20% ВВП: як відвага ЗСУ мотивувала підприємства на ТОТ
Попри значну зміну економічної географії України, понад 80% бізнесу залишились у своїх регіонах. Цьому більшою мірою сприяли успіхи військових: понад 650 підприємств, які планували перенести свої виробництва, відмовилися від переїзду через деокупацію територій, на яких вони розташовані, вказує Центр економічного відновлення (ЦЕВ) у масштабному дослідженні «Вплив війни на економіку України: галузеві, регіональні та соціальні аспекти».
«Війна суттєво змінила економічну географію України. Прифронтові регіони втратили до 30-40% ВВП, а у центральних і західних регіонах ВВП впав на 10-30%. Водночас у Закарпатській, Івано-Франківській та Кіровоградській областях зростання населення призвело до позитивних економічних змін», — кажуть в ЦВЕ.
Збільшення державних витрат і звільнення територій були одними з ключових стовпів, які допомогли зменшити падіння ВВП з майже 50% до 29%. Тобто можна сказати, що зберегли 20% ВВП.
Загалом державна програма переміщення бізнесу показала помірні результати. В перші 10 місяців великої війни перебазували 16.4% підприємств (з них 2.2% за кордон). Водночас 80.4% компаній не релоковувались.
Переміщено лише 790, 623 з них відновили роботу на новому місці. У регіональному розрізі найбільше переїхало на захід України:
- до Львівської області — 24%;
- Закарпатської — 14.5%;
- Чернівецької — 9.8%;
- Івано-Франківської — 8.3%;
- Хмельницької — 7.3%;
- Тернопільської — 6,3%.
«Попри складну ситуацію на фронті та постійні атаки Росії, економіка України вже почала відновлюватись. Наступний етап — поступове зростання. А за умови закінчення війни і втілення реформ, у 2032 році ВВП України може сягнути $280 мільярдів», — вважають в Центрі економічного відновлення.
Дослідження підготовлено в рамках проєкту Innovation Lab for EU Association of Ukraine, що виконується федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за фінансової підтримки уряду Німеччини.