Читаєте зараз
Борис Джонсон під загрозою відставки. Що вже знов не так в Королівстві

Борис Джонсон під загрозою відставки. Що вже знов не так в Королівстві

Markiian Oliiarnyk
  • Члени Консервативної партії Великої Британії посилили тиск на прем’єр-міністра через політичні невдачі.
  • Торі програли позачергові парламентські вибори у двох важливих округах. Це свідчить про різке падіння популярності політсили серед виборців.
  • Деякі консерватори думають над тим, аби регламент оголошення вотуму недовіри можна було проводити частіше, ніж раз на рік.

На початку червня 2022 року прем’єр-міністр Великої Британії Борис Джонсон уникнув відставки, яку організували деякі однопартійці. Очільник уряду Її Величності отримав вотум довіри щонайменше на один рік, утім тиск на нього з боку консерваторів не знизився. Консервативна партія постійно потрапляє в скандали, що веде до зниження підтримки виборців.

Заборона розповідає про програш партії торі на додаткових виборах у Британії і про те, чому це може коштувати Борису Джонсону крісла на Даунінг-стріт.


Проміжні парламентські вибори у Великій Британії 2022: результати

Консервативна партія Великої Британії (торі) програла додаткові вибори у графствах Девон і Вест-Йоркшир, які відбулися 23 червня 2022 року. Це викликало нове занепокоєння з приводу лідерства прем’єр-міністра Бориса Джонсона та падіння популярності торі серед виборців, повідомляє Bloomberg.

Партія втратила два важливі округи, тож на цьому тлі голова консерваторів Олівер Доуден вирішив подати у відставку. «Ми не можемо продовжувати вести свої справи, як зазвичай. Хтось повинен взяти на себе відповідальність, і я дійшов висновку, що в цих обставинах мені було б неправильно залишитися на посаді», — написав політик у листі до Джонсона.

Позачергові вибори в обох округах проводилися у зв’язку зі скандалами, в які втрапили їхні представники від самих же консерваторів.

Читати більше новин в Telegram

Так, в окрузі Тівертон і Хонітон (графство Девон) депутат-торі Ніл Періш подав у відставку після того, як його двічі спіймали на перегляді порнографії у парламенті. А представник округу Вейкфілд (графство Вест-Йоркшир) Імран Ахмад Хан взагалі був засуджений за сексуальне насильство. Тож завдяки такій дискредитації опонентам консерваторів було не складно заволодіти ініціативою та відібрати у керівної партії два місця у парламенті.

Вотум недовіри Борису Джонсону: позиція консерваторів

На Бориса Джонсона зріс тиск з боку однопартійців на тлі постійних невдач політики консерваторів та втрати популярності партії. Деякі торі знову заговорили про відставку прем’єр-міністра.

Це при тому, що ще 6 червня 2022 року партія ініціювала голосування щодо оголошення вотуму недовіри Джонсону, але безуспішно. Тоді за його відсторонення проголосувало 148 депутатів зі 180 необхідних, а згідно із законодавством, повторити процедуру можна буде не раніше, ніж через рік.

Тому, як пише Bloomberg, противники політики Джонсона розглядають можливість зміни регламенту, скоротивши термін страхування від повторного голосування з одного року до півроку. Окрім того, вони можуть вдатися до підбурювання членів уряду, щоб вони виступили проти свого очільника. Утім, більшість торі все ж дотримуються більш поміркованої позиції. Зокрема ветеран-консерватор Джеффрі Кліфтон-Браун стверджує, що спочатку депутати мають вислухати Джонсона, а вже потім вирішувати, «чи вважати його пояснення задовільним, чи вжити заходів, щоб призначити нового прем’єр-міністра».

Чи продовжить Британія підтримувати Україну без Джонсона  

Чи зміниться якось ставлення Британії до війни в Україні у разі відставки Джонсона, важко передбачити. Безумовно, прем’єр-міністр відіграє важливу роль в ухваленні та лобіюванні рішень стосовно надання допомоги та підтримки українському народові. Утім, на відміну від Росії, британський уряд все ж є демократичним органом виконавчої влади, де враховується голос кожного його члена, де відхід однієї людини не має впливати на загальну стратегію.

Тож наразі судити про майбутню допомогу від Британії можна лише за заявами посадовців. Так, зокрема, офіційний представник Сполученого королівства при ОБСЄ Ніл Буш запевнив, що його країна не втомиться від війни і буде надалі підтримувати український народ.

«Як сказав мій прем’єр-міністр під час свого візиту до Києва минулого тижня: Україно, Велика Британія з вами, і ми будемо з вами, поки ви зрештою не переможете… Ми допоможемо перемогти на полі бою, подолати гуманітарні наслідки російських злочинів, притягнути винних до відповідальності і відновити те, що зруйнували російський уряд і російські війська», — заявив дипломат на засіданні ОБСЄ 23 червня 2022 року.

Раніше Заборона розповідала про зворушливий лист Бориса Джонсона до українських дітей, у якому британський політик теплими словами виразив свою підтримку, солідарність та запевнив, що українські діти не самотні у цій війні.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій