'
Читаєте зараз
20 років тому вийшла GTA III. Розповідаємо, як екшн без гальм змінив світ комп’ютерних ігор

20 років тому вийшла GTA III. Розповідаємо, як екшн без гальм змінив світ комп’ютерних ігор

Роман Губа

Цього року виповнилося 20 років з виходу гри Grand Theft Auto III. Перша тривимірна гра в серії стала бестселером і багато в чому визначила, як будуть виглядати розваги в перших двох декадах XXI століття. Після неї з’являлися не менш популярні продовження, проте нова збірка ремастерів гри розчарувала, мабуть, усіх. Журналіст Роман Губа розповідає, як GTA вплинула на індустрію і чому за нею завжди тримався шлейф скандалу.


Спроба відсвяткувати двадцятиріччя з дня виходу культової гри Grand Theft Auto III обернулася провалом. 11 листопада 2021 року компанія Rockstar Games випустила збірку ремастерів Grand Theft Auto: The Trilogy — The Definitive Edition. Реліз розчарував і критиків, і гравців — користувацька оцінка гри на Metacritic становить 0,5 з 10. Збірку розкритикували за погану графіку, неякісну анімацію і втрату атмосфери оригінальних ігор.

Але на початку 2000-х ігри Rockstar дійсно змогли змінити індустрію і по суті створили новий жанр: після GTA майже будь-яку гру з відкритим світом прагнуть назвати «GTA-клоном».

Світ іншої моралі

Ігровий журналіст Роман Бугайчук у розмові з Забороною пояснює феномен Grand Theft Auto її одночасною актуальністю і відірваністю від світу.

«GTA, безумовно, вплинула на відеоігри, однак цей вплив переважно поширюється на неї саму, дозволяючи Rockstar щоразу задирати планку неприпустимого, — говорить Бугайчук. — GTA ніби перебуває на ізольованому від решти індустрії континенті, де немає законів і правил, де діють інші норми моралі — і ви нічого не здатні з цим вдіяти, тому що щиро насолоджуєтеся відпусткою в цьому райському місці».

До появи GTA 1997 року складно було уявити собі гру, де можна вільно викрадати автомобілі, перестрілюватися з поліцейськими або просто стати пожежником чи водієм швидкої. Звичайно, автосимулятори і шутери існували й раніше, але вперше всі ці механіки були зібрані в одній грі, яку вдалося успішно продати.

Коли робота над серією ігор повністю перейшла під контроль засновників Rockstar Games братів Сема і Дена Гаузерів, ігрові консолі стали настільки потужними, що перехід гри в 3D став цілком можливим. Ігрова камера опустилася з небес за спину головного героя, а навколишній світ знайшов ті деталі, завдяки яким GTA викликала вау-ефект. Дощ, підхоплені вітром листівки або диваки, що тиняються вулицями, оживляли віртуальні світи, змушуючи повертатися в них знову.

Багато гравців довго не усвідомлювали, що в грі є якийсь сюжет, досить було можливості поїздити по місту і відчути всі місцеві «свободи». Ви могли вбити кого завгодно, викрасти будь-яке авто, і найстрашніше, що вам за це було, — відродження героя біля поліцейського відділення або лікарні. За це творцям гри неодноразово висували претензії обурені політики та громадські діячі.

«Цензор року»

Найвідоміший ворог серії GTA — Джек Томпсон, уже колишній адвокат зі штату Флорида. Автор книги «Jacked: The Outlaw Story of Grand Theft Auto» Девід Кушнер описує його коротко: «ревний католик і республіканець».

Ще до того, як у кожній американській родині з’явився комп’ютер, Томпсон боровся з непристойностями в ефірі місцевої радіостанції, вимагав від прокурора округу публічно оголосити про свою сексуальну орієнтацію і навіть намагався зламати кар’єру репера Ice-T. У 1992 році Американська спілка захисту громадянських свобод вибрала Томпсона одним із «Цензорів року» — за словами Кушнера, це дуже йому підлестило.

Після 1998 року та серії шкільних шутингів адвокат очолив «священну війну» проти гри Doom. Копію шутера знайшли вдома в Еріка Гарріса й Ділана Кліболда, які влаштували стрілянину в школі Колумбайн.

Свою боротьбу з GTA Томпсон почав з того, що попросив свого неповнолітнього сина купити копію гри Vice City в магазині мережі Best Buy, що було заборонено через дорослий зміст гри. Процес купівлі він зняв на звичайну відеокамеру. Після цього Томпсона стали активно кликати на телебачення і публікувати в пресі.

Пізніше він став одним з авторів закону, який у червні 2006-го заборонив продаж жорстоких відеоігор у штаті Луїзіана. Також Томпсон подавав позови на розробників ігор Rockstar і Take-Two через те, що нібито Vice City надихнула підлітка на ім’я Коді Поузі на вбивство трьох осіб. Кожну нову частину гри Томпсон зустрічав черговим виступом у ЗМІ.

Низка судових позовів з боку адвоката призвела до того, що 2008 року Верховний суд Флориди висунув вимогу, щоб майбутні справи в суді були підписані не Томпсоном, а будь-яким іншим членом колегії адвокатів Флориди. Того ж року Томпсона остаточно позбавили адвокатської ліцензії.

Дехто любить гарячіше

Однією з особливостей GTA є її широкі можливості для моддингу — гравці можуть змінювати внутрішні файли гри для розроблень власних модифікацій, наприклад, замінити автомобілі або зброю.

У 2005 році програміст і геймер з Нідерландів Патрик Вільденборг виявив приховані файли в даних гри Grand Theft Auto: San Andreas. Виявилося, що під час розроблення творці гри додали в неї сексуальну мінігру, але вже перед релізом «сховали» її у файлах ігор, щоб отримати від комісії ESRB рейтинг «M» (від 17 і старші), а не «AO» (adults only — тільки для дорослих). Підвищення рейтингу сильно вдарило б по продажах, і видавець гри Take-Two не міг піти на такий ризик. Патрик Вільденборг написав невелику модифікацію, яка повертала в гру секс, і опублікував її в мережі під назвою Hot Coffee. Назва — це евфемізм, ігрові подруги головного героя Сі-Джея запрошували його зайнятися сексом під приводом зайти на «чашечку кави».

У липні 2005-го ESRB оголосила спочатку про розслідування, а пізніше про зміну вікового рейтингу гри на «Тільки для дорослих». Після чого гру вилучили з магазинів. Згодом Take-Two отримала ще кілька позовів від різних організацій, наприклад від Національної Асоціації батьків і вчителів. Незважаючи на втрати, San Andreas стала найбільш продаваною грою на консолі Playstation 2 і розійшлася в кількості понад 17 мільйонів копій.

У 2015 році BBC зняла про цей випадок телевізійний фільм The Gamechangers. Роль одного з братів-засновників компанії Rockstar Games Сема Гаузера в ньому виконав Денієл Редкліфф.

«Амністія»

Але проводити зв’язок між GTA і жорстокістю намагалися не тільки в Сполучених Штатах. У 2009–2014 роках у Москві й області існувала банда з 10–12 осіб, які нападали на автомобілістів і жорстоко вбивали їх. Згодом до них приклеївся ярлик «банда ГТА», який тиражували в пресі весь період дії угруповання. Представнику Слідчого комітету Росії Володимиру Маркіну навіть доводилося заявляти, що версія про наслідування персонажів гри GTA не мала підтверджень.

GTA і сьогодні продовжують критикувати за жорстокість, сексизм і расизм. Роман Бугайчук каже, що творців Grand Theft Auto не хвилює політкоректність, з кожною новою грою серія ставала все більш агресивною і провокаційною.

«Це неодноразово втягувало її в скандали з приводу насильства у відеоіграх, навмисних проявів расизму або сексизму — проте щоразу розробники виходили сухими з води і дивували новою шаленістю», — говорить він.

За словами Бугайчука, «амністією» для гри ставали високі оцінки критиків і гравців, що тільки розв’язало розробникам руки.

З часів трилогії GTA Rockstar випустила ще кілька ігор, зокрема GTA IV і GTA V. Кожна з них продавалася ще краще від попередньої. У фінансовому звіті Take-Two за травень 2021-го йдеться про більш ніж 145 мільйонів проданих копій п’ятої частини серії. Разом з тим основа гри залишається тією ж — свобода гравця в межах віртуального світу, а також сюжет, повний сатири на сучасну культуру. У GTA висміювали любов американців до зброї (внутрішньоігрова мережа магазинів зброї називається Ammu-Nation), рок-зірок з 80-х (група Love Fist з Vice City), феміністок, реднеків, афроамериканців, гаїтянців, мігрантів з пострадянських країн і практично кого завгодно.

«Можливо, просто зараз в офісах Rockstar розробляють місії про вбивства антиваксерів або знищення 5G-вишок для наступної Grand Theft Auto, — вважає Бугайчук. — Адже розробники знають, що жорстока злободенна сатира в іграх може посилити ефект ескапізму так само, як і власний будиночок на острові, повному привітних звіряток. Але на відміну від другого, GTA пропонує не тікати від проблем, а вирішувати їх власним, божевільним способом».

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій