Читаєте зараз
Заможні країни закупили майже половину всіх вакцин від коронавірусу. Чи можуть бідні країни залишитися без вакцин?

Заможні країни закупили майже половину всіх вакцин від коронавірусу. Чи можуть бідні країни залишитися без вакцин?

Новая газета Балтия
Заможні країни закупили майже половину всіх вакцин від коронавірусу. Чи можуть бідні країни залишитися без вакцин?

За даними міжнародних організацій, заможні держави, де живе всього 14% населення світу, отримали понад 50% вакцин від коронавірусу. Переказуємо матеріал видання «Новая Газета — Балтия» про те, коли і яким чином вакцини отримають країни третього світу.


Дев’ять із десяти людей майже в 70 країнах із низьким доходом не будуть вакциновані у 2021 році, оскільки більшість апробованих вакцин уже заздалегідь викуплені й розподілені між заможними країнами. Про це повідомили учасники альянсу People’s Vaccine, куди входять організації Amnesty International, Frontline AIDS, Global Justice Now і Oxfam.

За оцінками альянсу, багаті країни, на які припадає лише 14% населення світу, закупили 53% всіх найбільш перспективних вакцин від COVID-19. Водночас голова Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Тедрос Гебреісус наприкінці січня цього року заявив, що світ перебуває на межі «катастрофічного морального падіння» через несправедливий розподіл вакцин.

У той час, як у США, Канаді й на території Європейського союзу вакцинація вже триває, доступ до вакцин у країн, що розвиваються, значно менший.

Пітер Джоліф отримує щеплення проти COVID-19 у центрі вакцинації в Чертсі, Великобританія. Це один із чотирьох центрів вакцинації, що відкрилися того тижня в графстві Суррей — 16 грудня 2020

Проблема нестачі вакцин найбільш відчутна в країнах Африки, у деяких частинах Близького Сходу, Центральної й Південної Азії. За оцінками Economist Intelligence Unit, на вакцинацію населення цих регіонів може піти щонайменше два роки.

У межах ВООЗ було створено Глобальний механізм із гарантії доступності вакцин проти коронавірусу (COVAX). Він об’єднує 172 країни й бере на себе зобов’язання допомогти купити вакцини для 92 країн із низьким і середнім рівнем доходу.

Сценарій 2009 року

Альянс зобов’язується надати країнам, що розвиваються, від 1,8 млрд до 2 млрд доз вакцин до кінця 2021 року «на глобальній, справедливій ​​і рівноправній основі». Більшість цих доз хочуть доставити до країн у другій половині цього року, але перший транш для 3% населення планують уже на першу половину 2021 року.

«Цей процес може початися вже в лютому. Ми хочемо уникнути повторення сценарію 2009 року під час пандемії «свинячого грипу» H1N1, коли кілька багатих країн обмежили глобальні поставки вакцин, позбавивши переважну більшість країн доступу до доз», — каже представник програми COVAX Ірина Мазур.

У січні альянс почав готувати країни, що розвиваються, до вакцинації. Зокрема, інвестував у холодильне обладнання для зберігання вакцин.

Регіони

Країни отримують вакцини двома шляхами: держави купують їх у постачальників за свої гроші або просять фінансової допомоги в Глобального альянсу в рамках механізму попередніх зобов’язань із закупівель (ПОЗ).

«Відповідно до нашого прогнозу і фінансування ми очікуємо, що для 92 країн світу (з низьким і середнім рівнем доходу) у 2021 році будуть доступні приблизно 1,8 мільярда доз, що дозволить охопити до 27% населення цих держав», — йдеться в глобальному прогнозі COVAX.

ВООЗ не конкретизує, у яких обсягах вакцини постачатимуть в окремі країни — вимірюють по регіонах. До червня, згідно з прогнозами, Африка отримає 145 мільйонів доз вакцин, і лише 5 з них регіон закупить самостійно. У грудні 2021 року загалом регіон отримає 525 мільйонів доз вакцин.

Тим часом у регіон Східного Середземномор’я, до якого входять усі країни Перської затоки, а також Сомалі, Ємен і Афганістан, до кінця року обіцяють поставити 305 мільйонів доз вакцин. З них 235 мільйонів отримають у рамках програми, а 70 мільйонів країни закуплять самостійно. 

Регіон Америки до кінця року забезпечать 265 мільйонами доз вакцин, і з них тільки 65 мільйонів країни отримають безкоштовно. Решту держави закуплять самостійно. У червні в регіоні буде доступно приблизно 95 мільйонів доз вакцин.

Перший день вакцинації в Орегоні. Медичні працівники отримують щеплення проти COVID-19 препаратом Pfizer-BioNTech. 16 грудня 2020 — Портленд, Орегон

У Європейському регіоні, куди входять також країни Південного Кавказу, Туреччина, Ізраїль та Центральна Азія, до кінця року загалом буде 145 мільйонів доз, 95 мільйонів із яких придбають у рамках механізму ПОЗ.

Регіон Південно-Східної Азії, до якого, зокрема відносять Північну Корею, до кінця року завезуть 560 мільйонів доз вакцини — усі отримані завдяки механізму ПОЗ. Уже в червні, згідно з прогнозом, буде доступно 175 мільйонів доз.

У регіон Західної частини Тихого океану, до якого також належать Китай і Монголія, у рамках програми COVAX до кінця року розраховують поставити 210 млн доз вакцин, і більшу частину (145 мільйонів) країни закуплять самостійно. У червні буде доступно 75 мільйонів доз.

Темпи вакцинації

Згідно з даними глобального ресурсу Our World in Data, до 10 країн з найбільшою кількістю доступних доз вакцини на 100 осіб населення належать Ізраїль, Об’єднані Арабські Емірати, Сейшели, Сполучене Королівство, США, Бахрейн, Мальта, Сербія, Монако й Данія. Так, в Ізраїлі вже щеплені 65 зі 100 людей, в ОАЕ — 44 людини. У середньому на 100 осіб населення в Європі щеплені 4,3 особи, в Північній Америці — 7,3 особи. В Індії — 0,4 особи, в Африці — 0,04 особи.

Люди з призначеннями на вакцинацію проти COVID-19 в черзі на щеплення. Пункт вакцинації у Лінкольн Парк, Східний Лос-Анджелес. 28 січня 2021

Даних з окремих країн Африки немає. Лише три країни регіону —  Марокко, Алжир і Єгипет — організовано вакцинують населення.

Сьогодні середній показник вакцинації становить приблизно 4,74 мільйона доз на день. З такими темпами на те, щоби щепити 75 відсотків населення Землі, світу знадобиться приблизно 6,6 року. Водночас обсяги виробництва й поширення вакцин у майбутньому будуть зростати, тому процес прискориться.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій