Читаєте зараз
SpaceX збирається обмежити роботу Starlink на лінії зіткнення? Чи це стосується тільки військових, але не цивільних? Заборона розповідає, що відбувається

SpaceX збирається обмежити роботу Starlink на лінії зіткнення? Чи це стосується тільки військових, але не цивільних? Заборона розповідає, що відбувається

Oleksandr Humeniuk

9 лютого на пресконференції у Вашингтоні президентка і головна операційна директорка SpaceX Гвен Шотвелл заявила, що компанією було вжито заходів, що забороняють українським військовим використовувати супутниковий інтернет-сервіс Starlink для керування дронами. Що означає заява SpaceX та чи залишиться ЗСУ без супутникового зв’язку Заборона розбирається з експертами.


В березні 2022 року, одразу після повномасштабного російського вторгнення, між урядом України та компанією SpaceX був укладений договір на постачання американського супутникового інтернету Starlink. Система здатна надавати доступ до інтернету без прив’язки до місцевості, без необхідності прокладати кабелі чи будувати додаткову інфраструктуру — вона працює завдяки супутникам.

Starlink неодноразово називали важливою складовою обороноздатності української армії, адже ці системи не лише забезпечують інтернетом цивільне населення у прифронтових зонах, а й допомагають зі зв’язком військовим, що перебувають на лінії фронту.

Інфраструктура зв’язку є однією з найважливіших складових ведення бойових дій. Без якісного та надійного зв’язку війська ризикують залишитись без критично важливої інформації, необхідної для прийняття тактичних рішень. Військові аналітики неодноразово підкреслювали, що російська армія значно поступається ЗСУ в якості комунікації — в тому числі через відсутність Starlink.

Ще одна важлива перевага використання зв’язку від Starlink — його захищеність. Справа у тому, що по всій лінії фронту працюють російські засоби радіоелектронної боротьби. Серед найбільш розповсюджених: комплекс придушення GSM-зв’язку РБ-341В «Леер-3», комплекс радіоелектронного придушення КХ та УКХ-діапазону РБ-301Б «Борисоглебск-2», автоматизована станція перешкод Р-330Ж «Житель» та система радіоелектронної боротьби 1РЛ257 «Красуха-4». Також влітку 2022 року на Херсонщині було знищено один із новітніх комплексів типу «Репеллент-1». Всі ці установки покликані глушити стандартний радіозв’язок, перехоплювати мобільний зв’язок та поставляти активні перешкоди і протидію бортовим радарам ударної, розвідувальної й безпілотної авіації. Starlink захищений від впливу подібних установок, оскільки працює безпосередньо від супутників.

«Обмін інформацією залежить від підрозділу, в якому розгорнутий Starlink. Він збирає різноманітні джерела отримання інформації — аеророзвідка й обмін цифровою інформацією — для підключення різноманітних систем обміну інформацією між підрозділами в рамках Міністерства оборони, — пояснює в розмові з Забороною співзасновник drone.ua та експерт у сфері безпілотних технологій Валерій Яковенко. — Водночас це інструмент висвітлення того, що відбувається на фронті, для світу. Тобто Starlink відіграє ще й [медійну та] гуманітарну роль». 

Проте обладнання SpaceX має цивільне призначення. Starlink передавались до України для покриття саме гуманітарних потреб: забезпечення інтернетом лікарень, навчальних закладів, критичної інфраструктури та цивільного населення в прифронтових регіонах. Українсько-російська війна — перший приклад мілітаризації цивільної технології в війні такого масштабу.

У чому головна претензія SpaceX до українських військових?

Американська компанія проінформована, що ЗСУ використовують системи Starlink для зв’язку: «Ми знаємо, що військові використовують їх для зв’язку, і це нормально», — заявила головна операційна директорка SpaceX Гвен Шотвелл.

Проте пізніше Шотвелл повідомила, що «компанією SpaceX було вжито заходів, щоб не дозволити українським військовим використовувати супутниковий інтернет-сервіс Starlink для керування дронами під час воєнних дій із Росією».

Як повідомляли у ЗМІ, наприкінці 2022 року в американській компанії дізналися, що українська сторона почала використовувати Starlink для керування дронами. 

«Заява SpaceX стосується виключно використання дронів, — пояснює Яковенко. — Вони не хочуть вв’язуватись у таку історію, оскільки SpaceX є цивільною компанією. Дрони використовуються в тандемі зі Starlink для оперативної передачі інформації, ведення аеророзвідки й обміну критично важливою інформацією».

Як дрони пов’язані зі Starlink? І чому саме дрони так бентежать SpaceX?

Українські дрони залежать від супутникового інтернет-сервісу. Головна функція всіх розвідувальних дронів, починаючи від DJI Mavic та закінчуючи «Лелекою» та PD-2, полягає у транслюванні в прямому ефірі пересування противника та змін тактичної обстановки. Однак у тому, що Starlink допомагає у роботі українським дронам, немає жодного порушення: дрони керуються лише за допомогою власних автономних радіостанцій. Функція ж Starlink полягає тільки в тому, щоб передавати отримані з дронів зображення до командних пунктів. 

«Військові не тримають зв’язок з дронами за допомогою Starlink. Дрон має базову станцію, що знаходиться в оператора, та передає всю інформацію іншим шляхом [через радіостанцію], — пояснює Яковенко. — А Starlink функціонує як джерело підключення оператора до зовнішніх джерел з можливістю транслювати відеопотоки. Starlink є дуже важливим джерелом комунікації, але вже після того, як дрон отримує певну інформацію і керується за допомогою радіозв’язку».

Заява керівництва SpaceX стосувалась іншої задіяності систем Starlink у зв’язці з українськими дронами. За інформацією видання The Alpha Centauri, що висвітлює теми космонавтики та астрономії, побоювання в американській компанії викликає встановлення українськими військовими антени Starlink безпосередньо на дрони-камікадзе та можливість за допомогою зв’язку від інтернет-сервісу направляти їх на ворожі цілі. Ця тактика може автоматично перетворити станції Starlink на вироби подвійного використання, що, своєю чергою, може створити додаткові проблеми як для ввозу цих систем до України, так і для компанії SpaceX.

Через заяву SpaceX супутниковий інтернет відключать і для цивільних? Спойлер: ні

Одразу після виходу заяви керівництва SpaceX українські медіа почали розмірковувати, чи не призведуть обмеження зі сторони американської компанії до того, що на лінії фронту та в прифронтових населених пунктах буде заблоковано роботу установок Starlink. Заборона поспілкувалася з кількома військовими, що перебувають на фронті, та від всіх отримала відповідь про те, що жодних змін у роботі Starlink не помічено. Міністр цифрової трансформації Михайло Федоров також заявив, що «проблем із роботою терміналів Starlink в Україні не спостерігається. Кілька місяців тому фіксувалися зміни від SpaceX у функціонуванні geofencing (обмеження роботи Starlink через його фізичне розташування), але тепер все працює».

Цю ж інформацію підтверджує й експерт Валерій Яковенко: «Підтверджую, що, згідно з інформацією підрозділів, з котрими ми спілкуємось щодня, все працює, і немає ніяких проблем з функціонуванням Starlink на всій підконтрольній Україні території, включно з прифронтовою лінією». 

Зі слів комбатантів, що перебувають на лінії фронту, вони продовжують проводити аеророзвідку дронами та передавати зображення за допомогою Starlink. Вірогідно, не варто хвилюватись і цивільному населенню. За словами експертів, обмеження, що були озвучені керівництвом американської компанії, жодним чином не зможуть впливати на роботу установок Starlink. 

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій