Читаєте зараз
Колись була як наша: астрономи розгадали таємницю галактики Колесо Воза

Колись була як наша: астрономи розгадали таємницю галактики Колесо Воза

Ilona Kivva
Автор:
  • Телескоп James Webb зробив перше надчітке зображення галактики Cartwheel.
  • Вона знаходиться за 500 млн світлових років від Землі. Через космічний пил менш потужні прилади не могли пробитися.
  • Фото дозволило зрозуміти, як змінювалася галактика протягом мільярдів років і побачити, як утворюються зірки у цій системі.

Астрономи NASA детально дослідили далеку галактику під назвою Колесо Воза, яка довгий час залишалася загадкою для науки. Це унікальний космічний об’єкт, який має кільцеву форму, тоді як більшість інших галактик — спіральну. Вчені переконані, що мільярди років тому вона була схожою на наш Чумацький Шлях, але все змінив міжгалактичний вибух.

Заборона розповідає про велике дослідження NASA.


Галактика Cartwheel: що про неї відомо

Космічний телескоп James Webb сфотографував раніше невидиму для астрономів галактику Cartwheel, або ж Колесо Воза. Вона знаходиться у сузір’ї Скульптора приблизно за 500 мільйонів світлових років від Землі, повідомили в NASA.

Завдяки знімку вже вдалося відкрити нові подробиці утворення зірок і роздивитися чорну діру у центрі галактики. Раніше об’єкт неодноразово намагалися сфотографувати за допомогою телескопу Hubble, але його потужності не дозволяли пробитися через густий космічний пил, який огортає галактику, тому увесь цей час вона залишалася таємницею для вчених. James Webb значно сучасніший прилад. Завдяки інфрачервоному випромінюванню телескоп просканував Cartwheel та створив її детальне зображення.

«Воно дає новий погляд на те, як змінювалося Колесо Воза протягом мільярдів років. Галактика утворилася в результаті виняткової події — високошвидкісного зіткнення між великою спіральною та меншою галактиками. Зіткнення вплинуло на форму та структуру: вона має два кільця — яскраве внутрішнє та кольорове навколо. Вони розширюються назовні від центру зіткнення. Така форма набагато менш поширена, ніж спіральні галактики, такі як наш Чумацький Шлях», — пояснили у Національному космічному агентстві США.

Читати більше новин в Telegram
Галактика Колесо Воза у сузір’ї Скульптора. Фото: NASA

На фото видно яскраве ядро, яке ​​містить величезну кількість гарячого пилу. Найяскравіші області — це осередки гігантських молодих зоряних скупчень. У зовнішньому кільці, яке розширювалося протягом приблизно 440 мільйонів років, розташовані наднові зірки. Щоразу, коли кільце розширюється, воно перетинається з навколишнім газом і запускає процес створення нової зірки. Блакитні крапки — це окремі зірки. 

Червоним кольором на фото показані зони, багаті вуглеводнями та іншими хімічними сполуками, а також силікатним пилом. Ці області по суті є скелетом галактики. 

Вчені пояснили, що Колесо Воза перебуває у так званій стадії переходу, тобто вона досі змінюється після зіткнення галактик. Вони вважають, що колись це була звичайна спіральна галактика на кшталт нашого Чумацького Шляху.

Раніше Заборона розповідала про відкриття надмасивної чорної діри у центрі Чумацького Шляху. Це довело теорію Альберта Ейнштейна і наблизило вчених до розкриття таємниці утворення галактик.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій