ЗСУ користуються українською навігаційно-розвідувальною системою, яка не поступається технологіям НАТО. Розповідаємо, що таке система Delta
Військовий техносектор уважно стежить за російсько-українською війною — зокрема за тим, як ЗСУ, суттєво поступаючись у техніці й особовому складі, ефективніше вибивають противника завдяки перевагам у технологіях. Заборона поспілкувалася з Русланом Прилипком, керівником IT-напряму організації з упровадження технологій у ЗСУ «Аеророзвідка», — про українську військову систему ситуаційної обізнаності Delta і як технології та віртуальний простір допомагають вигравати в кінетичній війні.
Що таке Delta?
Delta — це система ситуаційної обізнаності, яку використовують сили безпеки та оборони України. У 2015 році Delta почали розробляти військовослужбовці зі спільноти «Аеророзвідка». Вже за рік система набула базової форми, після чого її передали до ЗСУ, де згодом було створено Центр інновацій і розвитку оборонних технологій Міністерства оборони України, який продовжив розробку.
Delta дозволяє командирам середньої та вищої ланки стежити за військами на полі бою та оцінювати тактичну конфігурацію сил в онлайн-режимі. Delta — це не одна програма, а екосистема, що вміщує у себе кілька продуктів. Одним з найголовніших є Delta-монітор — цифрова мапа, на якій відбувається обмін інформацією з різних підрозділів та родів військ. Таким чином формується загальна картина поля бою, яку бачать командири.
Ще однією складовою системи є Delta-тьюб — стрімінговий сервіс, що використовується для трансляції відеоспостереження з дронів та камер. Окрім цього, у системі Delta є власний безпечний месенджер, інтегрований у Delta-монітор.
Керівник IT-напряму «Аеророзвідки» Руслан Прилипко розповів Забороні, що Delta від самого початку розроблялась та впроваджувалась за стандартами НАТО: «Delta сумісна з аналогічними системами країн НАТО. Ця система побудована за принципом zero trust security. Плюс вона має хмарне збереження даних».
Серед схожих систем у країнах НАТО можна виділити американську систему Link 16 — комунікаційна, навігаційна та ідентифікаційна система, яка підтримує обмін даними між тактичним командуванням, повітряними, морськими та наземними підрозділами. Зв’язок у ній здійснюється на ультрависоких частотах.
Ще однією особливістю Delta є її інтеграційність. Вона здатна інтегрувати у себе різноманітні сенсори (наприклад, камеру спостереження з тепловими сенсорами), джерела даних на кшталт супутників, радарів чи чат-ботів, і відображати всю інформацію на єдиній цифровій карті.
«Україна зараз доганяє НАТО, — каже Прилипко. — Delta перевірена у військових діях. Найголовніше, це власна розробка України, на відміну від технологій НАТО, які були розроблені спільними зусиллями кількох чи десятків країн».
Ще одна перевага Delta — її універсальна інтеграційна платформа, яка дозволяє підключати до військової системи програмне забезпечення та пристрої від зовнішніх виробників, що раніше виготовляли продукти для цивільного сектору. Яскравий приклад — можливість використання Delta за допомогою звичайного інтернету чи супутникового інтернету від Starlink. Використання подібних систем у багатьох арміях НАТО неможливе через те, що країни-члени Альянсу віддають перевагу радіозв’язку, захищеним спеціалізованим ноутбукам та робочим станціям — дорогим технологіям, які не може собі дозволити Україна. До прикладу, в американській армії активно використовуються технології компанії Harris, що виробляє обладнання для бездротового зв’язку й тактичні радіостанції, які використовуються в оборонному і комерційному секторах.
«Але наш досвід застосування технологій буде ще вивчатись країнами НАТО: як можна швидко і гнучко використовувати технології для ведення війни й опору», — зазначає Прилипко.
Delta вже неодноразово намагалися зламати російські хакери. Як побудований її кіберзахист?
З появою інформаційних технологій у силах оборони України постало питання про їх захист та надійність. Як повідомляло BBC, росіяни неодноразово намагалися зламати систему, однак їм це не вдалося. Тоді російські хакери перейшли до фішингу — розсилки фейкових листів до військових, які мають доступ до Delta. В інтерв’ю BBC співзасновник «Аеророзвідки» Ярослав Гончар розповів, що двоє військових перейшли за посиланням у листі. Після несанкціонованого входу одного з хакерів вдалося заблокувати одразу, а інший пробув у системі близько 12 хвилин, після чого теж був заблокований.
Як розповів у коментарі Забороні Прилипко, Delta постійно вдосконалюється для унеможливлення втручання у роботу ззовні. Однак слабка ланка у цьому захисті — сам користувач системи.
«Система тримає кіберзахист на високому рівні: зламати чи “покласти” її — такого випадку ще не було. Вразливим стає сам користувач: якщо не можеш зламати систему, треба ламати користувача через соціальну інженерію», — пояснює він.
З огляду на перераховані небезпеки ГО «Аеророзвідка» розпочала новий проєкт «Кіберстійкість», покликаний покращити ситуацію із захищеністю користувачів.
«Проєкт спрямований на те, щоб захистити користувача, тому що сама система має можливість використовувати двофакторну аутентифікацію. Розробники обрали стандарт FIDO2. Мета проєкту — забезпечити користувачів ключами системи FIDO, щоб вони були захищені від фішингових атак, а також від доступу до їхнього пристрою», — зазначає Прилипко.
«Кіберстійкість» також включатиме курс з навчання кібербезпеки для військовослужбовців, що мають доступ до систем з чутливою інформацією.
«Війна ведеться не тільки на полі бою, не тільки в окопах і не тільки кінетичною зброєю, але й у кіберпросторі. Завдяки цим технологіям у нас є шанс перемогти, бо стільки військового та людського ресурсу, який можна було б зіставити з тим, що є у ворога, в нас немає, — каже Прилипко. — Інновації та ІТ мають драматичний вплив на хід війни, і дуже важливо не нехтувати ними, а брати їх на озброєння настільки швидко, наскільки цього потребує темп війни».