Читаєте зараз
Leopard 2 у складку: у кого Україна попросила німецьких котиків і скільки їх можуть дати

Leopard 2 у складку: у кого Україна попросила німецьких котиків і скільки їх можуть дати

Ilona Kivva
Автор:
  • Друге покоління німецьких бронемашин досі вважаються одними з найкращих у світі.
  • Танки є на озброєнні у щонайменше 16 країн, однак великими операторами є тільки дев’ять з них.
  • Польща втомилася чекати рішучості від Німеччини і готує роту з 14 танків.

Україна закликала 11 країн-членкинь НАТО приєднатися до братів-поляків, щоб у коаліції передати українським захисникам довгоочікувані німецькі танки Leopard 2. Серед заявлених держав деякі не мають достатньої кількості техніки, аби допомогти ЗСУ, однакі без цього зброї вистачить на шість повноцінних танкових рот.

Заборона розповідає про запит України, а також про те, які країни потенційно можуть допомогти з озброєнням.


Німеччина, Фінляндія і інші: потенційні донори Леопардів

Leopard 2 — це друге покоління німецьких бронемашин цієї серії, які попри значний вік вважаються одними з найкращих у світі. Операторами броньовиків є 14 країн-членкинь Північноатлантичного Альянсу (плюс Фінляндія і Швеція), серед яких найбільші — це Німеччина, Греція, Іспанія, Туреччина та Польща.

Кількість Leopard 2 у різних модифікаціях в арсеналі країн-членкинь НАТО. Таблиця: IISS

Україна неодноразово робила запити на поставки машин державам-союзницям, однак перше позитивне рішення було оголошено тільки у січні 2023 року. Так, Анджей Дуда заявив, що Польща готує роту з 14 танків для ЗСУ, але передані вони будуть у рамках міжнародної коаліції, тобто разом із броньовиками з інших держав.

Напередодні зустрічі міжнародної контактної групи у форматі Рамштайн, яка відбудуться 20 січня 2023 року, міністри оборони та закордонних справ України звернулися до урядів держав-союзниць із закликом приєднатися до цієї коаліції.

Читати більше новин в Telegram

«Ми вітаємо сміливе і дуже своєчасне рішення Великої Британії щодо передачі Україні першої ескадрильї танків Challenger 2. Але цього недостатньо для досягнення оперативних цілей. Тому ми звертаємося до держав, які мають на озброєнні танки Leopard 2. Ми гарантуємо, що ми використовуватимемо цю зброю відповідально і винятково для захисту територіальної цілісності України у міжнародно визнаних кордонах», — йдеться у спільній заяві Олексія Резнікова та Дмитра Кулеби.

Зокрема, воно стосується таких країн:

  • Греція — має понад 350 броньовиків;
  • Данія — 44;
  • Іспанія —  327;
  • Канада — 82;
  • Нідерланди —  близько 73;
  • Німеччина — щонайменше 376;
  • Норвегія — 36;
  • Португалія — 37;
  • Туреччина — 316;
  • Фінляндія — 200;
  • Швеція — 120.

Іспанія ще у серпні 2022 року офіційно відмовила Україні у поставці танків через їх вкрай поганий стан, який потребує значного ремонту. Замість них було передано близько 20 гусеничних бронетранспортерів М113. Однак, ймовірно, рішення може бути переглянуто, наприклад, взявши танки не зі складів зберігання, як було домовлено раніше, а з діючого оборонного арсеналу. 

Також потенційно можна відкинути зі списку Нідерланди. Річ у тім, що до 2011 року бронетанковий парк країни налічував 73 одиниці. Того ж року їх офіційно зняли з озброєння. Пізніше 20 із цих машин продали Німеччині — згодом повернули, але вже на умовах оренди, тож передати їх Україні не можна. А от про решту 53 одиниць даних у відкритих джерелах немає, ймовірно вони законсервовані, пише Defence Express.

Крім того, існує ймовірність, що держави, які мають у бронепарку менше ніж 100 одиниць техніки, відмовляться від передачі або нададуть мінімальну кількість, приміром, один-три танки. Масштабна поставка може вдарити по їх власній обороноздатності.

Тож основними операторами, які можуть у короткі терміни передати ЗСУ зброю, є Греція, Німеччина, Туреччина, Фінляндія та Швеція. Зазначимо, що наприкінці грудня Члени парламентського комітету з питань оборони Фінляндії вже висунули на розгляд парламенту пропозицію щодо передачі Україні важкої бронетехніки. 

Також 18 січня 2023 року Європейський парламент офіційно закликав Німеччину дати ЗСУ танки Leopard 2 і системи ППО.

Яку кількість бронемашин таки отримує Україна, невідомо, але якщо припустити, що інші великі донори нададуть таку ж кількість як і Польща, то сукупно українських воїнів можуть озброїти щонайменше 80 броньовиками, а це шість повноцінних танкових рот. Такий варіант ідеалізований та малоймовірний, однак можливий.

Танки для ЗСУ: Німеччина розблокувала поставки

Федеральний уряд Німеччини 25 січня 2023 року ухвалив рішення про надання Збройним силам України своїх основних бойових танків.

На першому етапі буде передано 14 Leopard 2А6 зі складів Бундесверу — це повноцінна танкова рота. Країна також взяла на себе зобов’язання навчити українські екіпажі використовувати броньовики і забезпечити всю матеріальну базу та постачання боєкомплектів.

Крім того, іншим країнам, які є операторами Леопардів, дозволили здійснювати реекспорт. Це означає, що для Польщі та інших держав-союзниць більше немає перепон щодо створення коаліції для відправки Україні бронемашин.

«Це рішення відповідає нашій лінії підтримки України в міру наших можливостей. Ми діємо в тісній координації з міжнародними партнерами», — сказав канцлер Німеччини Олаф Шольц.

Скільки одиниць техніки нададуть інші держави, поки невідомо, однак станом на 24 січня, ймовірно, вже 12 країн погодилися поставити ЗСУ Леопарди. Серед них, крім Польщі, Німеччини та Фінляндії, неочікувано опинилися Іспанія, Нідерланди та Данія, пише ABC News.

Ці країни мають вкрай обмежені запаси або проблеми зі станом броньовиків, тож ми не враховували їх при попередній оцінці, але навіть невелика кількість буде значним плюсом.

Загалом Україна може отримати 80 бронемашин, тобто два батальйони. Один сформують німці, фіни, іспанці та нідерландці, а другий — поляки та норвежці за підтримки іншим країн, пише Spiegel з посиланням на власні джерела.

Однак можливі і інші схеми та комбінації.

Схема взаємозв’язків між державами, які мають на озброєнні Леопард-2 Інфографіка: Мілітарний

Раніше Заборона розповідала про британські танки Challenger, про передачу яких оголосила країна-союзниця, а також про те, як вони разом з леопардами можуть вплинути на перебіг бойових дій.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій