Читаєте зараз
NASA завершило місію Artemis 1: це чи не найважливіший крок для подорожі на Марс

NASA завершило місію Artemis 1: це чи не найважливіший крок для подорожі на Марс

Ilona Kivva
Автор:
  • Остання висадка астронавтів на Місяць відбулася у 1972 році.
  • У двотисячних роках Національне космічне агентство США започаткувало масштабну місіюпо поверненню астронавтів на супутник Землі.
  • У грудні 2022 року NASA оголосило про завершення першого етапу місії.

Безпілотний космічний корабель Оріон, на якому в майбутньому планується відправляти на Місяць астронавтів, 11 грудня 2022 року успішно повернувся на Землю. Це стало завершальним етапом програми «Артеміда I» та першою місією місячної програми США через 50 років після останньої висадки американських астронавтів.

Заборона розповідає про завершення одного з чотирьох етапів програми Artemis та про те, що приваблює NASA на Місяці.

Фінал місії Артеміда-1

Космічний корабель Orion із трьома манекенами на борту запустили 16 листопада в межах програми NASA Artemis. Через 25.5 днів Оріон успішно приводнився у Тихому океані біля острова Гваделупа, ознаменувавши завершення першої фази програми Артеміда, повідомили у NASA.

Під час польоту корабель пройшов 1.4 мільйона миль, двічі облетівши Місяц. Таким чином, Orion побив рекорд Національного космічного агенства США за дальністю польоту космічного корабля, призначеного для астронавтів. Він перемістився приблизно на 401 798 км від Землі.

«Від запуску найпотужнішої ракети у світі до виняткової подорожі навколо Місяця та назад на Землю. Сьогодні це велика перемога для NASA, Сполучених Штатів, наших міжнародних партнерів і всього людства», — сказав адміністратор NASA Білл Нельсон. 

Читати більше новин в Telegram

Наступні кілька годин рятувальні бригади витягували Оріон з води. Інженери провели кілька додаткових тестів перед тим, як вимкнути космічний корабель і передати його групі відновлення на борту USS Portland. Звідси Orion буде транспортований в Космічний центр імені Кеннеді в штаті Флорида, де вчені досліджуватимуть зібрані кораблем дані.

Артеміда: що за місія

Національне космічне агентство США готове продовжувати «Артеміду»  — масштабну багатомільярдну програму дослідження Місяця: 

  • Artemis II запланована на 2024 рік. Цей політ відправить чотирьох астронавтів на Місяць без приземлення, а потім поверне назад на Землю.
  • Artemis III запланована на 2025 рік з висадкою екіпажу на Місяць, впродовж неї двоє астронавтів мають провести близько тижня на супутнику Землі.
  • Artemis IV запланована на березень 2026 року. За планом, екіпаж прилетить до космічної станції Lunar Gateway, яка має бути запущена на орбіту Місяця.

«Це майбутнє. У цих дедалі складніших місіях астронавти житимуть і працюватимуть у глибокому космосі та розвиватимуть науку й технології, щоб відправити перших людей на Марс», — сказав керівник NASA Білл Нельсон.

Станом на 2022 рік відбувається активне виробництво обладнання для цих місій. Так, капсула Orion для Артеміди II вже наполовину побудована в Космічному центрі Кеннеді. Сервісний модуль для Orion  вже був доставлений минулого року, а 11 грудня 2022 року нижня частина ракети, яка запускатиме Artemis III, прибула до Кеннеді для встановлення двигунів.

Навіщо NASA політ на Місяць

Місії на Місяць займають центральне місце в програмі польотів людини в космос, а не просто повторення висадок на супутник Землі Аполлона з 1969 по 1972 рік, пише The New York Times.

Вид на Місяць і Землю з капсули Оріон, 28 листопада 2022 рік. Фото: NASA

Для вчених відновлення уваги до Місяця обіцяє величезну кількість нових даних у найближчі роки. Існує особливий інтерес до кількості водяного льоду на Місяці, який може бути використаний для постачання астронавтів водою та киснем у майбутньому, а також, ймовірно, як паливо для місій у більш глибокий космос.

«Є холодні регіони з льодом, а також холодні регіони, які здаються вільними від льоду. У деяких місцях поверхня морозна, а в інших — лід під поверхнею. Ми не зовсім розуміємо, коли і як ця вода потрапила туди», — сказала Барбара Коен, планетолог з Центру космічних польотів імені Годдарда NASA.

Вчені насправді не знають, скільки води на Місяці або наскільки легко буде видобути воду з навколишнього каміння та ґрунту. Майбутні місії можуть допомогти розв’язати це питання.

Раніше Заборона розповідала про навмисне зіткнення апарату NASA з астероїдом Діморф. Американські дослідники вперше протестували можливість зміни руху космічного тіла, а також очікувані результати від експерименту.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій