Верховна Рада встановила кримінальну відповідальність для порушників кордону України
18 жовтня Верховна Рада України запровадила кримінальну відповідальність за порушення державного кордону України. За відповідний законопроект №7017 проголосували 243 народних депутатів. «Опозиційний блок» був єдиною фракцією, яка не дала жодного голосу на підтримку законопроекту.
Що відомо
Документ встановлює кримінальну відповідальність за незаконне перетинання, вчинене з метою заподіяння шкоди інтересам держави або особою, якій заборонено в’їзд на територію України або представниками підрозділів збройних сил чи інших силових відомств держави-агресора в будь-який спосіб поза пунктами пропуску через державний кордон України. Також це стосується випадків перетину кордону в пунктах пропуску без відповідних документів або за документами, що містять недостовірні відомості. Підслідність щодо розслідування таких злочинів визначена за Службою безпеки України.
«Цей законопроект розроблено з метою сприяння забезпеченню захисту і територіальної цілісності України шляхом криміналізації незаконного перетину державного кордону представниками держави-агресора», – підкреслив голова Комітету ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності Андрій Кожем’якін, який представляв законодавчу ініціативу.
Законопроект повинен підписати Петро Порошенко. Закон набуває чинності наступного дня після публікації в парламентському виданні «Голос України».
Читати більше новин в TelegramКоментар СБУ
Речниця СБУ Олена Гітлянська повідомила в коментарі Zaborona.com, що вона поки не ознайомлена з цим законопроектом, але якщо його приймуть, то СБУ буде виконувати свої зобов’язання.
Які санкції
Незаконний перетин кордону особою, яка має громадянство (підданство) держави-агресора, або іншою особою в інтересах держави-агресора, що суперечать національним інтересам України каратиметься позбавленням волі на строк до трьох років. За повторне вчинення таких дій або вчинення їх групою осіб передбачатиметься відповідальність у формі позбавлення волі на строк від трьох до п’яти років, а вчинення таких дій із застосуванням зброї – на строк від п’яти до восьми років.
Як карають наразі
Зараз порушників кордону можуть лише оштрафувати, – у розмірі від ста до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700-3400 грн) або заарештувати на 15 діб.
Коментар Державної прикордонної служби
«Законодавчий акт сьогодні [18 жовтня] тільки ухвалили, тому говорити і щось коментувати зарано. Давайте дочекаємося публікації і роз’яснення. На даний момент всі, хто зробив спробу незаконного перетину кордону, караються в адмінпорядку», – повідомила прес-служба Державної прикордонної служби України.
Нагадаємо, 17 жовтня представниця президента у Верховній Раді, нардеп від Блоку Петра Порошенка Ірина Луценко закликала народних депутатів ухвалити 18 жовтня в другому читанні законопроект №7017 про криміналізацію незаконного перетину державного кордону: «Завтра у нас буде активна фаза бюджетного процесу і велика кількість народних депутатів. [Закликаю] консолідуватися й ухвалити у другому читанні цей законопроект», – заявила Луценко. За її словами, українським спецслужбам, правоохоронцям і прикордонникам потрібні законодавчі інструменти для боротьби з диверсійними групами агресора. Ірина Луценко додала, що якщо Рада ухвалить закон, то президент України Петро Порошенко його відразу ж підпише.