Читаєте зараз
SpaceX обмежила Starlink для ЗСУ: що сталося насправді

SpaceX обмежила Starlink для ЗСУ: що сталося насправді

Ilona Kivva
Автор:
  • Україна у березні 2022 року уклала угоду з компанією щодо підключення регіону до системи Старлінк.
  • У контракті прописано, що інтернет застосовуватимуть виключно для гуманітарних цілей.
  • Система вважається однією із найзахищеніших у світі: Росія неодноразово намагалася заглушити її в Україні, але безрезультатно. 

Корпорація SpaceX обмежила можливості Збройних сил України використовувати систему супутникового інтернету Starlink. Так, військові зможуть і надалі підтримувати зв’язок з його допомогою, а от використовувати для ударів по ворожих цілях та БПЛА-розвідки більше не вийде.

Заборона розповідає про рішення американської компанії.


Угода між SpaceX та Україною: у чому нюанс

Супутниковий інтернет Старлінк запрацював в Україні у березні 2022 року  у рамках угоди між урядом та американською корпорацією. Вже у квітні  в країну прибули перші термінали, постачання яких профінансувала SpaceX. Пізніше у якості спонсорів до проєкту долучилися кілька держав-союзниць, серед яких США, Франція та Польща.

У контракті було прописано, що системи надаються Україні виключно для гуманітарних цілей, тобто для використання у лікарнях, банках, школах тощо. Водночас SpaceX було відомо про те, що терміналами також користуються українські воїни для зв’язку, розповіла Reuters президентка компанії Гвінн Шотвелл.

Наприкінці 2022 року у корпорації дізналася, що супутниковий інтернет застосовується ще й для керування безпілотниками. Методи були розцінені як такі, що суперечать угоді. Тож компанія ухвалила рішення обмежити Старлінк для ЗСУ. Як саме, не уточнюється, однак дронами за допомогою інтернету більше не можна скористатися.

Читати більше новин в Telegram

«Ми вжили заходів, щоб українські військові не могли використовувати супутниковий інтернет-сервіс для керування дронами під час війни з Росією. Starlink забезпечив українську армію широкосмуговим зв’язком для захисту, але він ніколи не був призначений для використання у вигляді зброї. Є речі, які ми можемо зробити, щоб обмежити таку здатність і ми зробили», — пояснила директорка SpaceX.

У якості системи зв’язку можливості Starlink для українських захисників, за словами Шотвелл, не обмежували.

Старлінк — це глобальна система супутникового інтернету. Її розробили для забезпечення доступом до мережі людей у важкодоступних точках земної кулі. 

Starlink працює через спеціальні супутники, що розташовані на низькій навколоземній орбіті — близько 550 км над Землею. Кожен важить приблизно 295 кг, має чотири антени, сенсори орієнтування за зірками та сонячної батареї, від яких вони й отримують живлення. Вони з’єднуються із наземними станціями-шлюзами, які стоять по всьому світу. Їхньої кількості поки недостатньо, щоб повністю забезпечити необхідні області, тому поступово запускаються нові супутники.

Як працює Starlink. Інфографіка: Dgtl Infra

По суті, супутник виступає у ролі дзеркала, яке ретранслює сигнал від наземної станції в одному місці до термінала користувача в іншому. На відміну від геостаціонарних космічних апаратів, супутники компанії Маска не зависають над Землею, а рухаються навколо неї по орбіті зі швидкістю близько 27 000 км/година.

Через ці особливості система Старлінк вважається однією із найнадійніших та найзахищеніших у світі. Для прикладу, за словами Ілона Маска Росія неодноразово намагалася заглушити сигнали Starlink в Україні, SpaceX вдалося відбити атаки. Компанія також посилила програмне забезпечення у відповідь на загрози.

Твіт Ілона Маска про одну із спроб РФ заглушити Старлінк в Україні, перекладений українською мовою через сервіс Google Translate. Скріншот: Ілон Маск/Twitter

Раніше Заборона розповідала про радянські безпілотники Ту-141 «Стриж», які ЗСУ могли перетворити на небезпечну для ворога зброю. Вони здатні донести до ключових військових об’єктів РФ навіть авіабомби. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій