Заможні країни закупили майже половину всіх вакцин від коронавірусу. Чи можуть бідні країни залишитися без вакцин?
За даними міжнародних організацій, заможні держави, де живе всього 14% населення світу, отримали понад 50% вакцин від коронавірусу. Переказуємо матеріал видання «Новая Газета — Балтия» про те, коли і яким чином вакцини отримають країни третього світу.
Дев’ять із десяти людей майже в 70 країнах із низьким доходом не будуть вакциновані у 2021 році, оскільки більшість апробованих вакцин уже заздалегідь викуплені й розподілені між заможними країнами. Про це повідомили учасники альянсу People’s Vaccine, куди входять організації Amnesty International, Frontline AIDS, Global Justice Now і Oxfam.
За оцінками альянсу, багаті країни, на які припадає лише 14% населення світу, закупили 53% всіх найбільш перспективних вакцин від COVID-19. Водночас голова Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) Тедрос Гебреісус наприкінці січня цього року заявив, що світ перебуває на межі «катастрофічного морального падіння» через несправедливий розподіл вакцин.
У той час, як у США, Канаді й на території Європейського союзу вакцинація вже триває, доступ до вакцин у країн, що розвиваються, значно менший.
Проблема нестачі вакцин найбільш відчутна в країнах Африки, у деяких частинах Близького Сходу, Центральної й Південної Азії. За оцінками Economist Intelligence Unit, на вакцинацію населення цих регіонів може піти щонайменше два роки.
У межах ВООЗ було створено Глобальний механізм із гарантії доступності вакцин проти коронавірусу (COVAX). Він об’єднує 172 країни й бере на себе зобов’язання допомогти купити вакцини для 92 країн із низьким і середнім рівнем доходу.
Сценарій 2009 року
Альянс зобов’язується надати країнам, що розвиваються, від 1,8 млрд до 2 млрд доз вакцин до кінця 2021 року «на глобальній, справедливій і рівноправній основі». Більшість цих доз хочуть доставити до країн у другій половині цього року, але перший транш для 3% населення планують уже на першу половину 2021 року.
«Цей процес може початися вже в лютому. Ми хочемо уникнути повторення сценарію 2009 року під час пандемії «свинячого грипу» H1N1, коли кілька багатих країн обмежили глобальні поставки вакцин, позбавивши переважну більшість країн доступу до доз», — каже представник програми COVAX Ірина Мазур.
У січні альянс почав готувати країни, що розвиваються, до вакцинації. Зокрема, інвестував у холодильне обладнання для зберігання вакцин.
Регіони
Країни отримують вакцини двома шляхами: держави купують їх у постачальників за свої гроші або просять фінансової допомоги в Глобального альянсу в рамках механізму попередніх зобов’язань із закупівель (ПОЗ).
«Відповідно до нашого прогнозу і фінансування ми очікуємо, що для 92 країн світу (з низьким і середнім рівнем доходу) у 2021 році будуть доступні приблизно 1,8 мільярда доз, що дозволить охопити до 27% населення цих держав», — йдеться в глобальному прогнозі COVAX.
ВООЗ не конкретизує, у яких обсягах вакцини постачатимуть в окремі країни — вимірюють по регіонах. До червня, згідно з прогнозами, Африка отримає 145 мільйонів доз вакцин, і лише 5 з них регіон закупить самостійно. У грудні 2021 року загалом регіон отримає 525 мільйонів доз вакцин.
Тим часом у регіон Східного Середземномор’я, до якого входять усі країни Перської затоки, а також Сомалі, Ємен і Афганістан, до кінця року обіцяють поставити 305 мільйонів доз вакцин. З них 235 мільйонів отримають у рамках програми, а 70 мільйонів країни закуплять самостійно.
Регіон Америки до кінця року забезпечать 265 мільйонами доз вакцин, і з них тільки 65 мільйонів країни отримають безкоштовно. Решту держави закуплять самостійно. У червні в регіоні буде доступно приблизно 95 мільйонів доз вакцин.
У Європейському регіоні, куди входять також країни Південного Кавказу, Туреччина, Ізраїль та Центральна Азія, до кінця року загалом буде 145 мільйонів доз, 95 мільйонів із яких придбають у рамках механізму ПОЗ.
Регіон Південно-Східної Азії, до якого, зокрема відносять Північну Корею, до кінця року завезуть 560 мільйонів доз вакцини — усі отримані завдяки механізму ПОЗ. Уже в червні, згідно з прогнозом, буде доступно 175 мільйонів доз.
У регіон Західної частини Тихого океану, до якого також належать Китай і Монголія, у рамках програми COVAX до кінця року розраховують поставити 210 млн доз вакцин, і більшу частину (145 мільйонів) країни закуплять самостійно. У червні буде доступно 75 мільйонів доз.
Темпи вакцинації
Згідно з даними глобального ресурсу Our World in Data, до 10 країн з найбільшою кількістю доступних доз вакцини на 100 осіб населення належать Ізраїль, Об’єднані Арабські Емірати, Сейшели, Сполучене Королівство, США, Бахрейн, Мальта, Сербія, Монако й Данія. Так, в Ізраїлі вже щеплені 65 зі 100 людей, в ОАЕ — 44 людини. У середньому на 100 осіб населення в Європі щеплені 4,3 особи, в Північній Америці — 7,3 особи. В Індії — 0,4 особи, в Африці — 0,04 особи.
Даних з окремих країн Африки немає. Лише три країни регіону — Марокко, Алжир і Єгипет — організовано вакцинують населення.
Сьогодні середній показник вакцинації становить приблизно 4,74 мільйона доз на день. З такими темпами на те, щоби щепити 75 відсотків населення Землі, світу знадобиться приблизно 6,6 року. Водночас обсяги виробництва й поширення вакцин у майбутньому будуть зростати, тому процес прискориться.