ЄС дозволить урядам шпигувати за журналістами: до чого це призведе
- Європейська рада опублікувала законопроєкт, який може легалізувати встановлення шпигунських програм на телефони журналістів.
- Такий крок нібито необхідний для підвищення національної безпеки країн-членів та виявлення потенційних загроз.
- Але межі поняття ‘загроза нацбезпеці’ значно розширили: це може бути навіть підозра у музичному піратстві.
Фактична легалізація повністю розв’яже руки місцевим владам у відносинах з опозиційними медіа. З появою закону контроль за ЗМІ можна буде здійснювати з будь-якого приводу під прикриттям чи не найголовнішої проблеми сучасності.
Заборона розповідає про суперечливе рішення європейських законодавців.
Брюссель обмежує свободу медіа: деталі законопроєкту
Європейська рада представила законопроєкт, який дозволить органам національної безпеки шпигувати за журналістами. Вони зможуть розміщувати шпигунські програми на телефонах та комп’ютерах медійників, якщо уряд вважатиме це за потрібне, пише Daily Mail.
«Цей крок — удар по свободі ЗМІ, який піддасть журналістів ще більшому ризику, ніж є зараз. Надання урядам таких повноважень матиме ‘охолоджувальний ефект’ для викривачів та інших джерел. Ми надто добре знаємо, як захистом національної безпеки зловживають для виправдання порушень свободи слова», — заявили у Європейській федерації журналістів.
Перший проєкт закону містив гарантії проти використання шпигунського програмного забезпечення. Поточний варіант відкриє юридичні лазівки, що дозволять владі шпигувати у будь-якому потрібному випадку та виправдовуватися загрозою національній безпеці. Поняття включатиме широкий спектр із 32 злочинів, починаючи від вбивств і закінчуючи крадіжками та музичним піратством.
Читати більше новин в TelegramПроєкт має бути погоджений Європейським парламентом. Посли ЄС вже передали його на розгляд.
Pegasus: як використовують шпигунську програму
Стеження можуть вести за допомогою Pegasus — шпигунського програмного забезпечення, яке розробляє та продає урядам у всьому світі ізраїльська компанія NSO Group. Хакерський застосунок здатний заразити мільярди телефонів та отримати доступ до даних користувачів. Після проникнення до системи оператори можуть отримувати повідомлення, фотографії та електронні листи, записувати дзвінки та таємно активувати мікрофони.
Слідчі французької розвідки у 2021 році підтвердили, що програму було знайдено на телефонах трьох працівників телеканалу France 24. Некомерційна медіаорганізація Forbidden Stories і Amnesty International заявила, що щонайменше 180 журналістів могли бути об’єктами стеження. У NSO Group відхрестилися від звинувачень у безпідставному шпигунстві. Вони запевняють, що уряди, яким надають ліцензію на застосунок, за контрактом зобов’язані використовувати інструмент лише для боротьби з серйозною злочинністю та тероризмом.
Раніше Заборона розповідала про стан свободи слова в Україні під час повномасштабного вторгнення.
Читати більше новин в Telegram