З ворогів до друзів: саудити пішли на безпрецедентний крок у відносинах з Ізраїлем
- Саудівська Аравія, як і більшість мусульманських країн, не визнає незалежності суверенітету Ізраїлю через конфлікт із Палестиною.
- Протягом останніх років геополітична ситуація на Близькому Сході змінилася, і деякі ключові гравці почали шукати вигоду від співпраці.
- Крайнім кроком до нормалізації відносин між Ер-Ріядом і Тель-Авівом стало відкриття аравійського неба для ізраїльських літаків.
Ліга арабських держав постійно підтримувала палестинців в усіх війнах і створювала несприятливі умови для існування єврейської держави на Близькому Сході. Утім поступово деякі мусульманські країни почали налагоджувати зв’язки з Тель-Авівом. Зокрема і Саудівська Аравія, яка як ніколи наблизилася до визнання суверенітету Ізраїлю.
Заборона розповідає про історичне рішення Ер-Ріяда та ізраїльсько-саудитські відносини.
Саудівська Аравія відкрила небо для Ізраїлю
Управління цивільної авіації Саудівської Аравії 15 липня 2022 року дозволило ізраїльським авіакомпаніям необмежено використовувати повітряний простір королівства для польотів до Ізраїлю та з нього.
В офіційній заяві зазначаються дві причини ухвалення такого рішення:
- бажання Саудівської Аравії виконати свої зобов’язання за Чиказькою конвенцією 1944 року, яка передбачає недискримінацію щодо цивільних літаків, що використовуються в міжнародній аеронавігації;
- зусилля, спрямовані на зміцнення позиції королівства як глобального хабу, що з’єднує три континенти, та покращення міжнародного повітряного сполучення.
Як пише видання Axios, оголошення було зроблене після того, як Ізраїль схвалив положення угоди щодо передачі під суверенітет саудитів двох стратегічних островів Тиран та Санафір у Червоному морі, які зараз контролюються Єгиптом. Це стало історичним кроком до нормалізації відносин між Ер-Ріядом і Тель-Авівом, які були ворогами ще з часів відновлення Ізраїлю після Другої світової війни.
Читати більше новин в TelegramТакий стрімкий прогрес у відносинах між державами певною мірою є заслугою США. Адміністрація Байдена таємно, але активно проводили переговори зі сторонами у 2022 році. Інтерес американців тут простий: покращення інтеграції їхніх союзників у близькосхідному регіоні.
«Президент Байден вітає та високо оцінює історичне рішення керівництва Саудівської Аравії відкрити повітряний простір для всіх цивільних перевізників без дискримінації, рішення, яке включає рейси до та з Ізраїлю. Це рішення прокладає шлях до більш інтегрованого, стабільного та безпечного регіону Близького Сходу, який є життєво важливим для безпеки та процвітання США та американського народу, а також для безпеки та процвітання Ізраїлю», — зазначив радник Білого дому з питань національної безпеки Джейк Салліван.
Кульмінацією цього переговорного процесу є візит президента США спочатку до Ізраїлю, а потім до Саудівської Аравії, куди він має прилетіти з Тель-Авіва 15 липня. Сам Байден похвалився, що стане першим американським президентом, який здійснить переліт з Ізраїлю до Джидди.
Угоди Авраама: які країни долучилися
Відносини Ізраїлю з країнами арабського світу інакше, як ворожими назвати не можна. Більшість не визнають суверенітету єврейської держави через конфлікт із Палестиною.
Геополітична ситуація дещо покращилася у 2020 році. Тоді за посередництва США Тель-Авіву вдалося досягти прогресу щодо нормалізації відносин з Об’єднаними Арабськими Еміратами та Бахрейном. Були укладені так звані «Угоди Авраама», за якими обидві арабські держави визнали незалежність Ізраїлю та погодилися на встановлення двосторонніх дипломатичних відносин й інтеграцію ізраїльтян у регіоні.
Пізніше у 2021 році до «Угод» приєдналися інші мусульманські країни — Марокко та Судан. Саудівська Аравія підтримала ініціативу своїх регіональних союзників. Утім сама вирішила не порушувати давню позицію, згідно з якою не може бути жодних дипломатичних відносин, допоки не вирішиться конфлікт із Палестиною. Проте Ер-Ріяд тоді дозволив ізраїльським авіакомпаніям використовувати свій повітряний простір для рейсів до Дубая, Абу-Дабі та Манами.
Як пише France24, очевидно, що попри небажання це визнавати, Саудити все ж рухаються до нормалізації відносин з Ізраїлем. Але, найімовірніше, офіційні зв’язки не будуть встановлені, допоки королівством править 86-річний король Салман. А ось у наслідного принца Мухаммеда ібн Салмана є всі шанси нарешті укласти історичну угоду про примирення між Ер-Ріядом і Тель-Авівом.
Ставлення Саудівської Аравії до палестинців
У публічному мусульманському дискурсі скасування Саудитами обмежень для ізраїльських авіакомпаній почасти подається як рішення в інтересах палестинців. У медіапросторі лунають твердження, що це полегшить життя палестинським паломникам, які тепер зможуть напряму полетіти до Джидди, щоб дістатися Мекки.
Протягом багатьох десятиліть до цього для них був лише шляхи через Йорданію або Єгипет. До того ж дуже витратні, зокрема у першому варіанті треба було платити близько 35 000 ізраїльських шекелів (еквівалентно $10 000), щоб отримати тимчасовий йорданський паспорт, оскільки Саудівська Аравія не дозволяла в’їзд до країни власникам ізраїльських паспортів, пише Middle East Eye.
Утім більшість палестинців зовсім непривітно зустріли таке рішення, яке нібито мало б гарантувати їм комфорт. «Вони хочуть продати нам це так, ніби ця [нормалізація] принесе релігійну користь для палестинців, що є відвертою брехнею. Якщо ізраїльський уряд так піклується про те, щоб ми з легкістю виконували свої релігійні обов’язки перед Меккою, то вони повинні спочатку дозволити нам увійти до мечеті Аль-Акса в Єрусалимі без обмежень, заборон, барикад і нападів на вірян», — заявив проповідник і політичний діяч Палестини Камаль аль-Хатіб.
Критика лунає не лише щодо влади Ізраїлю, а й на адресу Саудівської Аравії. При чому королівство від початку конфлікту визначила для себе, що підтримка боротьби палестинців є пріоритетною справою для всіх мусульман. Часто саме з королівської скарбниці повстанці отримували найбільше фінансування. А найактивнішою солідарність із Палестиною була під час війни Судного дня 1973 року. Тоді король Фейсал відкликав з ринку саудівську нафту на знак протесту проти підтримки країнами Заходу Ізраїлю.
За півстоліття ситуація кардинально змінилася. На думку палестинців, підтримка короля Салмана є лише декларативною. Його реальні його дії спрямовані на зовсім протилежне — на зближення з євреями. При чому вони переконані, що офіційна політика не відображає реальних настроїв саудівського суспільства. Пояснюється це тим, що фактично усі опозиційні сили у королівстві уже перебувають за ґратами.
«Ми знаємо, що народ Саудівської Аравії любить Палестину, і вони не мають права голосу в цьому. Ми знаємо, що вони перебувають під репресивним режимом, який десятиліттями використовував релігію для досягнення своїх інтересів», — додав проповідник Камаль аль-Хатіб, звинувачуючи саудитів у встановленні тиранії.
Раніше Заборона розповідала нові подробиці вбивства саудівського журналіста Джамаля Хашоггі: було затримано підозрюваного, який виявився колишнім тілоохоронцем наслідного принца Мухаммеда ібн Салмана.
Читати більше новин в Telegram