Повністю відріжуть поставки через Крим: експерти показали диво-вміння зброї з Польщі та Британії
- Країни-союзниці заявили про передачу ЗСУ близько 30 танків західного зразка.
- Йдеться про одні з найкращих у світі бронемашин Challenger та Leopard, які мають вкрай високий захист.
- Критичної різниці між танками західних зразків та радянськими машинами немає, але натівські броньовики мають значно більші можливості.
Британські Челленджери та німецькі Леопарди допоможуть українським воїнам розділити лінію фронту. Таким чином Крим буде повністю ізольовано, що унеможливить для Росії постачання зброї та живої сили цим напрямком. Також натівська бронетехніка може стати ключовим інструментом для пробиття навіть найміцнішої оборони російських військ.
Заборона розповідає про техніку, яку ЗСУ отримають від дружніх держав, та про її ключові переваги перед радянськими зразками.
Країни-союзниці готують бойові танки для ЗСУ
Сполучене Королівство оголосило про передачу Україні бойових танків Challenger 2, а також самохідних артилерійський установок AS90. Йдеться про поставку 14 Челленджерів та близько 30 гаубиць, повідомили на сайті британського уряду.
«Відправка танків Challenger 2 в Україну є початком зміни передач у підтримці Великої Британії. Уряд Сполученого Королівства буде інтенсивно працювати з міжнародними партнерами, щоб швидко надати таку підтримку, яка дозволить Україні використати свою перевагу, виграти цю війну та забезпечити міцний мир», — йдеться у офіційній заяві.
Про підготовку партії танків для ЗСУ під час тристоронньої зустрічі президентів України, Польщі та Литви у Львові також заявив Анджей Дуда.
Читати більше новин в Telegram«Рота танків Leopard Україні буде передана в рамках створення міжнародної коаліції. Цю [російську] агресію необхідно припинити. Це один із найбільших викликів для всього вільного світу. Усі країни НАТО мають підтримати Україну. Ми бачимо цю війну на власні очі. Без нашої підтримки Україна не захиститься», — сказав президент Польщі.
Challenger 2 і AS90: основні характеристики
Челленджер 2 — основний бойовий танк Сполученого Королівства, який надійшов на озброєння країни у 1994 році, пише Military Today.
Це один з найбільш захищених танків у світі і один з небагатьох, які забезпечують вкрай високий захист від прямого влучання. Окремо передбачена можливість встановлення додаткової динамічної броні.
Challenger 2 оснащений нарізною гарматою L30E4, яка може стріляти широким спектром стандартних натівських боєприпасів 120 міліметрів. Ефективна дальність стрільби становить понад три кілометри. Однак під час війни у Перській затоці зафіксовано випадок, коли Челленджер знищив іракський танк на відстані у чотири кілометри — це найбільша відстань в історії.
Є також додаткове озброєння, яке складається з двох кулеметів калібру 7.62 мм: один встановлено на одній осі з основною гарматою, а другий — на даху.
Британські броньовики оснащені сучасною системою управління вогнем, аналогічній тій, що встановлюється на основних бойових танках США Abrams. Вона забезпечує вкрай високу ймовірність ураження нерухомих і рухомих цілей.
Станом на 2021 рік, згідно з даними Military Balance, британська армія мала 227 Challenger 2, 148 з яких них мали пройти модернізацію до рівня Challenger 3. Ще до 80 одиниць можуть знаходитись на консервації. Це означає, що Україна може отримати функціонуючі бойові машини, так і з запасів, що, ймовірно, вимагатиме ремонту перед відправкою.
AS90 — cамохідна гаубиця, розроблена компанією Vickers. Вона надійшла на озброєння британської армії у 1993 році, щоб замінити артустановки FV433 Abbot власного виробництва та американські M109.
Система оснащена 155-мм гаубицею L39 з автоматичною системою завантаження боєприпасів. Вона сумісна з усіма стандартними боєприпасами НАТО калібру 155 міліметрів. Максимальна дальність стрільби становить:
- 24.7 км — стандартним снарядом HE-FRAG;
- 32 км — реактивним снарядом.
AS90 здатна робити до трьох пострілів за 10 секунд. При цьому максимальна скорострільність становить шість пусків за хвилину.
Додаткове озброєння складається з 7.62 мм кулемета та скидників димових гранат.
Корпус та вежа гаубиці зварені. Броня забезпечує захист від стрілецької зброї та осколків артилерійських снарядів. Лобова броня витримує також бронебійні снаряди калібру 14.5 міліметрів.
Танки Леопард 2: чим особливі
Саме другу версію славнозвісних танків має відправити Україні Польща. Це один із найспішніших в історії бойових бронемашин, які були розроблені у Німеччині.
«Ряд передових технологій і конструктивних рішень Leopard 2 були взяті зі спільної німецько-американської програми MBT-70. MBT-70 був революційним проектом, однак через перевитрати коштів, технічні проблеми та інші вимоги Німеччина вийшла з програми. При цьому технології були повторно використані на Leopard 2 і американських танках M1 Abrams», — розповіли експерти Military Today.
Так, система управління вогнем, озброєння, боєприпаси, трансмісія і гусениці Leopard 2 аналогічні американському основному бойовому танку M1 Abrams. А от броня подібна до британської Chobham, яка також використовується на Challenger 2.
Основним озброєнням є повністю стабілізована гладкоствольна гармата Rheinmetall RH-M-120 калібру 120 міліметрів. Машина несе 42 боєприпаси для неї: 15 готових до використання снарядів зберігаються в башті, а решта — перед корпусом.
Leopard 2 зазвичай використовує два основних типи боєприпасів:
- бронебійні снаряди APFSDS-T — пробиває приблизно 450 мм катаної однорідної броні на відстані до двох кілометрів;
- багатоцільові снаряди HEAT-MP-T — ефективні проти м’яких і твердих цілей.
Додаткове озброєння складається з двох кулеметів калібру 7.62 міліметрів.
Танк має вкрай високу прохідність, а при встановленні спеціального комплекту, може долати навіть водні перешкоди глибиною до чотирьох метрів.
Challenger і Leopard ЗСУ зможуть ізолювати Крим — Майкл Кларк
Українські воїни можуть використати надані країнами-союзницями важкі бронемашини, аби розділити лінію фронту на дві частини, вважає заступник директора британського Інституту стратегічних досліджень Майкл Кларк.
«Українські сили можуть використати британські бойові танки Challenger 2, одну з трьох найдосконаліших бойових машин у світі, щоб відкрити третій фронт від Запоріжжя прямо на південь до узбережжя, до Мелітополя. Це допоможе розділити загальну лінію фронту на дві частини, перериваючи зв’язки та шляхи постачання між окупаційними силами. Цей крок буде руйнівним для російських військ», — пояснив експерт.
Такий крок розірвав би надвоє сухопутний міст від Криму, який встановили росіяни та ізолював би півострів. Після цього британські бойові машини разом із Леопардами від Польщі та іншою бронетехнікою, яку пообіцяли Франція, США та Німеччина, модна було б використати, аби остаточно прорвати російську оборону.
Чим відрізняються західні танки від зразків з СРСР
Критичної різниці між танками західних зразків та радянськими машинами не існує, але перші мають значно більші можливості, що було закладено ще під час їхньої розробки, пише Defence Express.
«Доволі часто зустрічаються думки, мовляв, західні танки більші та важчі і взагалі не підходять під наші умови. Насправді вага танків НАТО звісно більша за радянські зразки, але якщо порівнювати із Leopard 2 вона буде не у рази. Відносно габаритів, також значних сюрпризів немає, хоча висота машин різна. Без відповідних габаритів доволі складно забезпечити відповідний комфорт роботи екіпажа. А весь радянський наратив відносно величезного недоліку великих танків, які є зручними мішенями, якось різко завершився у РФ з появою Армати висотою 3.3 метра», — кажуть експерти з озброєння.
Крім того, умови бойових дій в Україні співстані з класичним європейським театром бойових дій, під які західні зразки озброєння і були створені. Натівські бронемашини також ідеально підходять не тільки для знищення ворожих танків, а й живої сили.
Також західні машини у рази менш вибухонебезпечні, ніж радянські, за рахунок встановлення автоматичної системи зарядження, що ізолює екіпаж від снарядів. Кількість людей, яка необхідна для керування бойовою машиною також зазвичай менша.
«Те, що концептуально відрізняє танк у країнах Альянсу від радянського чудово продемонстрували змагання Strong Europe Tank Challenge. Ці змагання містили ключові елементи того, як у країнах НАТО вбачають їх використання на полі бою. Саме можливості модернізованих радянських машин не підходили під ефективне виконання поставлених завдань. Зокрема стрільба зі зворотного схилу — західні танки можуть реалізувати через кращі кути нахилу гармати. А це більш ніж важливо, бо дозволяє висунути лише башту під більш ніж важкими для пробиття кутами», — резюмували у виданні.
Раніше Заборона розповідала про потужні артилерійські снаряди 155 BONUS, які помітили у арсеналі ЗСУ. Про їх поставки офіційно не повідомляла жодна країна, тож, ймовірно, зброю було таємно включено у пакет військової допомоги від однієї з країн-союзниць.
Читати більше новин в Telegram