'
Читаєте зараз
Дві цілі за один постріл: ЗСУ могли таємно отримати високоточні сенсорні снаряди

Дві цілі за один постріл: ЗСУ могли таємно отримати високоточні сенсорні снаряди

Ilona Kivva
Автор:
  • На озброєнні п’яти країн-членкинь Північноатлантичного Альянсу є артбоєприпаси Бонус.
  • BONUS — вкрай точна зброя, яка завдяки своїй конструкції здатна знищити практично будь-яку бронетехніку, навіть танк.
  • Снаряд можна використовувати з французькими Caesar, польськими Krab чи німецькими PzH 2000, які постачають ЗСУ.

Одна з країн НАТО може таємно постачати Збройним силам України артилерійські снаряди 155 BONUS. Кожен такий боєприпас несе у собі розумні боєголовки, які самостійно донаводяться на ціль у польоті і можуть вражати одразу дві цілі.

Заборона розповідає про суперзброю, яку помітили у арсеналі ЗСУ.


155 BONUS: що за боєприпаси

Українські артилеристи, ймовірно, використовують натівські боєприпаси французько-шведського виробництва, повідомив військовий аналітик з євразійської програми Інституту досліджень зовнішньої політики (FPRI) Роб Лі.

«Я вважаю, що це перші фотографії залишків українського 155-мм високоточного протитанкового артилерійського снаряда BONUS. Російський канал, який їх виклав, каже, що їх використовують на Донецькому напрямку», — написав Лі у Twitter.

Припущення щодо того, що в Україну поставили ці боєприпаси з’явилися ще у липні 2022 року, коли Генштаб ЗСУ опублікував відео знищення російського зенітного ракетно-гарматного комплексу Панцир-С1.

Читати більше новин в Telegram

На кадрах, окрім вкрай точної роботи українських артилеристів, можна помітити, що снаряд вибухнув не під час потрапляння у ціль, а над нею. Це свідчить про наявність функції повітряного підриву. Практично у той же момент за сотню метрів прилетів ще один боєприпас — його ціль, ймовірно, була прихована за деревом. Це вказує на те, що було використано снаряд з суббоєприпасами. Найбільше під цю характеристику припадав саме натівський 155 BONUS, пояснили у Defense Express.

Про постачання Бонусів офіційно не заявляла жодна країна, але вони перебувають на озброєнні США, Франції, Швеції, Фінляндії та Норвегії. Усі ці країни беруть активну участь у збройній допомозі Україні, тож, цілком ймовірно, що зброю було таємно включено у один з пакетів військової допомоги.

155 BONUS — артилерійський снаряд вагою 47 кг 155 мм калібру. Це означає, що він сумісний майже з усіма гаубицями, що є на озброєнні країн-членкинь Північноатлантичного Альянсу, йдеться на сайті шведської оборонної компанії BAE Systems, яка брала участь у розробці.

Наприклад, його можна використовувати з французькими Caesar, польськими Krab чи німецькими PzH 2000, які дружні держави постачають ЗСУ.

Запускається BONUS як звичайний артснаряд, а от вже у польоті носій роз’єднується і випускає два субоєприпаси, оснащені сенсорними підривниками. 

Конструкція артбоєприпаса 155 BONUS. Інфографіка: Defense Express

Вони самостійно шукають цілі в межах заданої площі (до 32 000 кв. метрів). Як тільки субснаряд виявляє під собою ціль, він детонує боєголовку EFP з високою проникною здатністю. Завдяки цьому, як заявляють розробники, Бонус здатен знищити будь-яку існуючу бронетехніку. Крім того, завдяки пуску фактично одразу двох боєголовок, успішність виконання місії за один залп набагато вища, ніж у традиційних боєприпасів.

Раніше Заборона розповідала про найбільш сучасні боєприпаси натівського зразка Vulcano та Excalibur, які ЗСУ передали США та Німеччина.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій