ЗСУ отримають снарядів на пів року гарної роботи арти, але в Росії зброї більше. І все ж Україна має перевагу: як так?
Росія готується виробити майже втричі більше артилерійських боєприпасів, ніж США та Європа, що може бути ключовою перевагою при підготовці чергового наступу росіян, пише CNN. Водночас «готується» ще не значить, що зробить, а якщо і зробить — питання в ефективності. До того ж союзники України нарешті знайшли кілька способів посилити допомогу снарядами.
Наприклад, шляхом придбання 800 тисяч артилерійських снарядів поза країнами ЄС, на що раніше блок не давав згоди. Вже максимум до кінця весни вони мають бути поставлені в Україну. Та на скільки вистачить цієї кількості артснарядів і як продовжується налагодження виробництва боєприпасів для України, разом з експертами з’ясовувала редакторка Заборони Світлана Гудкова.
Боєприпаси від Чехії
Ще в середині лютого президент Чехії Петр Павел заявив, що знайшов та ініціював закупівлю близько 800 тисяч боєприпасів для України. До ініціативи доєдналися різні країни Європи, і вже менш як за місяць необхідна сума була зібрана. За декілька тижнів 500 тисяч снарядів 155-мм калібру та 300 тисяч снарядів 122-мм калібру відправляться в Україну.
Це дуже суттєва допомога українським Збройним силам. Військовий експерт Павло Нарожний пояснює на прикладі витрат снарядів 155-мм калібру.
«Це найпотужніший та найточніший снаряд, в якому є найбільша потреба у наших артилеристів. Зараз ми відстрілюємо близько 2000 таких снарядів на день — про це говорив пресофіцер 26-ї артилерійської бригади. За такої інтенсивності півмільйона нам вистачить на 8 місяців. А якщо додати ще тисячу пострілів на день, то це пів року більш-менш активної стрільби артилерією», — пояснив він.
Читати більше новин в TelegramВійськовий експерт Петро Черник погоджується з такими розрахунками. За його даними, військові на фронті після декількох місяців зниження інтенсивності пострілів виходять на середньодобові показники в межах п’яти тисяч пострілів. Отже, 800 тисяч снарядів вистачить не більше ніж на пів року війни.
«Чи цього достатньо? При такому темпі ведення вогню, розуміючи, що західні артилерійські установки набагато якісніші за російські, це дуже хороший показник», — зазначив експерт.
Росія перевищує можливості ЄС та США
Видання CNN, посилаючись на власні джерела у західній розвідці, пише, що Росія виробляє майже втричі більше артилерійських боєприпасів, ніж США і Європа спільно здатні виробити для потреб Києва. А це дорівнює виробництву близько 250 тисяч артилерійських боєприпасів на місяць або приблизно 3 млн на рік.
Петро Черник не погоджується з такими цифрами. «Я не вірю в цифри у 250 тисяч. 180 тисяч — це максимум їхніх можливостей. На старті війни росіяни виробляли 125 тисяч снарядів на місяць, а зараз підняли це до 150–170 тисяч. І на цьому показнику вони й будуть триматися, він є найвищим у світі», — розповів експерт.
Загалом це доволі приблизні оцінки, каже Павло Нарожний. До того ж треба дивитися не на кількість виготовлених снарядів, а на їхні характеристики.
«Є таке поняття як дальність стрільби. Наприклад, для гаубиці “Гвоздика” використовують 122-мм калібр дальністю стрільби близько 15 кілометрів. І от уявімо, що росіяни виготовляють мільйон снарядів, які стріляють на 15 км, а у нас є 500 тисяч снарядів, які стріляють на 40 кілометрів. Отже, перевага за нами. Тут є багато складових, які впливають на результат. Так само ЗСУ постійно та методично знищують логістику постачання снарядів ворога та місця їх зберігання у тилу», — додав військовий експерт.
Артснаряди: відновлення виробництва
У березні 2023 року Євросоюз погодив фінансування для виготовлення та передачі Україні мільйона боєприпасів протягом 12 місяців. Однак станом на кінець року Київ отримав лише 300 тисяч снарядів. А до березня ЄС обіцяє передати ще 170 тисяч боєприпасів. Тобто ні про який мільйон мова йти не може.
«Чому європейці не впоралися з виготовленням мільйона снарядів? Після завершення Другої світової війни весь цивілізований світ вкладався в розробку та виготовлення ракет різного класу. А артилерія та снаряди вважалися чимось другорядним, і їхнє виробництво просто зупинилось. Дотепер вважалося, що війна типу Другої світової війни вже неможлива, але росіяни повернули нас усіх у часи навіть Першої світової війни, коли велися артилерійські вали. І тепер, щоби відновити виробництво артснарядів, потрібен навіть не рік-два, а десятирічка», — каже Черник.
І це дійсно так. Наприклад, зараз в Україні ударними темпами будується завод з виробництва боєприпасів німецького підприємства Rheinmetall. Гендиректор концерну заявив, що раніше на це знадобилося б 10 років. Але завод планують відкрити менш ніж за рік.
«Це робиться дуже швидкими темпами, але це все одно час. І вони кажуть, що зможуть виготовляти до 800 тисяч снарядів у 2025 році. Тому малоймовірно, що у цьому році Європа зможе поставити нам обіцяний мільйон», — сказав Нарожний.
А от щодо українського виробництва військовий експерт пояснює, що ця інформація є закритою. Та принаймні з того, що витікає на загал, говорити про великі потужності не можна.
«Єдина інформація звучала в публічному полі від підприємства “Українська бронетехніка”, яке виробляє мінометні міни. Вони на рік виготовляли 20 тисяч мін, це мікроскопічна кількість. А мінометні міни технологічно набагато легші у виробництві за 152-мм та 155-мм калібри. Яку кількість робить Україна, мені важко сказати. Але я думаю, що їх не вистачає навіть на закриття мінімальних потреб», — вважає військовий експерт.
Більш оптимістично на можливості українського ВПК дивиться Петро Черник. Він вважає, що у 2024 році Україна та ЄС разом вийдуть на 2 мільйони снарядів на рік.
Читати більше новин в Telegram