'
Читаєте зараз
Перехід на літній час 2022: чи Україна вже скасувала?

Перехід на літній час 2022: чи Україна вже скасувала?

Iryna Troian
Автор:
Годинник
  • Перехід на літній час у 2022 році відбудеться з 26 на 27 березня.
  • Україна переводить годинники двічі на рік ще з часів УРСР (вже понад 40 років).
  • Зміну часу неодноразово намагалися скасувати, утім наразі обговорення цього питання в Україні заморожене.

У 2022 році Україна перейде на літній час о 3 ночі 27 березня. Час традиційно переведуть на годину вперед. Скасувати переведення годинників намагалися неодноразово. Востаннє українські парламентарі обговорювали це питання у 2021 році, утім безуспішно. В Україні процес скасування літнього часу заморожений на невизначений термін, як і в Європі.

Заборона розповідає, чому Україна досі переводить годинники на літній час та чи допомагає це економити електроенергію.

Коли переводять годинники на літній час у 2022 році

У 2022 році Україна переходить на літній час у ніч з 26 на 27 березня о 3 годині ночі. Час переводять на одну годину вперед.

Такий порядок часового переходу в незалежній Україні був затверджений ще 26 років тому постановою Кабінету міністрів №509 «Про порядок обчислення часу на території України». 

Вперше практику переведення годинників запропонував у 1784 році один з батьків-засновників США Бенджамін Франклін з метою економії свічок. Однак ідея переходу саме на літній час приписується англійцеві Вільяму Віллетту.

Читати більше новин в Telegram

В Україні концепція зимового та літнього часу була запроваджена ще у 1981 році, в часи УРСР. Восени стрілки годинника переводять на зимовий час — на годину назад, а навесні — на літній, на годину вперед.

На початку 1990-х років Україна експериментувала з відмовою від сезонного переходу на літній час, але потім відновила його 1992 року «з урахуванням порядку обчислення часу, що діє в країнах Європи».

Літній час: це економіка чи політика?

Існує безліч позицій «за» і «проти» щодо доцільності переведення часу. Офіційно це обумовлено економією енергоресурсів, зокрема, електроенергії. Однак, за словами керівника відділу з комунікацій постачальника електроенергії й газу YASNO Антона Ковалишина, економія на електроенергії від переведення часу становить від 0.2% до 2%.

А за оцінками чеських фахівців з Czech Science Foundation, які провели численні дослідження ефективності переведення часу, на сьогодні переведення годинників дозволяє заощадити лише 0.34% електроенергії.

Окрім того, в Україні дискурс про скасування переведення часу пов’язують ще з аналогічним обговоренням у Євросоюзі. Територія ЄС розташована аж у трьох часових поясах, тому окремі країни-члени так і не дійшли спільного рішення щодо скасування переходу. Утім процес все ж розпочато. Єврокомісія та Європарламент ще у 2019 році підтримали рішення про відмову від зміни часу, але для остаточного затвердження необхідне рішення Європейської Ради, яка ще досі його не ухвалила. 

В Україні ще у 2020 році Міністерство економіки заявило, що відстежує ініціативи про зміну порядку обчислення часу в ЄС, щоб визначитися, чи потрібно відмовлятися від переведення годинників в Україні.

Востаннє обговорення цієї теми відбувалося у 2021 році. Тоді Верховна Рада України не підтримала законопроєкт №4201 «Про обчислення часу в Україні», автором якого є чинний голова українського парламенту Руслан Стефанчук. У документі йшлося про те, аби залишити Україну на зимовому часі й скасувати перехід на літній. Парламент вирішив направити законопроєкт до Комітету ВР з питань економічного розвитку на доопрацювання.

Вже у жовтні 2021 року Стефанчук на брифінгу в парламенті заявив, що народні депутати повернуться до обговорення питання про скасування переходу на літній час пізніше.

Раніше Заборона розповідала про приєднання України до енергетичної системи Європейського союзу, а також про суттєві переваги такого кроку.

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій