Читаєте зараз
Вперше в історії. Апарат NASA навмисно врізався в астероїд

Вперше в історії. Апарат NASA навмисно врізався в астероїд

Ilona Kivva
Автор:
  • Запуск космічного безпілотника для зіткнення з астероїдом Діморф відбувся в листопаді 2021 року, вартість тесту склала $330 мільйонів.
  • Вчені Національного космічного агентства США спеціально направили апарат у космічне тіло, щоб змінити його траєкторію.
  • Космічна аварія вдалася, але потрібен час, щоб оцінити сповільнення астероїда.

Зіткнення метеоритів із третьою планетою від Сонця і спроби вчених завадити цьому – популярний сюжет фантастичних фільмів. Американські дослідники вперше протестували таку можливість у реальному житті – апарат DART навмисно послали назустріч нешкідливому астероїду Діморфу.

Заборона розповідає про місію NASA зі зміни руху космічного тіла, а також очікувані результати від експерименту. 


Зіткнення з Діморфом 27 вересня: деталі  

Космічний апарат NASA DART успішно врізався в астероїд Діморф у ніч на 27 вересня 2022 року за київським часом. Швидкість при цьому була шаленою – 22 500 км/год, а сам тест провели на відстані 11 млн км від Землі. Таким чином фахівці хотіли перевірити, чи можливо змінити траєкторію руху астероїда, якщо якийсь із них загрожуватиме планеті. 

«Наскільки ми можемо судити, наш перший тест на планетарний захист пройшов успішно […] Я думаю, що земляни можуть спати краще», – сказала представниця місії Елена Адамс.

Удар був очевидним одразу, адже радіосигнал DART раптово припинився. Дослідникам потрібні будуть дні або навіть тижні, щоб визначити, наскільки змінився шлях астероїда.

Читати більше новин в Telegram

Місія DART: що відомо

Астероїд Діморф не становить загрози для Землі, але саме на ньому NASA вирішило вперше в історії проексперементувати зі зміною руху космічного тіла. Для цього ще в листопаді 2021 року було запущено зонд DART (Double Asteroid Redirection Test) – тест оцінили в $330 мільйонів.

«Хоча на даний момент немає відомого астероїда, який би зіткнувся із Землею, ми знаємо, що існує велика популяція навколоземних астероїдів. Ключ до захисту планети полягає в тому, щоб знайти їх задовго до того, як вони стануть загрозою удару», – зазначав тоді офіцер планетарного захисту NASA Ліндлі Джонсон.

Діморф робив один оберт навколо більшого астероїда Дідима кожні 11 годин 55 хвилин. Метою DART було зменшення цього часу щонайменше на 73 секунди, щоб уповільнити космічне тіло і направити його ближче до Дідима. Зміну орбітального періоду вимірюватимуть телескопи на Землі.

Раніше Заборона розповідала про початок головної місії марсохода Perseverance на Червоній планеті – пошуку слідів життя. У дельті одного з кратерів можуть бути скам’янілі мікроорганізми.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій