Читаєте зараз
Літній час 2023: чи треба переводити годинники

Літній час 2023: чи треба переводити годинники

Ilona Kivva
Автор:
  • Перехід на літній час традиційно проходить в останню неділю березня. 
  • Україна переводить годинники ще з часів УРСР. На початку 1990 років від сезонного переходу спробували відмовитися, але досі невдало.
  • Дослідження показують, що у перші місяці після переходу на літній час на 6% зростає кількість автомобільних аварій. 

Україна у 2023 році переходить на літній час у ніч проти 26 березня — вставати доведеться на годину раніше. Цю систему хотіли скасувати кілька років тому: був навіть зареєстрований відповідний законопроєкт, але його розгляд заморозили. Аналогічну ідею розглядають у Євросоюзі: ухвалення ускладнене тим, що об’єднання охоплює три часові пояси.

Заборона розповідає про перехід з зимового на літній час в Україні.


Коли переводять годинники на літній час у 2023 році

Перехід на літній час традиційно проходить в останню неділю березня. Отже, у 2023 році переведення годинника відбудеться у ніч з 25 на 26 березня о 3:00 — на одну годину вперед.

В Україні система зимового та літнього часу була запроваджена у 1981 році за часів УРСР. На початку 1990-х років від сезонного переходу спробували відмовитися, але у 1992 році його відновили вже з урахуванням порядку обчислення часу, що діє в Європі. Сучасний порядок часового переходу в незалежній Україні був затверджений у 1996 році відповідною постановою Кабінету міністрів.

Дискурс про скасування переведення часу в Україні триває з 2019 року. Він розпочався після того, як аналогічне питання підняли у Європейському Союзі. Єврокомісія та Європарламент підтримали рішення, але для остаточного затвердження необхідне рішення Європейської Ради, яка його станом на березень-2023 так і не ухвалила. Причина у тому, окремі країни-члени не дійшли спільного рішення, адже територія об’єднання знаходиться у трьох часових поясах.

Читати більше новин в Telegram

Міністерство економіки України у 2020 році заявило, що відстежує ініціативи про зміну порядку обчислення часу в ЄС, щоб визначитися, чи потрібно відмовлятися від переведення годинників в Україні.

Востаннє обговорення цієї теми відбувалося у 2021 році — Верховна Рада не підтримала законопроєкт №4201 «Про обчислення часу в Україні». У документі йшлося про те, аби залишити Україну на зимовому часі й скасувати перехід на літній. Парламент направив законопроєкт до Комітету з питань економічного розвитку на доопрацювання. Вже у жовтні 2021 року Руслан Стефанчук, який є автором документа, заявив, що народні депутати повернуться до обговорення питання пізніше. Станом на березень-2023 законопроєкт досі на доопрацюванні.

Стан проходження проєкту закону «Про обчислення часу в Україні» в парламенті. Скріншот: офіційний портал Верховної Ради

Літній і зимовий час: як перехід впливає на здоров’я

Останнє ґрунтовне дослідження щодо впливу переходу було проведене у 2020 році. Міжнародна команда науковців проаналізувала стан здоров’я понад 150 млн людей зі США та Швеції й виявила чіткий взаємозв’язок між переведенням часу і збільшенням ризиків виникнення серцевих нападів, інсультів, розладів настрою. Також можуть спостерігатися менш серйозні короткочасні проблеми зі здоров’ям, серед яких:

  • втома;
  • головний біль;
  • запаморочення;
  • збільшення або втрата апетиту.

«Дослідження показують, що двічі на рік переведення годинника може мати різні наслідки для здоров’я. З двох, стрибаючи на одну годину вперед [літній час], як правило, є більш руйнівним. Така зміна може порушити наші циркадні ритми — природні 24-годинні цикли організму, що регулюють ключові функції, такі як апетит, настрій і сон. Приміром, менше ранкового світла може знизити рівень гормону серотоніну, який підвищує настрій. І навпаки, вплив світла пізніше ввечері може затримати вироблення мелатоніну, гормону, який допомагає вам заснути», — пояснили у Гарвардській медичній школі.

Також доведено, що порушений сон може призвести до того, що люди стають менш зосередженими. Так, саме у перші місяці після переходу на літній час на 6% зростає кількість автомобільних аварій. 

Поради, як мінімізувати шкоду для організму від професора медицини сну Чарльза Чейслера:

  1. змініть час сну — приблизно за три дні до зміни часу лягайте спати і прокидайтеся на 10-15 хвилин раніше, ніж зазвичай. Вже наступного вечора націлюйтеся на 20-30 хвилин, а на третій день —  на 30-45 хвилин;
  2. дрімайте після обіду, якщо є така можливість — якщо ви відчуваєте втому в другій половині дня після початку літнього часу, поспіть 20-30 хвилин. Це допоможе організму відновитися;
  3. протягом першого тижня після зміни часу намагайтеся бути приблизно 15 хвилин на ранковому світлі. Це може допомогти підтримувати ваші циркадні ритми. Витратьте час на читання, письмо або просто відпочинок;
  4. протягом кількох днів після зміни часу відкладіть початок розпорядку дня на годину. Наприклад, якщо ви йдете на ранкову прогулянку о 8:00, зачекайте до 9:00. Поступово скорочуйте час початку на 10 або 15 хвилин; протягом тижня ваш біологічний годинник має бути скинутий на новий час;
  5. скоротіть вживання алкоголю та напоїв з кофеїном на кілька днів до та після зміни часу, оскільки вони можуть порушити ваш сон.

Раніше Заборона розповідала про велике дослідження впливу якості сну на здоров’я. Вчені довели, що недосип приблизно на третину збільшує ризик розвитку хронічних хвороб, серед яких: серцево-судинні, діабет, артрит, деменція, рак та хвороба Паркінсона, а також спричиняє ожиріння. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій