У Південній Кореї визнали права одностатевих пар. Допоміг судовий прецедент

Ilona Kivva
Автор:
  • В країні шлюби між партнерами однієї статі незаконні, а романтичні стосунки декриміналізовані.
  • У 10 країнах світу одностатеві шлюби легалізували у результаті рішень судів вищої інстанції.
  • В Україні має йти напрацювання проєкту про цивільні партнерства.

У Південній Кореї вперше визнали правовий статус одностатевих пар. Неодружені пари мають деякі пільги, зокрема на спільну страховку. Через відмову у такому праві гей-пара звернулася до суду і отримала прецедент. Справа стала першим кроком до визнання такого партнерства на рівні з гетеросексуальним.

Заборона розповідає про історичне рішення Верховного суду Сеула, а також про те, в яких країнах вже дозволені такі одруження.


Справа Со Сон Вука

В Південній Кореї одностатеві шлюби є незаконними, але з 203 року декриміналізовані романтичні стосунки. Для неодружених пар діє низка пільг, одна з найпоширеніших — спільна медична держстраховка: один\одна з партнерів звільняється від сплати внесків, якщо інший\інша утримує його\її, пише The Guardian.

Такою можливістю скористалася гей-пара Со Сон Ук і Кім Йон Мін. Національна служба медичного страхування (NHIS) дізналися, що пара одностатева, дію пільги скасували і зобов’язали придбати окрему страховку. 

Со Сон Ук і Кім Йон Мін. Фото: BBC

Читати більше новин в Telegram

Цивільні партнери звернулися до суду. Однак той зазначив, що у Південній Кореї на законодавчому рівні є тільки союз між чоловіком і жінкою, тож правових підстав поширювати це поняття на одностатеві пари немає.

Чоловіки подали апеляцію до Верховного суду Сеула — вищої судової інстанції країни. Справу розглядали понад рік і 21 лютого 2023 року було винесено рішення. 

«Охоплення за державною схемою медстрахування не обмежується юридично визначеними сім’ями, тож відмова одностатевим парам у цьому праві є дискримінацією. Одностатеві пари мають право на таке саме подружнє страхування в межах Національної служби, як і гетеросексуальні пари», — йдеться у постанові.

Таким чином, внески, що були накладені Кім Йона, скасували. Крім того, NHIS має покрити зайві витрати обох партнерів за три роки.

Со Сон Ук і Кім Йон Мін (у червоних шарфах на передньому плані) святкують рішення Верховного суду Сеула, 21 лютого 2023 року, Південна Корея. Фото: Yonhap

Це вперше, коли суд будь-якою рівня у Південній Кореї визнав правовий статус одностатевих пар. І оскільки, це був вищий орган, вирок стосується не тільки конкретного кейсу, а й інших випадків, пов’язаних із страховками для таких партнерів. Крім того, рішення може бути використано як правовий прецедент у інших дотичних справах.

«Не визнаючи партнерів, які живуть в одностатевих стосунках, Національна служба медичного страхування дискримінувала такі пари. Їм відмовляли в основних правах, що надаються парам протилежної статі. Ухвала допоможе виправити цю помилку. Рішення має важливе значення як перше юридичне визнання одностатевих пар, однак необхідно зробити набагато більше, щоб покласти край дискримінації та криміналізації ЛГБТ-спільноти», — прокоментував правозахисник з Amnesty International Борам Джанг.

Цивільне партнерство в Україні

В 2018 році Міністерство юстиції мало розробити та подати до парламенту законопроєкт про цивільні партнерства: планувалося, що до 2020 року питання вирішиться. Але процес було зупинено через вплив деяких народних депутатів.

Влітку 2022 року президент України дав доручення Кабміну розглянути питання, адже набрала необхідну підписів електронна петиція щодо узаконення одностатевих шлюбів. Як компромісний варіант може бути запроваджено цивільне партнерство. Це дозволить вирішити елементарні питання справедливості: наслідувати, якщо сталася смерть.

Змінювати Конституцію під час дії воєнного стану не можна, однак може бути запроваджена альтернатива. «Усі люди є вільними і рівними у своїй гідності та правах. За Конституцією України шлюб ґрунтується на вільній згоді жінки і чоловіка (стаття 51). Водночас уряд напрацьовував варіанти рішень стосовно легалізації в Україні зареєстрованого цивільного партнерства. Ураховуючи зазначене, я звернувся до прем’єр-міністра України з проханням розглянути порушене в електронній петиції питання», — йдеться у відповіді президента.

Одностатеві шлюби: де дозволені

Одруження між партнерами однієї статі станом на лютий 2023 року дозволено у 33 країнах світу. У більшості країн шлюбна рівність була запроваджена законодавством, а у 10 — запроваджена у результаті рішень судів вищої інстанції, пише Indian Express з посиланням на дані Human Rights Campaign.

Першою у світі країною, яка легалізувала таке партнерство, стали Нідерланди у 2001 році. Наступними у 2003 та 2006 роках стали відповідно Бельгія й Іспанія.

Ще через три роки подібні закони ухвалили у Норвегії і Швеції, а згодом також у Португалії, Аргентині, Ісландії, Данії, Франції, Бразилії, Уругваї, Новій Зеландії, Великій Британії (окремо в усіх регіонах), Люксембурзі, Колумбії та інших державах.

Також шлюби дозволені в Австралії, Австрії, Еквадорі, Ірландії, Канаді, Мексиці, Німеччині, ПАР, Словенії, США, Фінляндії, Чилі, Швейцарії, на Коста-Риці, Кубі, Мальті, Тайвані.

Одностатеві шлюби і інше партнерство у світі. Зеленим кольором — повна легалізація, м’ятним — часткова, оранжевим — одностатеві пари мають деякі права, білим — незаконні. Інфографіка: The Hindu

Цікаві кейси:

  • у 2015 році Верховний суд США визнав одностатеві шлюби, аргументувавши це тим, що обмеження шлюбу лише гетеросексуальними парами порушує гарантію 14-ї поправки щодо рівного захисту згідно із законом. Рішення призвело до легалізації одностатевих по всій країні, хоча у 32 штатах таке партнерство вже було дозволене раніше. Першим таким штатом ще у 2003 році став Массачусетс;
  • у 2017 році в Австралії парламент ухвалив закон про легалізацію. Перед його розглядом було проведено загальнонаціональний референдум. Він показав, що переважна більшість (62%) були за це рішення. В Ірландії та Швейцарії закони ухвалили також після народних голосувань;
  • Південна Африка (ПАР) була першою африканською країною, яка легалізувала одностатеві шлюби. Це сталося у 2006 році за рішенням Вищого суду країни;
  • у 2019 році Тайвань став першою азійською країною, яка визнала одностатеві шлюби. Закон було прийнято теж після рішення суду;
  • у 2010 році Аргентина стала першою латиноамериканською країною та 10-ю країною у світі, яка дозволила одностатеві шлюби по всій країні. Хоча ще до того, як був ухвалений національний закон, кілька міст і місцевих одиниць дозволяли такі союзи для одностатевих пар.

Раніше Заборона розповідала про рішення мерії Сеула прибрати окремі паркомісця для жінок. Їх ввели через високий рівень вчинення сексуальних злочинів на парковках.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій