Законопроєкт про реєстроване партнерство вже у Раді: найважливіші поїнти
- На сайті президента у червні-2022 з’явилася петиція про одностатеві шлюби. Як альтернативу запропоновано ввести цивільні партнерства.
- Такі відносини подібні до шлюбу. Вони також реєструються державою, але, наприклад, всиновлювати дітей не можна.
- У Верховній Раді у березні 2023 року було зареєстровано відповідний документ.
Пропозція про реєстроване цивільне партнерство стосується пар як однієї, так і різних статей. Можуть бути визначені права та обов’язки партнерів та партнерок, а також врегульовано питання власності та успадковування щодо спільного майна, соціального захисту тощо. Приміром, таким парам мають дозволити узаконювати стосунки на відстані. Після реєстрації вони вважатимуться найближчими родичами та першими спадкоємцями, як і при шлюбі.
Заборона розповідає про законопроєкт у Раді.
Цивільні партнери: це тільки ЛГБТ чи ні
Цивільне партнерство також реєструється державою, але партнери можуть врегульовувати свої стосунки за договором і вносити у нього окремі положення. Наприклад:
- розв’язувати питання спадщини;
- користування спільно надбаним майном або його розподілом в разі розлучення;
- ухвалення медичних рішень за партнера у екстрених випадках;
- питання партнерського піклування про дитину тощо.
Головні відмінності між шлюбом і цивільним реєстрованим партнерством:
- шлюб надає право спільного всиновлення, партнерство — ні;
- партнерство передбачає невизначену тривалість відносин, залежно від життєвих обставин;
- інформація про перебування в шлюбі є відкритою, про перебування в партнерстві — конфіденційною.
До такої практики вперше звернулися наприкінці 1990-х, аби, серед іншого, юридично визнавати стосунки між одностатевими парами. В Бразилії у 2002 році цивільні партнерства були доступні лише для різностатевих союзів, однак пізніше можливість розширили для пар різної статі. Загалом подібна практика вже успішно працює у більш як 15 країнах світу, серед яких Італія, Чехія, Угорщина, Естонія, Хорватія, Ісландія та Франція.
Читати більше новин в TelegramТож цивільне партнерство розширює права у парі не лише для представників ЛГБТК+, а і для всіх громадян загалом — незалежно від статі, сексуальної орієнтації або гендерної ідентичності.
Законопроєкт про реєстроване партнерство
На сайті президента України у червні-2022 з’явилася електронна петиція щодо узаконення одностатевих шлюбів в Україні. За місяць вона набрала більше за необхідні 25 000 підписів і була розглянута Володимиром Зеленським.
У його відповіді йшлося, що змінювати Конституцію під час дії воєнного стану не можна, однак може бути запроваджена альтернатива — реєстроване цивільне партнерство. Уряду було доручено напрацювати рішення.
В березні 2023 року в Раді зареєстровано документ №9103 про інститут реєстрованих партнерств. Ініціаторами виступили 18 народних депутатів від партій «Голос» (шестеро) і «Слуга народу» (12).
«У багатьох розвинених державах цей інститут однаково доступний для одностатевих і різностатевих пар. В Україні нейтральний новий інститут дозволить врегулювати зв’язок держави із партнерами та партнерками як частиною суспільства, закріпити їхні права та обов’язки. І при цьому не потрібно вносити жодних змін до регулювання шлюбних відносин, що може на даному етапі бути чутливим для практиків окремих релігійних вірувань», — йдеться у пояснювальній записці.
Відповідно до законопроєкту, такі відносини не є шлюбом, але вони також вимагають офіційної реєстрації. Тобто просто спільне проживання не є цивільним партнерством.
Реєстрація відбуватиметься так само, як і одруження — через РАЦС. Заяву теж можна подати особисто або через Дію самостійно за спільною згодою. Розірвання можливе як за спільною заявою, так і за бажанням однієї зі сторін (у такому випадку через суд).
Автоматично воно припиняється у таких випадках:
- смерті одного з пари;
- внаслідок укладення шлюбу між реєстрованими партнерами.
Коротко про основні положення законопроєкту:
- це добровільний сімейний союз двох повнолітніх людей однієї чи різної статі;
- люди, які хочуть зареєструвати партнерство, можуть додатково укласти договір (аналог шлюбного). Там можуть бути визначені майнові права та обов’язки партнерів, правовий режим майна, яке є у їхній власності та порядок його поділу;
- якщо партнери однієї статі одружилися у іноземній державі, в Україні ці відносини автоматично прирівнюватимуться до дійсного і законного реєстрованого партнерства;
- майно, наприклад, квартира чи будинок, набуте парою за час перебування в такому союзі, належить їм на праві спільної сумісної власності. Тобто у разі офіційного розриву його можна поділити як при розлученні;
- реєстровані партнери вважаються один щодо одного спадкоємцями першої черги;
- такі пари мають право скласти спільний заповіт щодо майна, яке належить їм на праві спільної сумісної власності;
- реєстровані партнери вважаються членами сім’ї, тож мають право на призначення пенсії, грошової допомоги та на інші соціальні гарантії, у випадках передбачених законодавством (наприклад, у разі загибелі одного з партнерів під час служби у війську);
- якщо військовий зареєстрував партнерство, він може отримати відпустку за сімейними обставинами, наприклад, як при шлюбі, якщо партнер тяжко хворий або помер;
- як член сім’ї першого ступеня споріднення, реєстрований партнер буде залучатися до впізнання тіла в разі раптової смерті іншого;
- такі люди можуть ознайомлюватись з медичним висновком про причини смерті, оскаржувати його, а також забрати тіло з моргу для поховання;
- вони належать до близьких родичів та членів сім’ї людини, зниклої безвісти, тобто мають право дізнаватися про стан розслідування/пошуків.
Раніше Заборона розповідала про судовий прецедент у Південній Кореї, який став першим кроком до визнання одностатевого партнерства в країні на рівні з гетеросексуальним.
Читати більше новин в Telegram