Читаєте зараз
На крайній випадок: США можуть передати Україні заборонені боєприпаси

На крайній випадок: США можуть передати Україні заборонені боєприпаси

Ilona Kivva
Автор:
  • Україна, ймовірно, відправила запит Сполученим Штатам на поставку касетних снарядів.
  • 114 країн світу у 2008 році створили конвенцію про їх заборону, але США, Україна та РФ не є підписантами.
  • Боєприпаси розкидають дрібну вибухівки — площа ураження може сягати кількох футбольних полів.

Сполучені Штати не відкидають варіанту постачання Збройним силам України снарядів надзвичайно широкого спектра ураження. Боєприпаси вкрай небезпечні, особливо для цивільного населення, але при обережному використанні можуть дати артилерійську перевагу над ворогом. 

Заборона розповідає про можливість отримання Україною зброї.


Україна запросила у Штатів касетні снаряди — CNN

Сполучені Штати є одними з небагатьох країн, у яких касетні бомби та артилерійські снаряди не під забороною. Росія теж їх має і неодноразово застосовувала для ударів по Харкову, Кривому Рогу, Донецькій та Луганській областях. У США до 2016 році касетний арсенал перебував на озброєнні, але практично не використовувався. Тому у 2016 році його замінили на більш безпечні осколкові снаряди M30A1. Однак виведені з експлуатації боєприпаси не ліквідовували, а помістили на склади для зберігання, пише CNN.

Україна, за даними джерел видання в американському уряді, орієнтовно восени 2022 року відправила запит країні-союзниці на поставку таких снарядів у двох варіаціях:

  • сумісні з реактивними системами залпового вогню (РСЗВ) HIMARS;
  • для використання зі 155-мм гаубицями.

«Для України касетні боєприпаси можуть вирішити дві основні проблеми: потребу в більшій кількості боєприпасів для артилерії та ракетних систем, які надали США та інші країни, і спосіб ліквідації чисельної переваги Росії в артилерії», — зазначили у виданні.

Читати більше новин в Telegram

Позитивної відповіді адміністрація Джо Байдена тоді не дала, але з розгляду питання не зняли. Варіант залишили як крайній засіб, якщо запаси інших артснарядів почнуть небезпечно скорочуватися. 

«Ще одна причина, чому пропозиція ще не отримала серйозного розгляду — законодавчі обмеження, які Конгрес наклав на можливість США передавати касетні боєприпаси. Ці обмеження стосуються снарядів із часткою нерозірваних частин понад один відсоток, що підвищує ймовірність того, що вони становлять ризик для цивільного населення. Байден може скасувати обмеження, але це малоймовірно найближчим часом», — розповів CNN інсайдер в уряді.

Чому касетні боєприпаси заборонені у понад 100 країнах

Касетні снаряди складаються з контейнера, наповненого однотипними бойовими елементами (уламковими бомбами, кумулятивними зарядами, мінами чи навіть керованими суббоєприпасами з самонаведенням). У ракеті/бомбі їх може бути від двох до кількох сотень.

Принцип роботи боєприпасів простий: на заданій висоті контейнер розкривається і розкидає над певною територію дрібні бойові елементи. Вони вражають в рази більшу площу, ніж моноблокові боєприпаси. Приміром, у деяких касетних снарядів площа ураження може сягати кількох футбольних полів.

«Боєприпаси є неточними за своєю конструкцією та розкидають бомби, які можуть не вибухнути під час удару. Такі мінівибухівки становлять довгострокову небезпеку для будь-кого, хто з ними стикається, подібно до наземних мін. Вони також створюють завдають вкрай серйозного осколкового ураження», — каже експерт зі зброї у правозахисній організації Human Rights Watch Марк Хізнай.

У 2008 році 114 країн підписали Конвенцію про касетні боєприпаси, яка забороняє використання, виробництво та накопичення таких бомб.

У документі вказані дві головні причини заборони:

  • це снаряди невибіркової дії, які вражають величезну площу, не розрізняючи військових від цивільних;
  • далеко не всі суббоєприпаси вибухають при ударі і можуть становити загрозу цивільного населенню протягом місяців, років або навіть десятиліть.

Раніше Заборона розповідала високотехнологічні дрони, які Україна запросила у США. Головна проблема для отримання у тому, що компоненти цих БПЛА засекречені, тож для передачі безпілотники потрібно модифікувати.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій