З життя пішов дисидент Степан Хмара: чим він знаменитий
Пішов з життя український дисидент та політв’язень радянських часів Степан Хмара, повідомила його дружина Роксолана 21 лютого.
Правозахиснику було 86 років. Відомо, що останнім часом Степан Хмара лікувався від онкологічного захворювання.
«Ми так хотіли, щоб він був з нами, коли проголосять нашу Перемогу! Він так любив Україну і українців. Він рвав свою душу і серце за неї. І Україна підніметься з попелу, вона воскресне! Я знаю…», — написала Роксолана Хмара.
Степан Хмара народився 1937 року в селі Боб’ятин на Львівщині, отримав освіту лікаря-стоматолога. Політичну діяльність розпочав у 70-х роках ХХ століття шляхом поширення самвидаву.
Після того, як радянська влада арештувала і відправила у заслання В’ячеслава Чорновола, Хмара разом із Олесем Шевченком редагував «Український вісник» — журнал з творами Василя Симоненка, Василя Стуса, Івана Світличного, Івана Дзюби тощо. Під псевдонімом друкувався і сам Степан Хмара.
Майже сім років він провів у концтаборах суворого режиму на Уралі і повернувся додому у 1987-му, за кілька років до проголошення незалежності України.
Ставши народним депутатом, дисидент підтримав Революцію на граніті у жовтні 1990 року і сам голодував два тижні. Був співавтор Конституції України та брав участь у всіх наймасовіших українських акціях протесту. Навіть став активістом Революції Гідності, попри вік.
Степан Хмара удостоєний званням Героя України, орденом Ярослава Мудрого та орденом Свободи.