Злочин без терміну давності: засуджено останнього живого лідера режиму Червоних кхмерів
- За період диктатури Пол Пота у Камбоджі померли 25% населення.
- Для розслідування злочинів режиму Червоних кхмерів під егідою ООН було створено спеціальний суд.
- Трибунал діяв понад 40 років і за цей час призначив покарання головних поплічників диктатора.
Останній живий лідер режиму Червоних кхмерів Хієу Самфану отримав вирок через 40 років після повалення диктатури Пол Пота. Відповідно до міжнародного законодавства геноцид та злочини проти людяності не мають терміну давності.
Заборона розповідає про судовий процес проти одного з головних поплічників диктатора.
Кієй Самфан: вирок
Спеціальний суд у справах Червоних кхмерів, що діяв під егідою ООН з 1979 року, виніс вирок 91-річному Кією Самфану. Він був номінальним главою Камбоджі у часи диктатури Пол Пота, пише The Guardian.
«Справа Кієя Самфана включає деякі з найогидніших подій, які сталися в один із найтрагічніших і катастрофічних періодів. Цивільне населення було позбавлене основних свобод і піддано широко поширеним актам надзвичайної жорстокості. Культура страху переважала через масові вбивства, тортури, насильство, переслідування, примусові шлюби, примусову працю та примусове зникнення та інше нелюдське поводження», — сказав, виголошуючи вирок, президент палати Камбоджійського трибуналу Конг Срім.
Його визнали винним у сприянні злочинам проти людяності, геноциду та серйозних порушеннях Женевської конвенції і засудили до довічного ув’язнення.
Читати більше новин в TelegramСудовий процес проти Самфана почався ще у 2018 років. Тоді вирок був аналогічним, але він подав апеляцію. Додаткове розслідування та проміжкові засідання тривали чотири роки. Своєї вини підсудний так і не визнав.
Трибунал в Камбоджі: як судили поплічників Пол Пота
Самфан є останнім живим лідером режиму Червоних кхмерів, падіння якого відбулося понад 40 років тому, тому засідання 22 вересня 2022 року стало завершальним у роботі спеціального суду. Пол Пот так і не постав перед правосуддям, адже помер через рік після заснування органу.
За роки роботи трибунал покарав багатьох причетних до масових вбивств і знущань у країні. Найгучніші процеси стосувалися трьох головних поплічників Пол Пота:
- Нуон Чеа, який був другою людиною після диктатора. Його засудили у 2018 році, вже у 2019 він помер;
- Каїнг Гуек Іва, відомий як товариш Дуч. Очолював в’язницю S-21, де було закатовано та вбито близько 18 000 людей. Він був засуджений до 35 років ув’язнення у 2010 році, через 10 років помер;
- Кієй Самфан, який заохочував, підбурював і легітимізував злочинну політику, яка призвела до загибелі мирних жителів. За його указами мільйони людей відправляли у трудові табори для будівництва дамб і мостів, де вони помирали від виснаження, буддійських ченців позбавили сану, а мусульман змушували їсти свинину.
За період перебування при владі Червоних кхмерів у Камбоджі було вбито від 1.5 до 2 мільйонів людей. Відомі випадки масових страт, голоду та трудових таборів. До моменту повалення режиму в 1979 році близько 25% населення Камбоджі померло. Серед убитих було близько 20 000 етнічних в’єтнамців, а також від 100 000 до 500 000 мусульман Чам.
Раніше Заборона розповідала про судовий процес над найстаршою людиною, яка коли-небудь поставала перед судом за участь у воєнних злочинах.
Читати більше новин в Telegram