Читаєте зараз
Омбудсмен з питань зниклих безвісти в Україні: чому ця інституція вкрай важлива

Омбудсмен з питань зниклих безвісти в Україні: чому ця інституція вкрай важлива

Ilona Kivva
Автор:
  • Верховна Рада ухвалила закон щодо правового статусу осіб, зниклих безвісти під час війни.
  • Відтепер питаннями захисту зниклих та їх пошуку займатиметься уповноважений ВРУ.
  • Створено Єдиний реєстр, куди внесуть інформацію про всіх зниклих безвісти.

В Україні започатковано інститут омбудсмена з питань зниклих безвісти. Він займатися розшуком, а також соціальним захистом родин. Вперше про необхідність такої інституції заговорили ще у 2018 році, однак ухвалений тоді закон передбачав роботу у складі Кабміну, що не надавало б реальних повноважень.

Заборона розповідає про зміни, передбачені в законі «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти».


За що відповідатиме інституція ВРУ

14 квітня 2022 року Верховна Рада України ухвалила внесення змін до закону «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти». Підтримали ініціативу 359 народних депутатів.

Змінилися сама назва документу: «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин». Під «особливими обставинами» маються на увазі:

  • збройні конфлікти;
  • воєнні дії;
  • тимчасова окупація частини території держави;
  • заворушення всередині країни;
  • надзвичайні ситуації (природні катаклізми, техногенні катастрофи).

Закон створює інституцію Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин (стаття 10).

Читати більше новин в Telegram

Функції омбудсмена та його секретаріату:

  1. координація роботи органів державної влади, місцевого самоврядування, громадських об’єднань (за їх згодою), міжнародних гуманітарних організацій та інших осіб щодо розшуку зниклих;
  2. захист прав людей, що зникли та їх родичів;
  3. розробка нових методів пошуку людей в умовах війни. Як саме це відбуватиметься, в законі не уточнюють;
  4. отримання та збір інформації про зниклих, забезпечення цими даними осіб, що займаються пошуком;
  5. ведення переговорів з гуманітарними місіями, громадськими об’єднаннями та окремими людьми на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей (виключно для розшуку/повернення зниклих);
  6. сприяння поверненню родичам речей та тіла у випадку смерті зниклого безвісти;
  7. спілкування з сім’ями зниклих, інформування про стан розшуку та результати (винятком є інформація, що закрита на законних підставах, наприклад, дані слідства).

За перешкоджання роботі омбудсмена передбачені штрафи:

  •  посадовці, які будуть приховувати необхідну для розшуку інформацію чи надавати неправдиві дані заплатять штраф від 100 до 250 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (станом на квітень 2022 року від 124 000 до 310 125 грн);
  • за повторне порушення — від 250 до 400 НМДГ (станом на квітень 2022 року від 310 125 до 496 200 гривень).

Реєстр безвісти зниклих під час війни

Закон також передбачає створення на базі МВС Єдиного електронного реєстру зниклих.

До єдиної інформаційної системи МВС вже входять бази даних щодо розшуку зниклих безвісти, однак тепер усі ці дані перенесуть до окремої централізованої системи. Також відомству надається право отримувати необхідну інформацію про таких осіб, включно з персональними даними, від інших органів державної влади.

Людина вважається зниклою безвісти з моменту подачі родичами чи близькими відповідної заяви, але статусу набуває з моменту внесення даних у Реєстр. Наприклад, це означає, що якщо зникла людина була єдиним\ою годувальником\цею то пенсії на утримування дітей чи непрацездатних родичів будуть нараховуватися через місяць саме від моменту внесення даних у базу.

Як система працювала раніше

12 липня 2018 року ВРУ ухвалила закон «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти». Документ визначив межі захисту зниклих, їх права, умови призначення соцзабезпечення родичам зниклих тощо.

Також передбачалося створення Комісії з питань таких осіб і Єдиного реєстру, що мала діяти як дорадчий орган Кабінету міністрів, а це суперечило статям Конституції України щодо роботи уряду. Тобто комісія не могла б виконувати реальних функцій, а лише надавала б консультації.

Окремої бази також утворено не було, замість неї дані про зниклих безвісти вносили до Єдиного реєстру досудових розслідувань разом з інформацією про інші розслідування.

«З огляду на наявні недоліки в тексті, зокрема щодо статусу та порядку діяльності Комісії, її робота стосовно виконання покладених законом повноважень не розпочалася», — йдеться у пояснювальній записці до закону «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти».

Раніше Заборона розповідала про запропонований у Верховній Раді законопроєкт щодо надання журналістам в Україні статусу учасника бойових дій.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій