Як Росія маніпулює даними про загиблих у збройному конфлікті на сході України
Російська пропаганда здебільшого працює на внутрішню аудиторію — після 24 лютого мало хто у світі вірить у конспірології про «геноцид» міфічного народу Донбасу й «біолабораторії». Під час збройного конфлікту з 2014 року і до початку 2022 року загинуло понад 14 тис. людей. З перших днів повномасштабного вторгнення Росія звинувачує Україну в жертвах та руйнуваннях на Донбасі. Заборона вирішила пояснити, як російська влада маніпулює даними, а також згадати, скільки цивільних і військових насправді загинуло під час багаторічного окопного протистояння.
Збройний конфлікт на сході України розпочався 2014 року. Після того як Росія незаконно анексувала Крим, проросійські бойовики захопили державні установи та штурмували військові частини на Донбасі. У відповідь Україна розпочала антитерористичну операцію для встановлення контролю над промислово розвиненими регіонами Донецької та Луганської областей, також відомі як Донбас. Запеклі бої протягом 2014–2015 років закінчилися тим, що третину цієї території — її найбільш урбанізовану частину — було окуповано самопроголошеними «Донецькою та Луганською народними республіками».
З вересня 2014-го по лютий 2015 року Росія, Україна, Франція та Німеччина підписали кілька Мінських угод, які зрештою зупинили просування військ уперед і значно скоротили бойові дії. Але угоди не були реалізовані: бойові дії перетворилися на окопну війну, у якій приблизно 75 тис. солдатів билися вздовж лінії фронту протяжністю 420 км, що проходила через густонаселені райони. Війна, яку розпочала Росія на території України, зруйнувала економіку й важку промисловість району, змусила понад 1 млн 400 тис. людей стати внутрішньо переміщеними особами та перетворила зону конфлікту на одну з найбільш замінованих територій у світі.
Звідки виникли звинувачення про вісім років?
21 лютого президент Росії Володимир Путін визнав незалежність самопроголошених «ДНР» та «ЛНР». У день повномасштабного вторгнення РФ в Україну у своєму зверненні до росіян Путін заявив, що мета «спецоперації» — захист людей, які протягом восьми років зазнають знущань, геноциду з боку «київського режиму».
Того ж дня у соціальних мережах численні користувачі запустили хештег #НетВойне!, висловлюючись проти воєнних дій в Україні. У відповідь стали з’являтися однотипні коментарі з ключовою фразою: «Де ви були вісім років тому, коли почали бомбити Донбас?». Позицію російської влади та вторгнення в Україну підтримали такі російські зірки, як співак Микола Басков, гендиректорка ТНТ Тіна Канделакі, радіоведуча Алла Довлатова та багато інших. Усі їхні пости виглядали однотипно і містили тезу про «вісім років».
Хто все ж таки обстрілював територію Донбасу?
Періодично як українські, так і проросійські війська намагалися контролювати дедалі більше території на Донбасі. У деякі місяці бої були запеклішими, тож і руйнувань, смертей та поранень було більше, ніж в інші. Географічно втрати, як правило, концентрувалися там, де сторони перебували особливо близько до головної інфраструктури або одна до одної.
Станом на 2020 рік моніторингова місія ООН в Україні у своєму звіті про ситуацію щодо прав людини в Україні зазначила, що з обох боків лінії зіткнення під час бойових дій пошкоджено понад 55 тис. житлових будинків. Протягом 2019 року обстріляли 738 будинків. За статистикою звернень на гарячу лінію ГО «Донбас SOS» від мирних мешканців, які проживають у зоні конфлікту, проблема пошкодженого чи зруйнованого житла та відшкодування збитків — одна з найактуальніших. На сьогодні гуманітарні організації усунули понад 60% таких збитків.
Як Росія маніпулює даними про загиблих?
Інформацію про кількість загиблих під час конфлікту часто використовували для маніпуляції. Цілком ймовірно, що про деякі небойові втрати серед бойовиків з обох сторін офіційні особи чи засоби масової інформації іноді повідомляли як про бойові.
Зокрема, представниця МЗС Росії Марія Захарова заявляла, що з 2014 року у війні на сході України загинуло щонайменше 13 тис. людей. Вона також стверджувала, що триває «систематичне винищення населення Донбасу», проте ніяких доказів цього немає. Моніторингова місія ОБСЄ, яка діє в Україні з 2014 року, не знайшла підтверджень масових точкових убивств мирних жителів на Донбасі. МЗС Росії досі не надало жодних офіційних доказів «систематичного винищення» людей у цьому регіоні.
Також Управління верховного комісара ООН з прав людини підрахувало, що з 14 квітня 2014-го до початку лютого 2021 року внаслідок бойових дій на Донбасі загинуло від 13 100 до 13 300 осіб. З них 3375 цивільних осіб, приблизно 4150 українських військових і орієнтовно 5700 бойовиків.
Кількість поранених становить 29 500–33 500, з них 7000–9000 — цивільні особи, 9700–10700 — українські військові та 12 700–13 700 — члени озброєних груп. Однак варто зазначити, що це співвідношення за роки суттєво зменшилося: з 33–34% у 2014 році до 4–5% у 2019–2020 роках.
В ООН до статистики смертей військових зарахували й випадки, не пов’язані безпосередньо з воєнними діями: зокрема, внаслідок необережного поводження зі зброєю, ДТП, хвороб під час служби у зоні конфлікту, вбивств та самогубств. Наприклад, за час проведення АТО щонайменше 554 особи наклали на себе руки. Тобто смертельні випадки, що не пов’язані з бойовими діями, становлять приблизно 30% від загальної кількості.
«Перемир’я» на Донбасі
З 27 липня 2020 року на Донбасі набрала чинності чергова домовленість про «повне та всеосяжне припинення вогню». Після місяця тиші обстріли поновилися. За даними ЗСУ, за 2021 рік, станом на 21 грудня, за бойової обстановки загинуло 65 людей з особового складу Збройних сил України. Також військові регулярно підривалися на вибухових пристроях. Зокрема, на початку минулого року через це загинуло троє військових.
Усього з початку «перемир’я» і до вечора 18 лютого 2021 року Спеціальна моніторингова місія ОБСЄ нарахувала 9680 порушень режиму тиші (в ОБСЄ порушенням вважають кожен постріл чи вибух).
Скільки загиблих серед цивільного населення з 24 лютого?
Управління верховного комісара ООН з прав людини зафіксувало 11 544 жертви серед цивільного населення в Україні від початку повномасштабного наступу — 5024 убитих та 6520 поранених.
Серед 5024 убитих: 1905 чоловіків, 1316 жінок, 141 дівчинка та 161 хлопчик, а також 41 дитина і 1460 дорослих, стать яких наразі не вдалося встановити. Це майже на 17% більше, ніж за всі вісім років збройного конфлікту на Донбасі. З-поміж 6520 поранених осіб: 1319 чоловіків, 962 жінки, 144 дівчинки та 202 хлопчики, а також 187 дітей і 3706 дорослих, стать яких поки невідома.
У Донецькій та Луганській областях: 6535 загиблих (2951 убитий та 3584 поранених). На підконтрольній уряду території: 5433 жертви (2730 убитих та 2703 поранених). На території, підконтрольній збройним силам Росії та пов’язаним з ними збройним формуванням: 1102 загиблих (221 убитий та 881 поранений).
Більшість зафіксованих смертельних випадків серед цивільного населення сталася внаслідок застосування вибухових пристроїв із широким радіусом дії, зокрема обстрілів із важкої артилерії та реактивних систем залпового вогню, а також ракетних і авіаційних ударів.