Читаєте зараз
Військові облігації України: як 1000 гривень може врятувати мільйони життів

Військові облігації України: як 1000 гривень може врятувати мільйони життів

Iryna Troian
Автор:
  • Міністерство фінансів України випускає військові облігації.
  • Це боргові цінні папери, які Мінфін продає для фінансування оборони.
  • Схема проста: держава бере в борг у покупців, через термін віддає борг з відсотками.

Державний бюджет України отримає додаткові кошти завдяки продажу військових облігацій. Це давня практика урядів, що знаходяться в стані війни: таким чином патріотичне населення не просто донатить, а свідомо підтримує економіку.

Заборона розповідає про військові облігації в Україні та про те, як вони можуть допомогти державі.


Що таке військові облігації

Облігації внутрішніх державних позик (ОВДП) — це боргові цінні папери, які держава продає для того, щоб підтримати економіку країни. Військові облігації підуть на підтримку Збройних сил України та забезпечення фінансових потреб держави в умовах воєнного стану. Міністерство фінансів України планує випустити військових облігацій на суму 400 млрд гривень. 

«Гроші, які залучає Мінфін, поступають на його рахунок і далі здійснюються видатки. Зараз ситуація така, що в пріоритеті армія. Відповідно, залучені Мінфіном кошти йдуть на армію, але якихось юридичних обмежень, куди їх витрачати, немає. Військовими вони називаються тому, що вони розміщуються під час війни», — пояснив фінансовий аналітик групи ICU Михайло Демків у коментарі Слово і діло

Державні облігації є найбільш надійним фінансовим інструментом в Україні, адже повернення коштів гарантує сама держава. Виплати доходів, отриманих таким способом, не оподатковуються.

Читати більше новин в Telegram

Як придбати військові облігації в Україні

Купити облігації можуть як громадяни України, так і іноземні інвестори. Номінальна вартість однієї військової облігації становить 1000 гривень, її можна купити на рік із дохідністю 11%.

Однак Михайло Демків зазначає, що на військових облігаціях особливо заробити не вдасться. «Розміщення під таку ставку — це допомога Україні. Є велика ймовірність, що інфляція буде вищою, ніж 11%, що пропонує Мінфін. Але загалом у світі вже давно існує така практика, що населення з патріотичних причин позичає уряду під низьку ставку, для того, щоб профінансувати армію», — наголосив фінансовий аналітик.

Облігації можна придбати на менший термін або ж в іноземній валюті, але з меншою дохідністю. Інвестувати у військові облігації можна через низку банків, серед яких ПриватБанк, Ощадбанк, Кредобанк тощо.

Як випускали військові облігації в інших країнах

Загалом військові облігації держави активно випускали під час Першої та Другої світової війни. Приміром, у США спочатку вони називались облігаціями оборони (Defense Bonds) і вперше були випущені у 1917 році. Завдяки продажу цих облігацій уряд залучив $21.5 млрд для своїх військових потреб. 

7 грудня 1941 року США вступили у Другу світову війну після нападу Японії на Перл-Харбор. Тоді понад 80 мільйонів американців придбали військові облігації на понад $180 млрд доходу. Облігації продавалися за 50-75% від їхньої номінальної вартості і мали номінал від $10 до $1000 залежно від року їхнього випуску.

Фінінструмент рекламували на радіостанціях, в газетах, журналах. Голлівудські зірки, як-от Бетті Девіс, Чарлі Чаплін та Ріта Хейворт, рекламували військові облігації, подорожуючи країною.

Військові облігації також випускали й інші країни, зокрема Канада, Німеччина, Великобританія та Австро-Угорщина. Купівля військових облігацій в основному базувалась на патріотизмі і відчутті гордості кожної людини, що вона може допомогти народу під час війни.

Раніше Заборона розповідала про фінансову допомогу США для боротьби з Росією та про те, куди в Україні підуть виділені кошти.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій