Читаєте зараз
ЗСУ потопили пором РФ «Конро Трейдер»: чому він був такий важливий

ЗСУ потопили пором РФ «Конро Трейдер»: чому він був такий важливий

Анастасія Могилевець
  • Українські воїни 22 серпня завдали ракетного удару по порту «Кавказ» на Таманському півострові Краснодарського краю.
  • Під ураження потрапив залізничний пором «Конро Трейдер».
  • Вперше його пошкодили 4 червня, але на цей раз пором загорівся та затонув.

Атака порту — стратегічний крок Військово-морських Сил України. «Конро Трейдер» перевозив пальне та був останнім російським поромом в роботі. Тепер, вочевидь, ЗСУ остаточно перерізали залізничну поромну переправу через Керченську протоку — вона з’єднує Росію та Крим.

Заборона розповідає про знищення судна РФ «Конро Трейдер».

Удар по порту «Кавказ» 22 серпня: що відомо

Про атаку стратегічного об’єкта ввечері 22 серпня повідомив так званий Оперативний штаб Краснодарського краю. На поромі «Конро Трейдер» спалахнула масштабна пожежа. Для її ліквідації на місце направили пожежний потяг, понад 100 надзвичайників і 34 одиниці техніки. Близько 19:00 росіяни відзвітували, що судно затонуло.

Російські пропагандисти заявляли, начебто пором був уражений українською протикорабельною ракетою «Нептун». На поромі в момент удару перебувало близько 30 цистерн з паливом. Його активно використовували для забезпечення угруповання російських військ в тимчасово окупованому Криму.

Губернатор Краснодарського краю Веніамін Кондратьєв повідомив спочатку про чотирьох, а потім про 17 врятованих членів екіпажу порома. На ранок 23 серпня, за даними місцевого МНС, невідоме місцеперебування однієї людини. За іншими даними, зникло до 15 членів екіпажу.

Читати більше новин в Telegram

Окупаційна влада Криму тимчасово призупинила роботу Керченської переправи до ліквідації наслідків у порту. В акваторії росіяни встановили бонові загородження, щоб не допустити поширення пального, а поверхню води обробили сорбентом. Площа пожежі порома становила 500 м2.

«Конро Трейдер»: яке його стратегічне значення

Речник Військово-морських сил ЗСУ Дмитро Плетенчук 23 серпня підтвердив українську атаку на порт «Кавказ». При цьому посадовець не уточнив, яким саме озброєнням вдарили по «Конро Трейдеру».

«Цей пором є одним із важливих ланцюгів російської військової логістики для забезпечення окупаційних сил. В першу чергу паливно-мастильними матеріалами, але, окрім того, він перевозив звісно й озброєння. Це був останній з працюючих поромів. Зараз у них один пором на ремонті й ще один на якорі в Азові. Росіяни не наважуються перевозити паливо залізничною гілкою Кримського мосту, бо бояться, що вона не витримає навантаження. Можливо, вони для цього будуть використовувати автоцистерни», — каже Плетенчук.

«Конро Трейдер» залишався єдиним великим поромом, що курсував між окупованою Керчю і Росією. З огляду на це, Сили оборони України, вочевидь, завершили роботу із перерізанням залізничної поромної переправи через Керченську протоку, пише Defence Express.

Атака 22 серпня — вже не перше ураження судна, але тепер останнє. Вперше українські оборонці пошкодили його ударом 4 червня 2024 року, разом із ще одним залізничним поромом «Авангард». 

Він отримав пробоїну у машинному відділені та повністю втратив плавучість. Наприкінці липня його змогли завести на судноремонтний завод. «Конро Трейдер», що тоді був менше пошкоджений, змогли полагодити швидше та на початку серпня знову вивели на лінію.

Пороми «Авангард» та «Конро Трейдер» у порту «Кавказ» в липні-2024. Фото: CyberBoroshno/Telegram

Також у липні на Керченській протоці тимчасово працював пором «Славянин», який суттєво постраждав після атаки 23 липня. У ВМС України зазначили, що це був єдиний працездатний пором на Чорному морі. Тобто, тепер РФ знову не має таких суден у роботі. Так залишатиметься, доки не полагодять «Авангард» чи «Славянин», якщо це ще можливо.

«А разом з тим, [інцидент] є чудовою ілюстрацією того, що для виконання такої задачі, як перерізання залізничної поромної переправи необхідна методична робота з послідовними ударами. Також необхідно уточнювати, що мова йде лише про можливість перевезення поромами вагонів, бо у ворога залишаються п’ять автомобільних поромів: великі «Лаврентій», «Панагія», «Марія» та менші — «Керченскій-2», «Єйск», — відмічають аналітики.

Раніше Заборона розповідала про дозвіл Сполученого Королівства на удари ЗСУ по території РФ британською зброєю. Втім, є один вид озброєння, який дозволено використовувати лише на материковій частині України.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій