ЗСУ демонтує першу лінію російської оборони на півдні, а армія РФ пішла в контрнаступ на сході. Розбір боїв минулого тижня
Раз на тиждень Заборона аналізує, що відбувалося на фронті та чого, ймовірно, слід очікувати далі. Редакція аналізує публічно доступну інформацію та звіряє її зі зведеннями аналітичних центрів і нашими постійними військовими експертами.
Бахмутський напрямок
На півночі від Бахмута ЗСУ вдалося просунутись до Берхівки і тим самим наблизитись до траси Слов’янськ — Бахмут. Якщо українським військовим вдасться перерізати дорогу, угруповання Збройних сил РФ (ЗС РФ) на Соледарському виступі частково залишиться без постачання.
Південніше Бахмута ЗСУ зайняли позиції на висотах, що оточують Кліщіївку з заходу, отримавши вогневий контроль над усім селом. Південніше Кліщіївки українській армії вдалося ще ближче підійти до Андріївки та Курдюмівки. За інформацією постійного військового експерта Заборони Романа Світана, на цій ділянці фронту українцям вдається брати кілька посадок на день. Завдання ЗСУ на цій ділянці фронту — рухатись по висотах у бік Горлівки та оточити Бахмут з півдня.
ЗСУ не лише рухаються з півдня Бахмута на північ, але й пробують висувати бойові з’єднання з півночі на південь назустріч силам, що рухаються з боку Берхівки. Українські сили продовжать рух на цій ділянці фронту вздовж північнішої від міста траси Бахмут — Сіверськ, аби зрізати російський виступ та просунутися до Соледара та Красної Гори.
Після 9 липня, коли українські військові підійшли до меж Берхівки та закріплялися на околицях Кліщіївки, російське компандування надіслало стратегічні резерви. 11 липня ЗС РФ почали контратакувати. Це уповільнює темпи просування ЗСУ, але й відтягує російські резерви і виманює особовий склад на передню лінію фронту. Враховуючи, що в України не так багато засобів дальнього ураження, знищення противника артилерією на першій лінії фронту залишається однією з найбільш ефективних тактик.
Луганський напрямок
ЗС РФ підсилили додатковими резервами угруповання на ділянці Сватове — Кремінна, що дозволило росіянам збільшити кількість наступальних операцій. За оцінкою Романа Світана, підрозділи РФ намагалися штурмувати позиції ЗСУ по всій ширині фронту від Сватового до Кремінної.
На більшості ділянок штурми були відбито, однак російським військам вдалося покращити позиції та майже впритул наблизитись до Торського. У разі розвитку успіху ЗС РФ намагатимуться взяти Лиман і видавити українську армію за річки Сіверський Донець та Оскіл. Водночас росіяни створили черговий виступ, який залишається у зоні ураження української артилерії.
Південний напрямок
- ЗСУ намагаються прорвати оборону біля Роботиного. Для цього артилерія цілиться в стики між російськими підрозділами на лінії Копані — Рівне — Новопрокопівка — Роботине. За словами Романа Світана, українська армія починає демонтаж першої лінії оборони РФ, а місцями вже зайняла російські окопи. Це, знову ж таки, сприяє тактиці виманювання живої сили та техніки з другої та третьої ліній оборони ЗС РФ. Крім того, ЗСУ явно знадобляться касетні боєприпаси — особливо ефективні на рівнинній місцевості (якою і є весь південний фронт) снаряди, які використовують для ураження небетонованих інженерних споруд (перша лінія російської оборони побудована саме за цим принципом). Більше про особливості касетних снарядів і їхній імовірний вплив на контрнаступ Заборона писала тут.
- В районі Великої Новосілки ЗСУ продовжують зрізати Вереміївський виступ та просунулись у бік Старомлинівки, де розташована основна лінія оборони військ РФ.
Вибухи в тилу армії РФ
- 11 липня було завдано удару (можливо, ракетою Storm Shadow) по бердянському готелю «Дюна», де розміщувалось російське командування. В результаті удару будівля була майже повністю знищена, а місцеві мешканці повідомляли про велику кількість загиблих. Того ж дня стало відомо про загибель генерал-лейтенанта ЗС РФ Олега Цокова (однак остаточно підтвердити його перебування в готелі Забороні не вдалося).
- 13 липня стало відомо про вибух в окупованому Донецьку (точне місце влучання, тип ракети та наслідки вибуху невідомі).