Конкурент Google чи чергова забавка: що таке ChatGPT і на що він здатен
- ChatGPT містить понад 175 млрд параметрів і вважається чи не найдосконалішою програмою обробки природної мови.
- Чатбот можна використовувати для написання та перекладу текстів, програмних кодів, планування рекламних кампаній та просто у якості пошуковика замість Google.
- В Україні сервіс офіційно працює з 18 лютого 2023 року.
Чатбот зі штучним інтелектом ChatGPT від лабораторії OpenAI став однією з найбільш обговорюваних тем у технологічному секторі на початку 2023 року. Світ вже встиг погратися, поспілкуватися з ним, а деякі навіть знайшли йому практичне застосування у своїй роботі. Оскільки ця технологія зовсім нова, до неї все ще існує багато скепсису. Однак найбільш передові техногіганти планети, такі як Google та Microsoft, схоже, сприйняли її появу як цілком серйозну можливість змінити правила функціонування всього інтернету.
Заборона розповідає про все, що варто знати про прогресивну розробку американської компанії. Ми хочемо розповісти читачам щодо цього ШІ, оскільки запускаємо надзвичайно цікавий проєкт. Він буде одночасно і освітним, і розкриває суть, і виявляє деякі не поширені інструменти, які використовують, зокрема, російські пропагандисти для дезінформації.
ChatGPT: як працює
ChatGPT — революційний чатбот зі штучним інтелектом, розроблений американською лабораторією OpenAI. Для публічного використання був запущений у грудні 2022 року і завоював популярність швидше, аніж такі гіганти як Instagram і TikTok.
Чатбот належить до класу моделей обробки природної мови для машинного навчання, також відомих як великі мовні моделі (Large Language Model, LLM). Його алгоритми використовують багаторівневу нейронну мережу для обробки нескінченної кількості текстових даних, щоб розуміти контекст, релевантність і те, як генерувати відповіді, наче справжня людина. З практичної точки зору програма може виконувати такі завдання:
- генерація тексту;
- доповнення тексту;
- відповіді на запитання;
- підбиття підсумків (резюмування);
- переклад тексту (здатен обробляти до 4095 лексем);
- ведення діалогу;
- аналіз настроїв;
- розпізнавання частин мови.
В основі лежить технологія GPT-3.5, покращена версія GPT-3 (Generative Pre-trained Transformer 3). Це попередньо навчена великомасштабна мовна модель, яку інженерам ШІ вдалося розвинути завдяки комбінуванню керованого навчання та навчання з підкріпленням. А для досягнення більш точних та коректних відповідей нейромережу кілька разів перенавчали, використовуючи її власні відповіді.
Читати більше новин в TelegramДля просіювання величезного масиву інтернет-даних ChatGPT використовує трансформерну архітектуру, тобто має кодер для обробки вхідної послідовності даних та декодер для генерації вихідної. При цьому і кодер, і декодер мають спеціальні механізми, що дозволяють моделі зважувати окремі частини послідовностей для визначення контексту та встановлення зв’язків між словами.
Від попередніх версій проєкту OpenAI GPT-3.5 відрізняється наявністю зворотного зв’язку з людиною та масштабом обчислювальної роботи. Вона містить понад 175 млрд параметрів, що робить її однією з найбільших мовних моделей в історії досліджень штучного інтелекту. Для порівняння: у GPT-2 було всього 1.5 мільярда параметрів.
Наразі GPT-3.5 є найдинамічнішою версією генеративного ШІ завдяки унікальним алгоритмам самонавчання, які дозволяють їй працювати в режимі багатозадачності, підлаштовуватися в реальному часі й видавати більш автентичні результати.
Процес генерації тексту складається з таких етапів:
- опрацювання вхідних даних — користувач вводить команди або запитання в текстовий рядок ChatGPT;
- токенізація або розбивка даних — програма розділяє введений текст на окремі слова для аналізу;
- інтеграція вхідних даних — токенізований текст передається до трансформерної частини нейронної мережі;
- робота кодера-декодера — трансформер кодує вхідний текст і генерує розподіл ймовірностей для всіх можливих виходів;
- генерація та виведення тексту — ChatGPT генерує вихідну відповідь, яку користувач отримує у вигляді тексту.
ШІ у роботі та навчанні: яка від нього користь
Використання штучного інтелекту в роботі поступово стає мейнстримним явищем, тож фахівці з різних галузей вже тривалий час ведуть запеклі дискусії, обговорюючи плюси та мінуси цих технологічних рішень. І чи не найголовнішим питанням усіх цих дебатів є те, яким буде глобальний вплив ШІ на наш світ.
«Це велика революція. Люди порівнюють її з появою хмарних середовищ, мобільного зв’язку. Або інтернет-революцією. Але я вважаю, що вона в 100 разів більша за них разом узятими. Вона така ж велика, як і промислова революція. Є багато паралелей і, на мою думку, компанії, які негайно її не приймуть, можуть стати неактуальними», — цитує CNBC одного з фахівців у сфері хмарних технологій.
Прихильники ChatGPT та інших програм зі штучним інтелектом активно наголошують на потенційній вигоді від інтеграції ШІ у робочі процеси. Наприклад, у сфері обслуговування чатбот від OpenAI може займатися цілодобовою підтримкою клієнтів. У перспективі це заощадить час та ресурси компаній, оскільки штучний інтелект зможе допомогти значно більшій кількості людей фактично за безцінь, а працівники зможуть зосередитися на клієнтах з більш складними потребами.
Така ж користь від чатбота може бути й у сфері охорони здоров’я: він може допомагати пацієнтам вирішувати проблеми зі здоров’ям, надавати інформацію та поради, а також з’єднувати їх з найкращими постачальниками медичних послуг. На відміну від більшості ШІ-програм, ChatGPT запам’ятовує та бере до уваги всі попередні запитання користувача в рамках бесіди, завдяки чому його можна використовувати й у ролі особистого терапевта.
Варто пам’ятати, що до отриманої від ШІ інформації слід підходити якомога обережніше і завжди її перевіряти. Особливо, коли це стосується здоров’я.
Широким полем для розкриття потенціалу ChatGPT може послужити також сфера маркетингу. Його можна використовувати для:
- створення контенту;
- генерації лідів;
- планування кампаній;
- сегментації, оптимізації та A/B-тестування електронної пошти;
- управління соціальними мережами;
- дослідження ринку;
- оптимізації пошукових систем (SEO);
- організації даних.
Також ChatGPT може бути надзвичайно корисним у маркетингових дослідженнях для збору даних про продукти та послуги завдяки здатності визначати настрої або почуття користувачів. Наприклад, коли клієнт залишає відгук на сайті електронної комерції, чатбот може проаналізувати текст і визначити, чи є він позитивним, негативним або нейтральним.
Через такий потенціал ефективності чимало фахівців висловлюють побоювання, що ChatGPT та інші ШІ-інструменти можуть просто забрати робочі місця у звичайних працівників, особливо тих професій, які безпосередньо пов’язані з контентом та аналізом даних. Йдеться про журналістів, представників рекламних та креативних агенцій тощо.
«Цей прорив справді лякає. Якщо вам потрібна добре аргументована стаття, маркетингова пропозиція, можливо, навіть рекламна кампанія або елегантне академічне есе, ви можете отримати їх майже миттєво. Наслідки жахливі… вони являють собою бомбу уповільненої дії, що вибухає під більшою кількістю професій, ніж я міг би перелічити», — зазначив медіаконсультант Реймонд Снодді.
Утім на противагу цій поширеній думці набуває популярності інша, альтернативна точка зору: втратити свою роботу ризикують ті фахівці, які так і не зможуть відкрити для себе переваги ШІ та інтегрувати їх у свій робочий процес.
«Зараз існує думка, особливо в професійній галузі, що якщо такі фахівці, як юристи та бухгалтери [чи журналісти], не використовують штучний інтелект, їх замінять ті, хто користується перевагами цих інструментів, тому що ці фахівці будуть ефективнішими, результативнішими й зможуть зробити більше», — заявив CNBC експерт у галузі юриспруденції.
Деякі світові видання вже проводять авторські експерименти з текстами від ChatGPT. Утім ШІ все ще не досконалий і в його відповідях часто можна зустріти неточності або дезінформацію. Так, редактори CNET і Men’s Journal були змушені виправляти статті, написані чатботом, оскільки вони були пронизані грубими помилками.
Прихильники ШІ переконані, що з часом нейромережа самостійно навчиться відрізняти правду від фейків і зможе генерувати більш достовірні відповіді. Однак цей процес може бути нелегким, адже він кидає виклик комерційним інтересам великих медіаконгломератів. Такі видання як Wall Street Journal та CNN вже розкритикували OpenAI за те, що лабораторія використовує їхні статті для навчання свого штучного інтелекту без належної компенсації.
«Кожен, хто хоче використовувати роботу журналістів Wall Street Journal для навчання штучного інтелекту, повинен належним чином ліцензувати права на це від Dow Jones. Ми серйозно сприймаємо зловживання роботою наших журналістів і розглядаємо цю ситуацію», — заявив генеральний радник відділу Dow Jones News Corp Джейсон Конті.
Дедалі частіше розробка OpenAI піддається критиці з боку представників освіти. Хоч вони й визнають, що ШІ може принести користь у покращенні навчального процесу, наприклад, полегшити комунікацію або зробити інформацію більш доступною і структурованою, він також може сприяти поширенню плагіату серед учнів та студентів.
Такий інцидент вже трапився у Фурманському університеті, що у Грінвіллі, США. Доцент кафедри філософії Даррен Гік спіймав студента, який використовував чатбот для написання есе на 500 слів. За його словами, текст читався так, ніби його написав дуже розумний дванадцятикласник або письменник-початківець. Виявити плагіат допомогло спеціалізоване програмне забезпечення, однак професор переконаний, що з часом ШІ розвинеться на стільки, що стороннім програмам буде дуже складно виявляти тексти, написані машиною.
Чи здатен ChatGPT замінити Google
Деякі експерти переконані, що штучний інтелект від OpenAI може переосмислити або навіть замінити традиційні пошукові системи. Він здатен надавати інформацію зрозумілими, простими реченнями, а не просто переліком інтернет-посилань, за що його вже прозвали «вбивцею Google».
В американській корпорації, як пише The New York Times, вже заговорили про те, що компанія наближається до моменту, якого боїться вся Кремнієва долина — приходу величезних технологічних змін, які можуть перевернути бізнес. «Жодна компанія не є непереможною, всі вони вразливі. Компаніям, які досягли надзвичайного успіху в чомусь одному визначальному для ринку, важко зробити це вдруге із чимось зовсім іншим», — розповіла професорка Вашингтонського університету Маргарет О’Мара, яка спеціалізується на історії Кремнієвої долини.
Дослідницька група онлайн-сервісу Preply у січні 2023 року провела дослідження функціонала ChatGPT та пошуковика Google, щоб перевірити їхні мовні навички, розуміння запитів та здатність до пошуку фактів. Оцінювання проводилося за низкою характеристик на основі 40 запитань. Враховувалися навіть такі критерії, як об’єктивність та часова чутливість даних. ChatGPT переміг більшістю голосів майже в усіх категоріях (загальний рахунок: 23 проти 16 і одна нічия), окрім тих, які залежали від часу.
Google вже кілька років працює над створенням власного чатбота зі штучним інтелектом на базі платформи LaMDA (Language Model for Dialogue Applications), який називається Bard. Потенційно він може скласти конкуренцію ChatGPT, однак керівництво, схоже, не поспішає впроваджувати його як заміну онлайн-пошуку. Річ у тім, що такий тип ШІ не підходить для показу цифрової реклами, а саме на неї припадає понад 80% доходів компанії.
«У Google є проблема з бізнес-моделлю. Якщо система даватиме вам ідеальну відповідь на кожен запит, ви не натискатимете на жодну рекламу», — вважає керівник стартапу у галузі ШІ Vectara Амр Авадалла.
Google постійно працює над вдосконаленням своєї пошукової системи, використовуючи алгоритми ШІ для виокремлення результатів, які мають на меті дати пряму відповідь на поставлене запитання. Але наразі про повну інтеграцію чатбота (чи то Bard, чи то ChatGPT) не ідеться. Експерти вважають, що компанія і надалі дотримуватиметься такого підходу, щоб докорінно не переробляти свій флагманський сервіс.
Натомість прямий конкурент Google, компанія Microsoft, обрала іншу, більш радикальну стратегію й у лютому 2023 року презентувала свій оновлений пошуковик Bing з вбудованим ChatGPT. Також нові функції з підтримкою штучного інтелекту отримав веббраузер Microsoft Edge.
На скільки це рішення виявиться успішним стане зрозуміло, коли буде відкрито повний доступ, однак керівництво компанії переконане, що такий крок точно змінить правила гри. «Відтепер [валова маржа] пошуку знизиться назавжди. У пошуку є така маржа, яка для нас є інкрементальною. Для Google це не так, їм доводиться все це захищати», — заявив головний виконавчий директор Microsoft Сатья Наделла.
Скептики проти ChatGPT
Попри те, що світові техногіганти цілком серйозно сприйняли появу чатбота від OpenAI, є ще чимало фахівців, які доволі-таки скептично ставляться до перспектив цього ШІ. Серед найпопулярніших аргументів проти — широкий спектр проблем, з якими стикаються користувачі.
Однією з них часто називають обмежену доступність: після офіційного релізу програми чимало юзерів так і не змогли нею скористатися через перевантаженість сайту. Якщо спливає повідомлення з написом «ChatGPT переповнений», єдиний вихід у такій ситуації — дочекатися, поки чатбот перезапустять, а це може тривати близько години, а то і більше. Однак інженери OpenAI запевняють, що ця проблема відсутня у преміумверсії, яка коштує $20 на місяць.
Сумніви щодо перспектив ChatGPT, на думку противників технології, породжують помилки, які чатбот допускає у своїх текстах, а також його схильність до гендерних та расових упереджень. Це дуже поширена проблема у галузі генеративного ШІ, яка свого часу змусила Microsoft закрити проєкт перспективного чатбота Tay, який за перші години після запуску видав цілу тонну образливих та ксенофобських твітів. Тож скептики припускають, що така ж доля може спіткати й розробку від OpenAI.
Також не виключено, що медійний ажіотаж довкола ChatGPT і штучного інтелекту загалом з часом може просто вщухнути, як це сталося, наприклад, з метавсесвітом Цукерберга. Найголовніша причина втрати медійності — невідповідність завищеним очікуванням аудиторії. Таке ставлення до ШІ, починаючи з 1960-х років вже встигло поховати десятки, якщо не сотні мегаперспективних проєктів. Адже якщо про чатбот і його переваги перестануть говорити, розробники можуть просто втратити шанси на отримання багатомільярдних інвестицій, які необхідні для вдосконалення та довершення технології.
ChatGPT в Україні: як користуватися
В Україні чатбот від OpenAI офіційно запустили 18 лютого 2023 року. Насправді ж українці могли ним користуватися і раніше, але при реєстрації тоді необхідно було вказувати номер телефону іншої країни та вмикати VPN. Зараз же доступ до сайту можна отримати з будь-якої точки України, окрім окупованих Росією територій.
Щоб почати спілкування з чатом, треба зайти на сайт chat.openai.com та створити обліковий запис. Реєстрація дуже проста: необхідно надати адресу електронної пошти, ім’я, прізвище та номер телефону, куди має прийти код верифікації від OpenAI. Після виконання цих кроків, система автоматично завершить реєстрацію акаунта і переадресує користувача безпосередньо до вікна із чатботом ChatGPT.
Перед початком використання з’являється також картинка, на якій наводяться приклади питань, які можна поставити ШІ, його можливості та обмеження. Важливо пам’ятати, що ChatGPT має обмежений набір даних про світ після 2021 року, але з часом його прогалини мають заповнитися.
Раніше Заборона розповідала про те, як у Данії чатбот зі штучним інтелектом на ім’я Ларс керує цілою політичною партією, а також про те, як з ним можна поспілкуватися.
Читати більше новин в Telegram