'
Читаєте зараз
20% ВВП: як відвага ЗСУ мотивувала підприємства на ТОТ

20% ВВП: як відвага ЗСУ мотивувала підприємства на ТОТ

Yevheniia Kostina

Попри значну зміну економічної географії України, понад 80% бізнесу залишились у своїх регіонах. Цьому більшою мірою сприяли успіхи військових: понад 650 підприємств, які планували перенести свої виробництва, відмовилися від переїзду через деокупацію територій, на яких вони розташовані, вказує Центр економічного відновлення (ЦЕВ) у масштабному дослідженні «Вплив війни на економіку України: галузеві, регіональні та соціальні аспекти».

«Війна суттєво змінила економічну географію України. Прифронтові регіони втратили до 30-40% ВВП, а у центральних і західних регіонах ВВП впав на 10-30%. Водночас у Закарпатській, Івано-Франківській та Кіровоградській областях зростання населення призвело до позитивних економічних змін», — кажуть в ЦВЕ.

Збільшення державних витрат і звільнення територій були одними з ключових стовпів, які допомогли зменшити падіння ВВП з майже 50% до 29%. Тобто можна сказати, що зберегли 20% ВВП.

Загалом державна програма переміщення бізнесу показала помірні результати. В перші 10 місяців великої війни перебазували 16.4% підприємств (з них 2.2% за кордон). Водночас 80.4% компаній не релоковувались.

Зміни ВВП регіонів України та сусідніх країн (2022 рік проти 2021-го). Інфографіка: ЦВЕ на базі даних Держстату

Переміщено лише 790, 623 з них відновили роботу на новому місці. У регіональному розрізі найбільше переїхало на захід України:

  • до Львівської області — 24%;
  • Закарпатської — 14.5%;
  • Чернівецької — 9.8%;
  • Івано-Франківської — 8.3%;
  • Хмельницької — 7.3%;
  • Тернопільської — 6,3%.

«Попри складну ситуацію на фронті та постійні атаки Росії, економіка України вже почала відновлюватись. Наступний етап — поступове зростання. А за умови закінчення війни і втілення реформ, у 2032 році ВВП України може сягнути $280 мільярдів», — вважають в Центрі економічного відновлення.

Дослідження підготовлено в рамках проєкту Innovation Lab for EU Association of Ukraine, що виконується федеральною компанією Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH за фінансової підтримки уряду Німеччини.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій