Читаєте зараз
Юнака з епілепсією мобілізували: він помер. З якими діагнозами не можуть брати в армію

Юнака з епілепсією мобілізували: він помер. З якими діагнозами не можуть брати в армію

Ilona Kivva
Автор:
  • Бориса Глушака 1 серпня відправили служити в одну з військових частин Миколаївщини. Того ж дня він помер у частині.
  • Чоловік з дитинства мав інвалідність та страждав від епілепсії, напад якої (попередньо) і спричинив загибель.
  • Прокуратура почала розслідування — перевіряють обставини смерті, а також правомірність призову. У Силах оборони Півдня кажуть, що військкомат діяв у межах протоколів.

Під час дії воєнного стану перелік хвороб, з якими не призивають, значно вужчий, адже дозволено мобілізувати обмежено придатних громадян. Перш за все, не можуть брати на службу людей, які мають важкі патології, наприклад, відсутня кінцівка, є сліпота чи глухота, шизофренія. Практично у всіх інших випадках призвати можуть — ВЛК дивиться на тяжкість хвороби.

Заборона розповідає про інцидент з ТЦК у Одеській області, а також про всі випадки, у яких людина вважається непридатною до служби за станом здоров’я.


Березівська ТЦК: смерть Бориса Глушака

Мешканець селища Ширяєве Березівського району Одеської області Борис Глушак з дитинства мав інвалідність та страждав від епілепсії. Орієнтовно наприкінці липня 2023 року він отримав виклик у Березівський військкомат, а вже 1 серпня його відправили служити в одну з військових частин Миколаївщини. Того ж дня близько 22:00 він помер у частині — у чоловіка стався епілептичний напад.

Борис Глушак. Фото: Інтент

Спеціальна прокуратура в Одеській області розпочала розслідування щодо раптової смерті чоловіка. Попередньо справу кваліфікували за частиною першою 115 статті Кримінального кодексу — умисне вбивство. Також окремо розпочато кримінальне провадження щодо дій Березівського ТЦК за четвертою частиною 425 статті ККУ — недбале ставлення службових осіб до військової служби. Тобто слідчі перевірять законність призову з урахуванням стану здоров’я Глушака. За цією ж статтею відкрили провадження щодо медиків частини, де загинув чоловік — перевіряють своєчасність надання невідкладної допомоги. 

Читати більше новин в Telegram

«У мене, так само як і у суспільства, багато запитань до тих службових осіб, які ухвалили це фатальне рішення. Але маємо дочекатися офіційних результатів слідства і правової оцінки дій службових осіб Березівського ТЦК. Я переконаний, що усі винні мають бути покарані. Публічно», — відреагував на ситуацію очільник Одеської військової адміністрації Олег Кіпер.

Начальниця об’єднаного координаційного пресцентру Сил оборони Півдня Наталя Гуменюк заявила, що провини територіального центру комплектування в цій ситуації немає. Працівники ТЦК отримали документи з обстеження від медиків. На основі цього вони й зробили висновок, що він придатний для служби.

Мобілізація: з якими хворобами не пройти ВЛК

Перелік хвороб, з якими людина вважається непридатною до військової служби, прописаний у «Положенні про військово-лікарську експертизу в Збройних силах України».  У період дії воєнного стану він коротший, ніж у мирний час. Це (серед іншого) пов’язано з тим, що за рішенням військово-лікарської комісії (ВЛК) дозволено призивати обмежено придатних.

Є принаймні 15 груп хвороб, з якими можна не пройти ВЛК або принаймні отримати тимчасову відстрочку від призову. Перш за все, звільняються люди, які мають важкі патології: відсутність кінцівки, сліпота, глухота, розумова відсталість, шизофренія, кажуть у Тульчинському бюро правової допомоги (відділ Безплатної правової допомоги).

Приводи для визнання непридатним (або тимчасово непридатним) за станом здоров’я:

  1. хвороби очей — прогресуюче зниження зору, відшарування або розрив сітківки, глаукома обох очей, стійкий параліч рухових м’язів очного яблука, короткозорість/далекозорість одного ока (від 12.0 діоптрій або є астигматизм), повністю відсутнє очне яблуко;

Важливо! Люди, які мають дефекти очей та повік, орбіт, що супроводжуються вираженим порушенням рухових або зорових функцій на обох очах, вважаються умовно непридатними. Тобто, якщо патологія не супроводжується зниженням зору, то людину можуть призвати.

  1. хвороби слуху — повна глухота на обидва вуха або глухонімота з вираженими вестибулярно-вегетативними порушеннями;
  2. розлади психіки та поведінки — шизофренія, шизотипові, маячні або афективні розлади з загостреннями, що часто повторюються, важка форма розумової відсталості. Решта можуть бути покликані за рішенням ВЛК;
  3. туберкульоз — якщо людина пройшла лікування, то може бути призвана у воєнний час за рішенням ВЛК;
  4. онкологія — непридатними є ті, хто має встановлений невиліковний діагноз;

Важливо! Люди, в яких захворювання перебуває в стадії стійкої ремісії, а також при повільно прогресуючій патології вважаються обмежено придатними. Усі ті, хто проходив хірургічне лікування або променеву терапію, є тимчасово не придатними (тобто у них відстрочка на певний період);

  1. інфекційні ураження травної системи та шкіри — при всіх людину класифікують обмежено придатною. Це можуь бути кишкові інфекції, бактеріальні зоонози, вірусні інфекційні захворювання центральної нервової системи, вірусні інфекційні ураження шкірних покривів і слизових оболонок, гельмінтози, педикульоз;
  2. захворювання, що передаються статевим шляхом — люди, у яких виявлено вроджену або набуту форму сифілісу, є обмежено придатними. При інших ЗПСШ до служби не допускають, але тільки поки людина не пройде лікування.

Важливо! Призвати можуть навіть носіїв ВІЛ, але тільки у випадку, якщо перебіг безсимптомний. Якщо ВІЛ супроводжується розвитком паразитарних чи інфекційних захворювань, утворенням злоякісних пухлинних процесів, іншими уточненими захворюваннями, то призовник звільняється від служби.

  1. захворювання системи кровообігу — непридатними є ті, хто страждає на серцеву недостатність ІІ-Б-ІІІ ступеня, гіпертонію III ступеня, ішемічну хворобу серця, яка асоційована з серцевою недостатністю ІІ-Б-ІІІ ступеня, інфарктом головного мозку, інсультом, стенозом, емболією, тромбозом, аневризмою прецеребральної, базилярної, сонної, хребетної артерій чи аорти, церебральною формою атеросклерозу з тяжкими порушеннями функцій, мають важкі наслідки флебіту, тромбофлебіту, тромбозів, емболії, варикозне розширення вен на нижніх кінцівках, в області стравоходу, яєчка, мошонки, органів малого таза;
  1. хвороби дихальної системи — звільняють тих, хто страждає хронічною формою бронхіту та пневмонії, ХОЗЛ, емфіземою та бронхоектатичною хворобою, пневмоконіозом, хронічними пневмонітами, ідіопатичною фіброзною формою альвеоліту, легеневим альвеолярним протеїнозом, гемосидерозом, будь-якими хронічніми гнійними та некротичними хворобами плеври, легенів та середостіння або важкою формою бронхіальної астми;
  2. захворювання нервової системи — непридатні люди з гострими формами менінгіту, енцефаліту, мієліту, енцефаломієліту, внутрішньочерепним або внутрішньохребетним абсцесом, системною атрофією, дегенеративними патологіями, церебральним паралічем, паралітичний синдромом, хворобою Паркінсона, міастенію, розсіяним склерозом, захворюванням нервово-м’язового апарату, міопатією, дорсалгією, радикулопатією, цервікалгіює, ішіас, люмбаго. 

Люди, які мають епілепсію, епілептичний синдром, епілептичний статус, мігрень, розлади сну при систематичних загостреннях також позбавляються необхідності проходження служби.

  1. патології сечостатевої системи — практично з усіма у тяжкій формі від служби звільняють, але ВЛК дивиться на тяжкість хвороби. У окремих випадках можуть визнати обмежено придатним;
  2. захворювання ендокринної системи — вважаються обмежено придатними;
  3. хвороби кісток — непридатність ставлять при важких формах артриту, артрозу, ревматоїдного васкуліту, хворобі Стілла, синдромі Фелті, псоріатичній або ентеропатичній артропатії, ревматоїдному бурситу, подагрі, вузликовому поліартриту, хворобі Бехчета, кристалічній артропатії, а також при інших патологіях, що супроводжуються вираженим порушенням функції органу є причиною для непридатності до військової служби;
  4. гепатити — непридатні до служби лише ті, хто страждає на тяжку форму вірусних гепатитів, яка погано піддається лікуванню і супроводжується вираженим порушенням роботи органів і систем;
  5. захворювання травної системи — непридатними є ті, хто має щелепно-лицьові аномалії (за винятком уроджених), що супроводжуються порушенням дихання, нюху, а також ковтальної, мовленнєвої та жувальної функції.

Раніше Заборона розповідала про всі нюанси вручення повісток та про те, як діяти у випадках порушень з боку військкомів. Телефонні та смс-виклики взагалі не мають юридичної сили, адже людина має поставити підпис про отримання.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій