Читаєте зараз
На Землю впаде найбільший за 20 років метеоритний шторм. Це можна побачити

На Землю впаде найбільший за 20 років метеоритний шторм. Це можна побачити

Ilona Kivva
Автор:
  • У ніч проти 31 травня у небі можна буде спостерігати метеоритний дощ Тау Геркулід.
  • Його спричинить комета, що була відкрита у 1930 році. Вона пролітає повз Землю кожні 64 місяці, але зазвичай залишалася невидимою.
  • Впродовж десятиліть комета розпадалася на дрібні уламки, що тепер увійдуть в атмосферу Землі і згорять.

З 30 на 31 травня 2022 року на Землю може впасти найбільший за останні 20 років метеоритний дощ. Близько 1400 метеорів на годину будуть пролітати повз нашу планету, частково згораючи у її атмосфері та створюючи дивовижне астрономічне явище. Вчені прогнозують, що потік може перетворитися навіть у метеоритний шторм.

Заборона розповідає про метеоритний потік Тау Геркулід.


Метеоритний потік 31 травня: як побачити

У ніч з 30 на 31 травня 2022 року або вранці 31 травня над Землею пройде метеоритний потік Тау Геркулід. У небі одночасно летітиме близько 1400 метеорів на годину, які відкололися від комети SW-3, пише Space.

Астрономи прогнозують, що явище може стати найяскравішим метеоритним потоком за 20 років і його буде видно неозброєним оком, однак існує вірогідність, що проліт метеоритів буде помітним тільки за допомогою телескопів. Річ у тім, що заздалегідь розрахувати напрямок руху метеорів практично неможливо, тому вчені спираються на комп’ютерні моделі, які видають найбільш ймовірні варіанти.

Область небесної сфери, у якій буде помітно метеоритний дощ (радіант). Скриншот: Dave Dickinson/Twitter

Найбільше шансів побачити метеоритний дощ у жителів Сполучених Штатів, південно-центральної та східної Канади (включно з Приморськими провінціями), Мексики, Центральної та Південної Америки та невеликої частини Західної Африки. У Європі під час метеоритного дощу вже настане ранок, тому побачити явище шанси низькі.

Читати більше новин в Telegram
Dave Dickinson/Twitter

Точно передбачити час наближення метеоритного потоку до Землі неможливо, але міжнародна група вчених з Німеччини, Японії та Франції схиляється, що це станеться близько 05:00 за Гринвічем у вівторок 31 травня:

  • 10:00 p.m 30 травня за північноамериканським тихоокеанським літнім часом (PDT);
  • 01:00 p.m 31 травня за північноамериканським східним літнім часом (EDT);
  • 08:00 31 травня за київським часом;
  • 07:00 31 травня за центральноєвропейським літнім часом (CEST).

Однак радять все ж таки запастися терпінням та виділити усю ніч, щоб не пропустити яскраву подію.

Поради для тих, хто планує спостерігати за метеоритним дощем. Інфографіка: space.com

Комета SW-3: як виник Тау Геркулід

У ніч на 2 травня 1930 року двоє німецьких астрономів — Фрідріх Карл Арнольд Швассман і Арно Артур Вахманн — виставляли пластини в Гамбурзькій обсерваторії в Бергедорфі, щоб каталогізувати нові астероїди, але випадково натрапили на невідому комету. Її назвали на честь відкривачів 73P/Schwassmann-Wachmann 3, або ж коротко SW-3.

Навколо Сонця вона робить повний оборот за 64 місяці, щоразу повертаючись до нашої планети. Астрономи безуспішно намагалися детально роздивитися доволі маленьку неяскраву комету десятиліттями. У 1979 та 1990 роках її появу вдавалося зафіксувати за допомогою телескопів, але не більше. 

Комета SW-3, 1995 рік. Фото: wikipedia.org

Астрономи вже не розраховували на успіхи у дослідженні космічного тіла, але восени 1995 року у Центральне бюро астрономічних телеграм Міжнародного астрономічного союзу почали надходити повідомлення від спостерігачів з усього світу про комету, яку видно неозброєним оком. Це була SW-3. Явище стало феноменом в астрономії, адже до цього комета ніколи не наближалася до Землі настільки, щоб її можна було побачити без телескопа. До того ж космічне тіло стало значно яскравішим. Спостереження Європейської південної обсерваторії в Чилі показали, що причиною спав розпад комети на чотири частини.

Під час наступного наближення до Землі, восени 2000 року, комета все ще була досить яскравою, а два уламки, з тих, що були зафіксовані під час розпаду, повернулися разом з нею.

18 квітня 2006 року телескоп Хаббл зафіксував вже десятки фрагментів. Загалом SW-3 в кінцевому підсумку розпалася на понад 68 частин і під час своєї останньої появи в березні 2017 року показала ознаки того, що процес продовжується.

Комета SW-3, знята телескопом Хаббл у 2006 році, з десятками фрагментів. Фото: wikipedia.org

Потік уламків після прольоту комети утворюють метеоритний дощ, коли входять в атмосферу Землі. Саме тому 30-31 травня 2022 року астрономи передбачають надзвичайно яскравий потік, адже комета накопичила достатньо уламків, щоб це стало можливим. Ба більше, за сприятливих умов явище може перетворитися у метеоритний шторм.

Раніше Заборона розповідала про гігантський астероїд, що належить до класу Аполлона, який прилетить біля нашої планети наприкінці травня. Якщо він відхилиться від орбіти, може статися катастрофа.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій