'
Читаєте зараз
1 мільярд гривень і 200 тонн «антисептиків». Що знайшла СБУ в COVID-фонді

1 мільярд гривень і 200 тонн «антисептиків». Що знайшла СБУ в COVID-фонді

Markiian Oliiarnyk
  • Спецслужбовці запобігли розкраданню 1 млрд ковідних гривень.
  • Найпопулярніші схеми — розкрадання на будівництві медичних закладів.
  • Шахраї намагаються заробити навіть на підробці антисептиків!

Від початку пандемії спецслужбовцям Служби безпеки України вдалося запобігти розкраданню бюджетних коштів з COVID-фонду на майже 1 мільярд гривень. 

Заборона розповідає про те, які схеми розкрадання коштів викрило СБУ, та пояснює, куди повинні витрачатися гроші, виділені на боротьбу з коронавірусом.


Розкрадання бюджетних коштів з COVID-фонду

27 жовтня 2021 року пресслужба СБУ розповіла про результати системної протидії злочинам, пов’язаними з пандемією коронавірусу. Повідомляється, що спецслужбовцям вдалося запобігти розкраданню майже 1 мільярда гривень. 

За даними СБУ, їм вдалося викрити кілька десятків схем розкрадання коштів на будівництві медичних закладів. Наприклад, у червні 2021 року спецслужбовці розкрили схему на Закарпатті, за якою підрядники привласнили 1.5 млн гривень на будівництві відділення для прийому громадян, що хворіють на COVID-19. Організатори схеми систематично вносили до актів виконаних робіт неправдиві дані про їх обсяг і вартість, а деякі з них були виконані лише «на папері».

Ще однією популярною схемою серед крадіїв є фінансові махінації із закупівлею медичного обладнання для лікарень. У липні 2021 року оперативники СБУ затримали бізнесменів, які незаконно привласнили майже 2 млн гривень. Підрядники усупереч вимогам законодавства безпідставно включали ПДВ до вартості товару, а також штучно її завищували, укладаючи фіктивні контракти між підконтрольними компаніями-посередниками, зареєстрованими в офшорних зонах.

Читати більше новин в Telegram

«В ході спецоперацій СБУ було вилучено 200 тонн підроблених антисептиків, а також припинено виготовлення та продаж населенню небезпечних для здоров’я громадян фальсифікованих засобів дезінфекції», — йдеться у повідомленні.

Також спецслужба заблокувала понад 3 тисячі ресурсів поширення дезінформації про коронавірус, розкрила сотні спроб фальсифікацій медичних баз даних, схем підробки ПЛР-тестів та свідоцтв про вакцинацію.

Що таке COVID-фонд та куди мають йти гроші

У Державному бюджеті України на 2021 рік кошти на боротьбу з коронавірусом закладені окремо по міністерствах. Окрім цього, у 2021 році було створено додатковий спеціальний фонд протидії пандемії, який фінансується коштами загального та спеціального фондів державного бюджету за бюджетною програмою «Заходи, пов’язані з боротьбою з гострою респіраторною хворобою COVID-19, спричиненою коронавірусом SARS-CoV-2, та її наслідками», на заходи, пов’язані з вакцинацією населення, запобіганням виникненню і поширенню на території України коронавірусної хвороби. 

Загалом проектом держбюджету на цю програму передбачено виділення понад 4.4 млрд гривень (3 млрд із загального фонду, 1.4 — зі спеціального). Окрім цього, з держбюджету кошти виділяються й на інші програми, зокрема на відшкодування витрат авіаперевізникам, субвенції місцевим бюджетам тощо.

Загалом кошти зі спеціального  COVID-фонду 2021 року виділяються на:

  1. вакцинацію населення;
  2. закупівлю засобів індивідуального захисту, лікарських засобів та медичних виробів;
  3. додаткові доплати до заробітної плати медикам та іншим працівникам державних установ;
  4. будівництво лікарень та приймальних відділень для громадян, що хворіють на COVID-19.

Раніше Заборона розповідала про те, що в Україні з 1 листопада 2021 року запустять спеціальні ковідні камери, які фіксуватимуть порушення карантинних обмежень у людних місцях. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій