Читаєте зараз
Золоті яйця та стегна. Міноборони уклало дивну угоду на продукти: вся історія про контракт

Золоті яйця та стегна. Міноборони уклало дивну угоду на продукти: вся історія про контракт

Ilona Kivva
Автор:
  • 23 грудня 2022 року МО уклало угоду на кілька мільярдів гривень. Вписані ціни вище навіть за ціни на аналогічні товари в київському супермаркеті.
  • Фірма «Актив компані» у 2019 фігурувала у кримінальному провадженні Національної поліції.
  • До розв’язання справи та скандалу залучені СБУ, НАБУ, ДБР, президент.

Міністерство оборони України може бути замішано у розкраданні державних коштів, що були виділені для закупок продуктів харчування для частин, що не беруть участі в активних бойових діях. Розслідувачі з’ясували, що ціни в угоді суттєво перевищують ринкові та законтрактовані у подібних договорах за попередні роки. Крім того, неоднозначна репутація фірми-постачальника .

Заборона розповідає подробиці скандалу в Міноборони, до якого залучилися антикорупційні органи і СБУ.


Угода на поставку продуктів на 2023 рік 

Для закупівлі харчів для військових частин, що дислокуються у Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській та Черкаській областях Міноборони уклало угоду на 13.16 мільярдів гривень. Контракт з ТОВ «Актив компані» украдено 23 грудня 2022 року, розповів засновник проєкту «Наші гроші» Юрій Ніколов.

«Наголошу ще раз. Мова не про нуль, одна доставка до якого дійсно може зробити дорожчою будь-яку закупівлю. Для порівняння я обрав мережу магазинів “Сільпо” у спальному районі Києва. До нього продукти з місць їхнього виробництв треба возити так само далеко, як і до військових у Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській і Черкаській областях», — пояснив журналіст.

Так, приміром, в угоді вартість яєць вказана по 17 грн за штуку, а в супермаркеті вона складає близько семи гривень; кілограм картоплі — 22 грн, тоді як роздрібна ціна у магазині — 8-9 грн; курячі стегна — 120 грн за кг, а в столичному продуктовому — 80 гривень. Це роздрібні ціни, в які вже закладено прибуток виробника, націнку магазину тощо, зазначає розслідувач. Гуртова вартість на продукти має бути ще нижчою.

Читати більше новин в Telegram

В договорі на харчування військових у цих же регіонах 2021 року яйця закуповували по 3.6–3.9 грн за штуку, картоплю — по 10.56 грн за кг, курячі стегна — по 67 грн за кілограм. «Навіть якщо зважити на інфляцію, все одно різниця вражає, бо зростання цін за рік становило 26.6%, а не 266%. Коли взяти до уваги аномальне подорожчання яєць за рік на 99%, то цьогоріч вони мали б коштувати максимум 8 грн за штуку, а не 17. Відхилення від ринкових цін на продукти в минулорічному контракті Міноборони було порівняно незначним — до 20%», — підкреслив Ніколов.

Порівняння цін на харчові продукти у контракті Міноборони на 2023 рік з цінами у супермаркеті. Інфографіка: Дзеркало тижня

Він також зазначив, що у договорі йдеться не лише про закупівлю, а й про надання послуг харчування. Їхня вартість прописана окремим пунктом видатків на 30 млн грн, що складає 0.2% від загальної суми контракту.

ТОВ «Актив компані»: що за компанія

Фірма була зареєстрована у Києві в 2015 році. Її статутний капітал складає 1 000 гривень. Основним видом діяльності є постачання готових страв. У додаткових, серед іншого, вказані оптова торгівля харчовими продуктами, напоями та тютюновими виробами. 

Податкова службачерез відсутність поставок і ненадання декларацій у 2021 році анулювала свідоцтво платника ПДВ. У 2019 році фірма фігурувала у кримінальному провадженні Нацполіції: подали підроблений акт для участі в тендері на поставку яловичини для установ виконання покарань і слідчих ізоляторів.

Засновницею «Актив компані» була Тетяна Шеремет. Раніше, за даними Ніколова, вона обіймала посаду директорки ДП «Одеський військторг» держпідприємства Міноборони «Управління торгівлі Південного оперативного командування». За місяць до укладання контракту з МО на 2023 рік засновником і директором став Валерій Мелеш із Білої Церкви. Раніше він був директором держпідприємства МО «Білоцерківський військовий торг».

Продукти для ЗСУ: МО звернулося в СБУ

Міноборони заявило, що інформація містить маніпуляції та вводить в оману. «Міністерством у встановленому законом порядку здійснюється закупівля відповідних послуг. Буде проведено внутрішню перевірку. У випадку виявлення порушень в діяльності посадових осіб, вони нестимуть відповідальність згідно з законом. Олексій Резніков особисто звернувся до голови Комітету Верховної Ради з питань національної безпеки, оборони та розвідки Олександра Завітневича з проханням невідкладно провести засідання та заслухати вичерпну інформацію щодо порядку, обставин та результатів закупівлі за участі представників НАБУ та ДБР», — йдеться у заяві.

Також МО готує матеріали для Служби безпеки України для проведення розслідування щодо «поширення завідомо неправдивих відомостей, які наносять шкоду інтересам оборони в особливий період».

«Міноборони вирішило йти до Служби безпеки України. Тобто, на жаль, держава очевидно робить свій вибір не на користь викорінення потенційно корупційних явищ, а на боротьбу з їх викриттям. Хоча як я не втомлююсь повторювати у всіх публічних коментарях з цього приводу – є ще час не наносити державному бюджету збитки. Все ще можна виправити. По останньому контракту оплати передбачені через 30 днів  після актів прийомки-передачі», — відповів журналіст-розслідувач Юрій Ніколов. 

Він має ще один документ про закупівлі харчів Міноборони у другому півріччі 2022 року. Угоду було укладено з ТОВ «Ок ленд фуд» на серпень-листопад і з тим самим ТОВ «Актив компані» на грудень. 

«Контракт з “Ок ленд фудом” передбачав поставку харчів не тільки для військових у далеких від лінії фронту Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській і Черкаських областях. Але і для військових частин Харківської і Донецької областей. Тобто саме у фронтових областях, куди доставка продуктів очевидно має коштувати дорожче. Але навіть з урахуванням цього нюансу виявилось, що тоді контрактні ціни Міноборони були набагато ближчими до ринкових, ніж ціни на 2023 рік для військових частин, дислокованих подалі від лінії фронту», — заявив Ніколов.

Так, за його інформацією, у вересні 2022 року яйця за угодою МО з «Ок ленд фуд» коштували 6 грн\шт, у грудні — 9 грн/шт, курячі стегенця були у ті ж періоди 84 грн/кілограм.

Вартість основних продуктів у контрактах МО. Скріншот: відео за участі Юрія Ніколова/YouTube

На інцидент також відреагував президент України Володимир Зеленський та пообіцяв покарати винних.

«У кожній ситуації будемо детально розбиратися. Те, що стосується енергетики і закупівель. Те, що стосується відносин між центральною владою і регіонами. Те, що стосується закупівель для військових. Суспільство отримає повну інформацію, а держава зробить потужні необхідні кроки. І це не щось тимчасове, це реальне реагування. Це те, чого ми всі очікуємо від наших інституцій, від держави», — сказав Володимир Зеленський.

Шаповалов подав у відставку

Заступник міністра оборони України В’ячеслав Шаповалов 24 січня 2023 року написав заяву про звільнення. Очільник оборонного відомства Олексій Резніков підтримав прохання та звернувся з відповідним поданням до Кабінету міністрів, йдеться в офіційній заяві МО України.

Саме Шаповалов, згідно з заявою, відповідав за забезпечення тилових підрозділів ЗСУ.

«Заступник міністра попросив звільнити його, щоб не створювати загрози для стабільного забезпечення Збройних сил України внаслідок кампанії звинувачень, пов’язаних з закупкою послуг харчування… Міністерство оборони вважає, що такий крок дозволить зберегти довіру суспільства та міжнародних партнерів і забезпечити об’єктивність під час додаткових уточнень та можливих розслідувань», — сказано у повідомленні.

Заява про звільнення заступника міністра оборони України В’ячеслава Шаповалова. Фото: Укрінформ/Facebook

Раніше Заборона розповідала подробиці грандіозного скандалу, який зачепив верхні прошарки політичного керівництва України та США.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій