Читаєте зараз
Кабмін скасував аукціони на Prozorro: на що це вплине

Кабмін скасував аукціони на Prozorro: на що це вплине

Ilona Kivva
Автор:
  • Всі публічні закупівлі в Україні з 2016 року здійснюються виключно через онлайн-систему публічних закупівель.
  • Державним органам та підприємствам з 28 лютого 2022 року дозволили обирати постачальників в обхід Prozorro, але система продовжувала працювати.
  • Ще в грудні-2022 в Мінекономіки заявляли, що Прозорро працює безперебійно.

В Україні вдруге на час воєнного стану змінили правила роботи державної онлайн-платформи Prozorro. Тепер через скасування аукціонів перша тендерна пропозиція учасників торгів буде остаточною, а виграє той, хто одразу дав найменшу ціну. Розробники системи заспокоюють, що процес все одно зможуть бачити всі. Втім, невідомо, як на це відреагують західні донори.

Заборона розповідає про зміни в роботі Prozorro на час воєнного стану.


Електронні публічні закупівлі: як працює система в Україні

Система Prozorro — це онлайн-платформа, де державні та комунальні замовники оголошують тендери, а бізнес змагається на торгах за можливість поставити це державі. Дані у відкритому доступі, тож за процесом може спостерігати хто завгодно. 

Розробкою з 2014 року займалися громадська організація Transparency International Ukraine, IT-компанія Quintagroup, Міністерство економіки України та низка приватних електронних майданчиків. У 2016 році систему передали спеціально створеному ДП «Прозорро» і вона стала обов’язковою для всіх публічних замовників.

Як п’ять років працювала Prozorro:

Читати більше новин в Telegram
  • замовники та постачальники авторизуються на сайті;
  • замовники оприлюднюють оголошення про тендер;
  • інформація потрапляє до центральної бази даних Prozorro та оприлюднюється одночасно на порталі та приєднаних до неї приватних майданчиках;. 
  • постачальники обирають тендер, який їм підходить та надають свої комерційні пропозиції;
  • відбувається аукціон, під час якого постачальники можуть знизити ціну чи запропонувати вигідніші умови;
  • замовники обирають найбільш вигідний варіант.

Як відбувалися закупівлі на Prozorro. Інфографіка: prozorro.gov.ua

Після початку повномасштабного вторгнення РФ Кабінет міністрів України ухвалив постанову №169, якою спростив цю процедуру. Так, 28 лютого замовникам дозволили здійснювати закупівлі без застосування процедур, визначених законом, тобто поза системою Prozorro. 

«Фактично замовники отримали право не проводити ані відкриті торги, ані переговорні процедури, та можуть укладати прямі договори на власний вибір. Публікація звітів про такі договори, самі договори та додатки до них може відбуватися навіть після скасування воєнного стану, а договори, що містять інформацію з обмеженим доступом, не публікуватимуться взагалі. Оскаржити такі закупівлі до Антимонопольного комітету України також не можна», — пояснює Mind.

При цьому електронна система продовжувала працювати: замовники могли самі обирати, як проводити торги (через платформу чи закрито).

Уряд призупинив електронні аукціони на Prozorro: причина

Проведення аукціонів на платформі наче тимчасово призупинено з 3 січня 2023 року. Також Кабмін скасував принцип локалізації при закупівлях на потреби ЗСУ — це показник місцевої складової у питомій вазі вартості товару, що є предметом закупівлі.

Нововведення будуть діяти на час воєнного стану та ще 90 днів з моменту його припинення. Причиною названо перебої в роботі електромережі.

«Як відповідь на блекаути ми тимчасово скасували електронні аукціони. Всі торги, що будуть оголошені в Prozorro, проводитимуться без аукціону. Тобто тендерна пропозиція учасника є остаточною, і виграє той, хто дав найменшу ціну під час подання пропозиції. В умовах відключення живлення та інтернету не всі учасники мали можливість торгуватися в аукціоні. Ми повернемо аукціони, як тільки ситуація стабілізується», — пояснила міністерка економіки України Юлія Свириденко.

Ідею Кабміну частково підтримав ексдиректор держпідприємства  

«Прозорро» Василь Задворний, який залишив посаду у листопаді 2022 року, але саму реалізацію розкритикував.

«На торгах основна економія — близько 80% — відбувалася завжди на нульовому раунді. Основним досягненням системи Prozorro є не аукціони, а відкритість ринку, коли всі бачать все, тому замовник і учасник торгів не можуть заздалегідь домовитися. Не бачу криміналу [у постанові], але реалізація мені не подобається. Треба опціонально і не до кінця воєнного стану, а до стабілізації ситуації в енергетиці», — сказав він BBC Україна.

Частина допису Василя Задворного щодо призупинення Кабміном аукціонів на Prozorro. Скріншот з Facebook

З ним погодився і один із засновників платформи Максим Нефьодов, зазначивши, що логіка в таких змінах на час блекаутів є, але рішення має бути виключно тимчасовим.

Торги можуть в Прозорро можуть не повернути

Однак процедуру аукціонів можуть відновити не у всіх сферах закупівель. Буде проведено аналіз, щоб визначити, чи потрібні вони для складних предметів закупівлі, наприклад, будівництва.

«Директивами ЄС передбачено, що аукціони мають бути опціональними, тобто на рішення замовника. На вимогу World Bank Ukraine ми реалізовуємо окрему процедуру, тому через 1-2 місяці подивимося на цифри. Якщо підтвердиться, що в різних категоріях закупівель стратегія тендеру без аукціону може бути більш ефективною, повернемо аукціони як опціональний інструмент торгів для всіх закупівель», — анонсувала міністерка Свириденко.

Світовий банк та відновлення України

Prozorro мала стати єдиною системою для проведення всіх закупівель в рамках відбудови, заявляли в Мінекономіки ще в середині грудня 2022 року, коли тривали масовані обстріли.

«Українська електронна система довела, що відповідає найвищим міжнародним стандартам проведення закупівель. А безперебійна робота в умовах широкомасштабного вторгнення та здатність гнучко реагувати на потреби держави доводить, що Prozorro має стати єдиною системою для здійснення всіх закупівель по проєктах відбудови — як за бюджетні кошти, так і за кошти міжнародних партнерів та інвесторів», — підкреслила заступниця міністерки економіки Надія Бігун, додавши, що всі додаткові рекомендації Світового банку щодо вдосконалення процедур будуть виконані максимально оперативно.

Так, відповідно до рекомендацій Світового банку, ДП «Прозорро» розпочало адаптацію системи під особливі стандарти та умови, затверджені World Bank, включно з механізмом оскарження. Можливість використовувати систему відповідно до вимог World Bank буде доступна вже у березні 2023 року.

Крім Світового банку, Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) назвав Prozorro рекомендованою моделлю для реформи закупівель.

Раніше Заборона розповідала про рішення Кабінету міністрів України щодо ліквідації Фонду соціального страхування та про те, що це змінює для українців.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій