Читаєте зараз
Українець не зміг відмовитись від російського громадянства — тепер його намагаються депортувати

Українець не зміг відмовитись від російського громадянства — тепер його намагаються депортувати

Anastasiia Opryshchenko

На початку січня 2023 року Державна прикордонна служба України повідомила про затримання 38-річного чоловіка, який перевищив термін перебування на території країни. При собі він мав паспорт громадянина Росії з написами «Україна понад усе» і «путін х*йло», розмальований в синьо-жовті кольори. Згодом вже Державна міграційна служба України видала наказ про примусову депортацію чоловіка. Проте затриманий виявився етнічним українцем, який живе в Україні останні 15 років, має тут родину і тривалий час не може позбутися російського громадянства, яке отримав ще підлітком.


38-річним фігурантом новини від ДПСУ був Роман Сапуга з Борисполя. Він народився в родині росіянки та українця. У перший клас пішов у Хмельницькій області, проте більшість життя прожив у Сибіру. 2007 року він вирішив повернутися до України, і залишався тут останні 15 років.

У розмові з Забороною Роман Сапуга пояснює, що в Україні він жив з тимчасовою реєстрацією, яку постійно подовжував. Паралельно чоловік подав документи на отримання українського громадянства, адже по лінії батька він має українське коріння. У 2012 році Роману підтвердили громадянство України, проте у форматі довідки, а не повноцінного документа.

Крім довідки громадянина України Роман хотів отримати паспорт України, однак йому відмовили. Проблема для нових громадян України в тому, що вони не можуть припинити російське громадянство будучи вже громадянами України. Через неспроможність виходу із російського громадянства міграційна служба через два роки приймає рішення про скасування громадянства. Тобто паспорт їм не видається на весь час процедури припинення але вони вважаються громадянами України.

Щоби вийти з громадянства РФ, Сапуга звернувся до російського посольства в Україні. Там чоловіку пояснили: треба їхати до Сибіру, де він народився, і подавати документи на скасування громадянства саме там.

«На той момент у мене вже було в Україні двоє маленьких дітей та дружина, яких я мав забезпечувати. Для поїздки [в Сибір] були потрібні ресурси, — розповідає Роман Сапуга Забороні. — У 2014-му, коли я зібрався їхати, Росія анексувала Крим та почала війну на Донбасі. Зрозуміло, що я вже нікуди не поїхав. Я неодноразово звертався до російського посольства, щоби дистанційно відмовитися від громадянства, але мені відмовили. Хоча я знаю, що деякі росіяни зробили це дистанційно».

Чому відмовитися від громадянства Росії складно?

Українці чи громадяни РФ, які мають в Україні родини та бізнес і живуть тут не один рік, мають проблеми з отриманням українського громадянства через складну процедуру виходу з громадянства Росії. Щоби стати громадянином України, потрібна довідка про відмову від російського паспорта, проте отримати її можна лише особисто — і лише на території Росії. А у РФ, аби людина позбулася громадянства, відмову від нього має затвердити особисто президент. Така сама практика виходу з громадянства діє і в Україні.

Чимало людей, які опинилися в подібній ситуації, не можуть поїхати до Росії через загрозу арешту за свою проукраїнську позицію. Така сама історія і з громадянами Білорусі, які хочуть отримати український паспорт, але не можуть особисто відмовитися від білоруського. Ще в березні 2022 року офіційний Мінськ анонсував кримінальні провадження проти членів білоруського батальйону, які воюють з армією Росії на території України. Якщо громадянин Білорусі, що служить у лавах ЗСУ, потрапить у полон до Росії, його передадуть до Білорусі. Там йому може загрожувати покарання у вигляді довічного ув’язнення чи навіть смертної кари.

Окремо залишається ризик отримати відмову у виході з громадянства РФ. 

Раніше в Україні можна було позбавити людину російського громадянства через іноземне посольство чи консульство. Умова була лише одна: людина має бути резидентом іншої країни з посвідкою на постійне проживання. Але така послуга не мала попиту в Україні.

Крім того, на сьогодні Київ розірвав будь-які дипломатичні відносини з Москвою — відповідно, російські консульства взагалі не функціонують в Україні.

При цьому в Україні досі є люди з подвійним громадянством та паспортом РФ. Ба більше — з 2014 року громадянство України набули близько тисячі росіян і білорусів. 

До цього додається той факт, що чинне законодавство України не передбачає жодної відповідальності за подвійне (потрійне тощо) громадянство. Наразі в Україні триває обговорення питання про дозвіл громадянам України мати громадянство інших держав (мова про законопроєкт №6368, що передбачає зміни до закону «Про громадянство України»).

***

24 лютого 2022 року Роман Сапуга розмалював свій паспорт РФ та написав у ньому, що в односторонньому порядку відмовляється від громадянства «гнилої країни» та «зневажає російське керівництво». Потім чоловік звернувся до Державної міграційної служби (ДМС) з проханням надати йому паспорт громадянина України, але йому відмовили. Там пояснили, що служба обмежена рамками закону та некомпетентна в тому, аби припинити іноземне громадянство чоловіка.

«Оскільки в Україні подвійне громадянство заборонене, я вже постфактум дізнався, що 16 серпня 2022 року мені скасували довідку про українське громадянство, тому що я у певний термін не відмовився від російського громадянства, — каже Роман Сапуга Забороні. — Однак довідку мені видали у 2012-му, а правило позбавляти громадянства іншої країни у дворічний термін з’явилося лише у 2013 році».

Останній час Роман Сапуга жив у Борисполі і щодня їздив на роботу до Києва. За його словами, на блокпостах перевіряли його розмальований паспорт РФ, проте ніколи не мали жодних питань. Та 5 січня 2023 року під час однієї з таких перевірок документів на блокпості все ж вирішили викликати патрульну поліцію. Після цього Романа доправили до ДМС, де винесли рішення, що чоловік повинен залишити територію України до 15 січня.

В розмові з Забороною Роман переконує, що нічого не порушував, тож його не мають розшукувати чи відправляти до Росії. 13 січня 2023 року він звернувся до суду, щоби оскаржити рішення ДМС та отримати захист в Україні. З відповідною заявою про отримання захисту Сапуга звернувся і безпосередньо до ДМС України, проте там йому відмовили. Адвокат чоловіка Олексій Скорбач підкреслює: Сапузі відмовили з порушенням, адже зробили це в усній формі.

У міграційній службі згодом пояснили, що подібні заяви приймають, якщо людина прибула на територію України протягом пʼяти робочих днів, якщо нелегально перетнула державний кордон або перебуває в Україні на законних підставах.

Чи можливо отримати громадянство України під час воєнного стану?

Парламент та уряд України під час повномасштабного вторгнення Росії встановили низку спеціальних тимчасових обмежень та заборон для громадян РФ. Зокрема, для них більше не доступні нотаріальні послуги, відчуження нерухомого майна та цінних паперів, виконання судових рішень на їхню користь. Очікуються також норми про можливу конфіскацію майна громадян Росії в Україні та подібні компенсаційні механізми.

Водночас іноземці (або особи без громадянства) можуть отримати український паспорт за кількома критеріями:

  • за територіальним походженням — якщо людина (або один з її батьків чи родичів) народилася або постійно проживала на території сучасної незалежної України до 24 серпня 1991 року;
  • на підставі указу президента України — мова про людей, які мають визначні заслуги перед країною, або видача їм паспорта з тризубом становить для України державний інтерес.

***

Сьогодні Роман Сапуга залишається в Україні. Чоловік каже, що не має підстав переховуватися, проте про всяк випадок зараз живе у знайомих, які знають про його ситуацію.

«Відчуваю себе депресивно, не очікував, що мене захочуть депортувати з України, — говорить Роман Забороні. — Не працюю, бо не до цього. Єдине заняття зараз — майже кожного дня спілкуюся з юристами».

Сапуга пояснює: в нього немає планів залишати країну та виїжджати за кордон. Він хоче жити в Україні та стати її повноправним громадянином. 

Наразі без відповіді залишаються кілька питань щодо ситуації, в якій опинився Роман Сапуга. Зокрема, на якій підставі був виданий наказ про його депортацію, якщо чоловік має повноцінне право отримати український паспорт? Що робити в ситуації, коли повномасштабна війна спричинила припинення дипломатичних відносин між Україною та Росією? Та як бути, коли людина не може особисто відмовитися від російського громадянства через загрозу увʼязнення?

Забороні не вдалося оперативно отримати відповідь від Державної міграційної служби України. Редакція направила інформаційний запит і продовжуватиме стежити за розвитком подій.

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій