має імунітет у деяких справах, зокрема — у справі про неналежне зберігання секретних документів, яку 15 липня закрили.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій