ЄС конфіскує активи олігархів з Росії та тих, хто їх прикриває: де є незакрита лазівка
- Європейська комісія представила механізм вилучення активів підсанкційних осіб.
- ЄС пропонується на законодавчому рівні закріпити порушення обмежувальних заходів як кримінальний злочин.
- Конфісковувати зможуть активи російських олігархів, а також осіб та організацій, які допомагають Росії ухилятися від санкцій.
У Європейському Союзі розробили механізм конфіскації активів російських олігархів та осіб, що порушують санкційну політику проти Росії. Для запуску потрібно, щоб усі країни-члени ЄС визнавали порушення обмежувальних заходів як кримінальний злочин.
Заборона розповідає деталі пропозицій Єврокомісії щодо покращення ефективності санкційної політики проти РФ.
Правила конфіскації активів у ЄС: проєкт Єврокомісії
25 травня 2022 року Європейська комісія (ЄК) презентувала проєкт Директиви про повернення та конфіскацію активів осіб, відповідальних за війну Росії проти України.
«Основна мета полягає в тому, щоб гарантувати позбавлення злочинців їхніх одержаних нечесним шляхом доходів і обмежити їхню здатність чинити нові злочини. Пропоновані правила також застосовуватимуться до порушення обмежувальних заходів, забезпечуючи ефективне відстеження, заморожування, управління та конфіскацію доходів, отриманих унаслідок порушення обмежувальних заходів», — йдеться у пресрелізі проєкту.
Для запуску механізму з конфіскації активів на всеєвропейському рівні Єврокомісія пропонує вжити такі кроки:
Читати більше новин в Telegram- розширити повноважень офісів з повернення активів для швидкого відстеження та ідентифікації майна підсанкційних осіб, зокрема кримінальних активів з можливістю їхнього заморожування;
- розширити можливості конфіскації активів за ширше коло злочинів, зокрема за порушення обмежувальних заходів ЄС (для цього потрібно спочатку ухвалити окреме рішення про перелік кримінальних злочинів);
- створити офіси з управління активами в усіх державах-членах ЄС, щоб гарантувати, що заморожене майно не знеціниться і його можна буде продати.
Завдяки санкціям Євросоюзу проти російських олігархів та їхнього найближчого оточення були заморожені активи на суму в €9.98 мільярдів.
Визнання порушення санкцій кримінальним злочином у ЄС
Для запуску механізму потрібно на законодавчому рівні додати до списку кримінальних злочинів ЄС пункт про ухилення від санкцій.
«Це дозволить встановити загальний базовий стандарт щодо кримінальних правопорушень і покарань на всій території ЄС. Такі спільні правила полегшили б розслідування, переслідування та покарання за порушення обмежувальних заходів у всіх державах-членах», — зазначається у пресрелізі.
Недотримання санкційної політики далеко не в усіх країнах ЄС вважається злочином. І внаслідок таких розбіжностей у керівного апарату Євросоюзу наразі немає належних механізмів та повноважень для покарання порушників. «Нам необхідно закрити лазівки та надати судовим органам правильні інструменти для переслідування порушень обмежувальних заходів ЄС», — наголосив єврокомісар з питань юстиції та споживачів Дідьє Рейндерс.
Потенційні санкційні кримінальні злочини можуть включати:
- участь у діях, спрямованих на прямий або опосередкований обхід обмежувальних заходів, зокрема шляхом приховування активів;
- неспроможність заморозити кошти, що належать, утримуються або контролюються підсанкційною особою/організацією;
- торгівля, наприклад імпорт або експорт товарів, на які поширюються торговельні заборони.
Коли держави-члени ЄС погодяться, буде підготовлено законодавчий документ щодо правил конфіскації.
Раніше Заборона розповідала про REPowerEU — план Євросоюзу щодо відмови від російського викопного палива і переходу на відновлювальні джерела енергії.
Читати більше новин в Telegram