- Серед номінантів 2022 року Джуліан Ассанж та Комісія правди Колумбії.
- Президентка Європарламенту Роберта Мацола наголосила, що українці борються за те, у що вірять.
- Розмір премії становить €50 000.
Переможцями премії Сахарова від Європейського парламенту стала Україна: її народ в особі шостого президента Володимира Зеленського.
Заборона розповідає про нагороду і про номінантів 2022 року.
Премія Сахарова: що це за нагорода
Європейська комісія щороку вручає нагороду за свободу думки, підтримуючи дії людей, які виступають за захист прав людини. Розмір премії становить €50 000, вказано на сайті нагороди.
«Премія Сахарова за свободу думки, яку вперше присудили в 1988 році [південноафриканському правозахиснику] Нельсону Манделі та [радянському політвʼязню] Анатолію Марченку, є найвищою даниною, яку Європейський Союз віддає правозахисній діяльності. Це визнання окремих осіб, груп та організацій, які зробили видатний внесок у захист свободи думки», — зазначили організатори премії.
Кандидатів висуває кожна політична група Європарламенту та окремі депутати, але для кожного номінанта потрібно щонайменше 40 голосів. Згодом комітети парламенту голосують за короткий список із трьох кандидатів. Остаточного лауреата або лауреатів премії Сахарова обирає Конференція президентів — орган Європейського парламенту, до складу якого входить його очільник та лідери всіх політичних груп.
Читати більше новин в TelegramНагорода має підтримати правозахисну діяльність та названа на честь радянського дисидента Андрія Сахарова. У 2021 році її лауреатом став російський опозиціонер Олексій Навальний.
Народ України
Українці на премії Сахарова-2022 були номіновані одразу тричі. «Європейська народна партія» (ЄНП) висунула народ України в особі президента Володимира Зеленського; партії «Оновлюючи Європу» та «Прогресивний альянс соціалістів і демократів» номінували окремо український народ, а «Європейські консерватори і реформісти» — окремо Зеленського.
«Неспровокована загарбницька війна Росії проти України, розпочата в лютому 2022 року, завдає українському народу величезних збитків у вигляді втрачених життів і перетворення міст і сіл на руїни. Український народ бореться за захист своїх домівок, суверенітету, незалежності та територіальної цілісності, але щодня він також бореться за свободу, демократію, верховенство права та європейські цінності на полях битв», — пояснювала номінацію українців ЄНП.
В короткому списку ці номінації обʼєднали, вивівши в фінал премії Хоробрий народ України в особі свого президента, обраних лідерів та громадянського суспільства, повідомила пресслужба Європарламенту. Також до шорт-листа потрапили засновник Wikileaks Джуліан Ассанж та Комісія правди Колумбії.
Джуліан Ассанж
Австралійський журналіст у 2010-2011 роках опублікував тисячі секретних документів уряду США. У 2012-2019 Джуліан Ассанж переховувався в посольстві Еквадору в Лондоні й отримав громадянство цієї країни, яке згодом втратив. Через порушення внутрішнього розпорядку та політичні заяви засновника Wikileaks вигнали з дипустанови, після чого його заарештувала британська поліція за втечу від правосуддя.
«Він надав провідним світовим газетам документи про військові злочини, свавільне затримання, порушення прав людини та тортури. Його утримували у в’язниці у Великій Британії, і зараз йому загрожує екстрадиція до Сполучених Штатів, щоб постати перед судом за звинуваченнями у шпигунстві та неправомірному використанні компʼютерних технологій», — зазначали в Європарламенті.
Міністерка внутрішніх справ Великої Британії дозволила екстрадицію Ассанжа в червні 2022 року. У США йому загрожує довічне увʼязнення.
Комісія правди Колумбії
Ще одним номінантом у шорт-листі премії Сахарова-2022 стала колумбійська організація. З 1964 року влада країни, воєнізовані групи, злочинні синдикати та ліві партизани змагалися за вплив. У 2016 уряд Колумбії та революціонери домовилися створити установу під назвою Комісія правди.
«Її мета – встановити факти про порушення прав людини під час конфлікту та виступати за права мільйонів його жертв. Номінація вшановує пам’ять жертв громадянської війни та описується як можливість підтримати мирний процес», — йдеться в повідомленні Європарламенту.
Влітку 2022 Комісія правди представила остаточний звіт щодо конфлікту. Установа не має мандату для надання доказів у суді чи для встановлення індивідуальної відповідальності за злочини. Однак її представники офіційно зібрали дані про тих, хто брав участь у збройному конфлікті та був відповідальними за порушення прав людини, що важливо для побудови миру в Колумбії, зауважила правозахисна організація WOLA.
Раніше Заборона розповідала про лауреатів Нобелівської премії у 2022 році. Нагороду вручають за досягнення у медицині, фізиці, хімії, літературі та за діяльність зі збереження миру.
Читати більше новин в Telegram