Читаєте зараз
Лінза розміром з планету: Hubble зняв групу давніх галактик, які викривлюють простір-час

Лінза розміром з планету: Hubble зняв групу давніх галактик, які викривлюють простір-час

Ilona Kivva
Автор:
  • У сузір’ї Велика Ведмедиця розташоване масивне скупчення галактик Abell 1351.
  • Завдяки зробленому телескопом Hubble знімку кластера, астрономи зможуть зрозуміти, які хімічні речовини знаходяться всередині космічних тіл. 
  • Ця інформація є ключем до питання утворення та еволюції цих космічних об’єктів. 

Космічний телескоп Hubble зафіксував скупчення давніх галактик. Вони з’явилися лише кількома сотнями мільйонів років пізніше, ніж відбувся Великий вибух. Група космічних тіл настільки велика, що викривляє шлях світла, ніби гігантська космічна лінза розміром з планету.

Заборона розповідає про унікальне космічне фото та його значення для подальшого вивчення галактик.


Галактичний кластер Abell 1351: що це таке

У сузір’ї Велика Ведмедиця розташоване надмасивне давнє скупчення галактик Abell 1351. Астрономи вважають, що найстарішим з них близько 13 мільярдів років, тобто вони лише на кілька сотень мільйонів років молодші за Великий вибух (що не так багато у космічному вимірі).

20 червня 2022 року у Європейському космічному агентстві (ESA) опублікували знімок цього скупчення, зроблений надпотужним космічним телескопом Hubble.

Знімок скупчення галактик Abell 1351, зроблений космічним телескопом телескоп NASA/ESA Hubble, 20 червня 2022 року. Фото: ESA

Читати більше новин в Telegram

На фото зафіксовано близько 5 000 космічних тіл, які знаходяться за мільярди світлових років від Землі, пояснюють у виданні Space.

Зображення ілюструє надзвичайно рідкісне космічне явище. Смужки світла, які насправді є далекими галактиками, — результат гравітаційного лінзування. Воно виникає, коли масивне небесне тіло, таке як скупчення галактик, викривляє простір-час [система координат, що повністю визначає взаєморозташування об’єктів і подій як у просторовому, так і в хронологічному сенсі] достатньо сильно, щоб впливати на шлях світла, що проходить крізь нього. Фактично утворюється космічна лінза розміром з планету, яка заломлює світлові промені і вони викривляють простір навколо. Тому тисячі далеких первісних галактик різних форм і розмірів світяться таким чином.

Як з’являються галактики: нарешті може знайтися відповідь

Фото було зроблено у рамках дослідження UVCANDELS, яке націлене на вивчення космосу за допомогою простеження інфрачервоного та червоного випромінювання від космічних тіл. 

За словами астронома з Каліфорнійського технологічного університету Сінь Вана, знімок дає унікальне уявлення про утворення зірок, що й досі триває у близьких і далеких галактиках. Так, завдяки подібним фото вчені можуть виявити, які хімічні речовини знаходяться всередині цих галактик. Тобто ця інформація є ключем до розуміння того, як утворюються та еволюціонують ці космічні об’єкти. Вона дозволить вченим дослідити епоху раннього Всесвіту, відому як реіонізація, під час якої, на думку науковців, утворилися перші галактики.

Раніше Заборона розповідала про надважливе досягнення вчених, що наблизило їх до розкриття таємниці утворення галактик. Вони довели, що у центрі нашого Чумацького шляху знаходиться надмасивна чорна діра.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій