ЄС змінить правила фінансування деяких країн-членкинь: як це торкнеться України (і чи торкнеться)
Європейська комісія обговорює реформу принципу надання коштів із Фонду згуртованості, який фінансує бідніші країни Євросоюзу. Це пов’язано, зокрема, з майбутнім розширенням об’єднання, пише Politico.
У семирічному бюджеті Фонду згуртованості до 2027 року заклали €392 мільярди. Його головне завдання – підтягнути бідні країни ЄС до рівня економічно стабільніших та більш розвинених. Кошти фонду спрямовують переважну на транспорту інфраструктуру та сферу довкілля. Це вже суттєво допомогло Португалії, Угорщині й Болгарії.
Досі гроші виділяли за певними критеріями. Тепер обговорюють варіант, щоб це відбувалось за моделлю «фінанси в обмін на реформи» та з серйозною системою аудиту і контролю. Документ 27 березня підписали усі єврокомісари. Вони впевнені, що отримання грошей у майбутньому має ґрунтуватися на заслугах країн.
Бажання змін пов’язано з потенційним майбутнім вступом нових держав (враховуючи Україну), які потребуватимуть значних інвестицій. Крім того, Брюссель мав конфлікти з урядами Угорщини й Польщі з приводу недотримання ними демократичних стандартів, що призвело до блокування фінансування з фондів ЄС. Якщо кошти з Фонду згуртованості одразу пов’язати з вимогами реформ, Євросоюз отримає додатковий важіль впливу.