'
Читаєте зараз
Це лише 175 років. Велика Британія видасть засновника WikiLeaks США

Це лише 175 років. Велика Британія видасть засновника WikiLeaks США

Ilona Kivva
Автор:
  • Інтернет-активіста та медійника Джуліана Ассанжа арештували у Великій Британії у 2019 році.
  • Він відомий як засновник організації WikiLeaks, яка оприлюднювала документи про військові злочини та корупцію у вищих колах влади кількох країн.
  • У Штатах проти Ассанжа висунуто близько 17 звинувачень за шпигунство.

Міністерка внутрішніх справ Великої Британії Пріті Патель дозволила екстрадувати засновника WikiLeaks Джуліана Ассанжа до США. У Штатах журналісту загрожує 175 років позбавлення волі за публікацію надсекретних документів. Щоб оскаржити рішення, у нього є час до 1 липня.

Заборона розповідає про скандальне рішення британського МВС щодо відомого інтернет-активіста та медійника Джуліана Ассанжа.


Справа Джуліана Ассанжа

Всесвітньо відомого журналіста та інтернет-активіста Джуліана Ассанжа, який перебуває під арештом у Сполученому Королівстві, екстрадують до США. Рішення 17 червня 2022 року ухвалила британська міністерка внутрішніх справ Пріті Патель, пише The Guardian.

«У цій справі суди Великобританії не визнали, що екстрадиція пана Ассанжа була б гнітючою чи несправедливою. Вони також не виявили, що екстрадиція була б несумісною з його правами людини, включаючи його право на справедливий суд і свободу вираження поглядів, і що під час перебування в США з ним будуть поводитися належним чином, у тому числі щодо його здоров’я», — заявила Патель.

Справу передали відомству після того, як 10 грудня 2021 року Високий суд Лондона дозволив видачу засновника Wikileaks Штатам. Журналіст намагався оскаржити рішення, але у березні 2022 року Верховний суд Великої Британії відхилив апеляцію адвокатів Ассанжа.

Читати більше новин в Telegram

У Сполучених Штатах журналіста звинувачують у державній зраді через публікацію на платформі Wikileaks низки секретних документів, зокрема, щодо діяльності США на Близькому Сході. Йому загрожує 175 років позбавлення волі. Щоб оскаржити рішення британського МВС, у Ассанжа є 14 днів [до 1 липня]. Організація Wikileaks вже підтвердили, що будуть добиватися оскарження.

Публічна заява Wikileaks після ухвали рішення про екстрадицію Ассанжа міністеркою внутрішніх справ Великої Британії 17 червня 2022 року. Фото: WikiLeaks/Twitter

Екстрадиція засновника Wikileaks: реакція міжнародної спільноти

У правозахисній організації Amnesty International відреагували на рішення Пріті Патель і заявили, що екстрадиція Ассанжа поставить під великий ризик його здоров’я та стане жахливим месседжем для журналістів.

«Дипломатичні запевнення, надані США, що Ассанж не буде триматися в одиночній камері, не можуть бути прийняті з огляду на попередню історію. Ми закликаємо Велику Британію утриматися від екстрадиції Джуліана Ассанжа, щоб США зняли звинувачення та звільнили його», — сказала генеральна секретарка Amnesty International Агнес Калламар.

Ексміністр Великої Британії у справах Brexit Девід Девіс сказав: «На жаль, я не вірю, що містер Ассанж отримає справедливий суд. Цю угоду про екстрадицію потрібно переписати, щоб надати британським та американським громадянам однакові права, на відміну від теперішніх».

«Рішення уряду Великобританії схвалити екстрадицію Джуліана Ассанжа до США є обурливою зрадою верховенства права, свободи ЗМІ та прав людини», — заявив член палати представників Австралії Ендрю Вілкі.

Хто такий Джуліан Ассанж

Журналіст народився в Австралії. Wikileaks з 2006 року швидко стала відомою завдяки публікації надсекретних документів, які викривали військові злочини, корупцію у вищих колах влади кількох країн. Однією з найвідоміших стала публікація відео у квітні 2010 року, де було показано, як у 2007 році під час атаки двох вертольотів армії США у Багдаді загинули цивільні, серед яких двоє журналістів Reuters.

Крім того, журналіст відправив до найавторитетніших світових видань, таких як Аль-Джазіра, The Guardian, Der Spiegel та The New York Times близько 100 000 секретних документів про хід війни в Афганістані та Іраку.

Однак арештували Ассанжа з інших причин. У 2010 році шведський суд видав ордер на арешт журналіста через звинувачення у сексуальних домаганнях. Того ж року інтернет-активіста затримали у Великій Британії.

У 2012 році Верховний суд Сполученого Королівства постановив екстрадувати засновника Wikileaks Швеції. Ассанж, побоюючись, що шведська влада видасть його США, звернувся з проханням про захист до посольства Еквадору, де йому видали громадянство. У 2019 році влада країни заявила, що більше не надаватиме Ассанжу статус притулку, і його заарештувала британська поліція. 

У травні 2019 року Міністерство юстиції США висунуло 17 звинувачень проти Ассанжа за порушення закону про шпигунство, стверджуючи, що матеріали, отримані Wikileaks, загрожують життю людей, та звернулося до британського уряду з вимогою екстрадувати журналіста.

Раніше Заборона розповідала подробиці знакової справи за позовом проросійського бізнесмена Арона Бенкса, який звинуватив у наклепі журналістку Керол Кадвалладр. Судовий процес стосувалася публічних заяв медійниці щодо роботи мільйонера на інтереси Кремля в рамках кампанії на підтримку Brexit.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій