'
Читаєте зараз
Телескоп James Webb зробив фото Всесвіту 4.6 млрд давнини 

Телескоп James Webb зробив фото Всесвіту 4.6 млрд давнини 

Ilona Kivva
Автор:
  • Президент США Джо Байден 11 липня 2022 року представив найчіткіший знімок далеких галактик, зроблений приладом NASA.
  • На знімку Всесвіт показаний таким, як він виглядав 4.6 мільярда років тому.
  • Цей прорив дозволить астрономам наблизитися до розгадки народження галактик.

Найпотужніший у світі телескоп James Webb зафіксував галактики та зірки, які ніколи раніше не бачило людство. Фото вийшло не просто чітким, а ще вперше повнокольоровим. Це дає змогу вченим детально дослідити космічні об’єкти, вік яких близький до Великого вибуху. Крім того, на кадрі зафіксоване рідкісне явище: скупчення зірок створюють гравітаційне лінзування, що спрацювало як велика космічна лупа.

Заборона розповідає про історичний знімок, зроблений NASA.

Байден представив унікальне фото Всесвіту

Американський лідер Джо Байден разом з віцепрезиденткою Камалою Гарріс та керівництвом Національного космічного агентства США 11 липня 2022 року на презентації у Білому домі представили найчіткіше зображення дуже далеких галактик, яке коли-небудь було зроблено телескопом, повідомляє NASA.

Так, телескоп James Webb сфотографував космічний кластер SMACS 0723, який ще називають Першим глибоким полем Вебба.

«Тисячі галактик, включаючи найслабкіші об’єкти, які коли-небудь спостерігали в інфрачервоному діапазоні, вперше з’явилися в полі зору Вебба. Цей шматочок величезного Всесвіту займає ділянку неба розміром приблизно з піщинку, яку хтось на землі тримає на відстані витягнутої руки», — пояснили у космічному агентстві.

Читати більше новин в Telegram
Скупчення галактик SMACS 0723, сфотографоване телескопом James Webb. Фото: NASA

Завдяки інфрачервоному діапазону, у якому працює телескоп, зображення вийшло повнокольоровим, що раніше не вдавалося зробити жодному іншому приладу.

Космічна лінза показала невідомі галактики

Кластер показаний таким, як він виглядав 4.6 мільярда років тому, пише CNN. Цікаво те, що на знімок у Вебба пішло близько 12.5 години, коли для подібних глибинних знімків іншому телескопу NASA — Hubble — потрібно було кілька тижнів.

Фото вийшло таким чітким завдяки тому, що масивне скупчення галактик діє як збільшувальне скло. Це називається гравітаційним лінзуванням. Воно виникає, коли масивне небесне тіло, таке як скупчення галактик, викривляє простір-час [система координат, що повністю визначає взаєморозташування об’єктів і подій як у просторовому, так і в хронологічному сенсі] достатньо сильно, щоб впливати на шлях світла, що проходить крізь нього. Фактично утворюється космічна лінза розміром з планету, яка заломлює світлові промені і вони викривляють простір навколо.

За словами керівника NASA Біла Нельсона, деякі з далеких галактик і зоряних скупчень на кадрі людство ніколи раніше не бачило. 

Окрім того, James Webb сфотографував й інші дивовижні об’єкти нашого Всесвіту. Лишень погляньте на цю красу.

Квінтет Стефана — візуальне угруповання з п’яти галактик, найбільше відоме тим, що його помітно показали у святковому класичному фільмі «Це чудове життя». Фото: NASA, ESA, CSA, and STScI
Край сусідньої молодої області зореутворення під назвою NGC 3324 у туманності Кіль. Фото: NASA, ESA, CSA, and STScI
Південне кільце Небули — планетарна туманність, що знаходиться у 2500 світлових років від нас. Фото: NASA, ESA, CSA, and STScI

James Webb: що це за телескоп

Запуск космічного апарата відбувся 25 грудня 2021 року з космодрому Куру у Французькій Гвіані. Джеймс Вебб — це найпотужніший телескоп, який коли-небудь створювали науковці. 

Ідея його створення виникла ще у 1990-х роках. Згідно з першим планом, запуск мав відбутися ще у 2010 році, але підготовка та вдосконалення приладу затягнулася на понад 10 років. Над проєктом працювало 17 країн. Cтворення телескопа очолило NASA.

У результаті James Webb став не тільки найсучаснішим, а й і найдорожчим телескопом у світі. Вартість проєкту оцінюється у $10 мільярдів, і це не гранична сума, адже у ході роботи приладу потрібні будуть додаткові витрати.

Вчені Національного космічного агенства США стоять поруч з телескопом James Webb. Фото: Nasa/Twitter

За словами заступниці глави NASA Пем Мелрой, місія, яка спочатку розрахована на 10 років, має достатній запас палива для роботи протягом 20 років.

Очікується, що James Webb зможе зазирнути в атмосферу екзопланет і спостерігати за деякими з перших галактик, створених після виникнення Всесвіту завдяки інфрачервоному світлу, тому його ще називають інфрачервоною обсерваторією нового покоління.

«Вебб може бачити назад у часі відразу після Великого вибуху, шукаючи галактики, які знаходяться так далеко, що світлу знадобилося багато мільярдів років, щоб дістатися від цих галактик до нас», — сказав заступник старшого наукового співробітника проєкту Вебба в NASA Джонатан Гарднер. 

«Початкова мета телескопа полягала в тому, щоб побачити перші зірки та галактики Всесвіту, фактично спостерігаючи, як Всесвіт вперше вмикає світло. Космічний телескоп Джеймса Вебба дасть нам свіжий і потужний набір очей. Світ знову стане новим», — підкреслив науковий співробітник програми Webb і головний науковий співробітник відділу астрофізики NASA Ерік Сміт.

Раніше Заборона розповідала про надважливе досягнення вчених, що наблизило їх до розкриття таємниці утворення галактик. Науковці довели, що у центрі Чумацького шляху знаходиться надмасивна чорна діра. Це доводить загальну теорію відносності, Ейнштейна, сформульовану ще у 1916 році.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій