Порушення ПДР: у яких країнах світу найвищі штрафи

Ilona Kivva
Автор:
  • Українці можуть користуватися національними водійськими правами у всіх країнах, які є підписантами Віденської конвенції. Замінити їх можна при втраті або просто за бажанням.
  • У Чехії та країнах Балтії перед тим, як подаватися на посвідчення водія, треба підтвердити постійне проживання.
  • ЄС планує ввести єдині ПДР, а також систему, що дозволить позбавляти людину водійського посвідчення у будь-якій країні. 

У різних державах правила дорожнього руху дещо відрізняються, як і суми штрафів. Найбільше доведеться заплатити у Фінляндії та Канаді — розмір санкції доходить до декількох тисяч доларів. Крім того, у країнах Європейського Союзу діє поняття транскордонного правопорушення, тобто вчиненого громадянином однією держави в іншій. Серед таких перевищення швидкості та п’яне водіння. Штрафи у такому випадку виписує та країна, у якій ви знаходитеся.

Заборона розповідає про країни з найвищими штрафами, а також про те, як отримати права у кількох дружніх державах.


Польща, Чехія, країни Балтії: як отримати водійські права

Литва, Латвія, Естонія та Польща, як і Україна, є підписантами Віденської конвенції про дорожній рух. Це означає, що українці можуть безперешкодно кермувати автомобілем з національними водійськими правами, але тільки обмежений термін. Наприклад, Естонія вимагає перереєструвати автівку та отримати посвідчення водія після року проживання. Також здавати на права в державах треба, якщо втратили документ (при умові, що не маєте змоги або не хочете повернутися в Україну і поновити його). Замінити можна і просто за бажанням.

У Польщі отримати документ може будь-хто, якщо має право законно жити в країні (має карту побиту, включно з PESEL UKR). Якщо ви не знаєте польську, складати теоретичну частину іспиту можна англійською або німецькою мовами, а на практичну може бути запрошено перекладача.

Перш за все треба пройти навчання в автошколі (є англомовні). Курс в середньому триває 2-3 місяці. Потім варто записатися до лікаря, який проводить обстеження для майбутніх водіїв, а також зробити фотографії. Паралельно слід записатися до департаменту міста (відділ Комунікації) для створення профілю кандидата на водія (PKK – profil kandydata na kierowcę). Пізніше цей номер буде потрібен під час реєстрації на іспити. 

Читати більше новин в Telegram

Після навчання спочатку потрібно скласти внутрішні іспити в автошколі, а потім вже записатись до Водійського центру дорожнього руху (WORD – Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego) для складання зовнішніх екзаменів. Далі буде практичний, на який треба записуватися окремо. Важливо! Кожен з екзаменів можна здавати безліч разів, але за кожен наступний потрібно платити заново. 

У Чехії діє подібна система, але висновок лікаря треба отримати до пошуку автошколи, бо він докладається до заяви на вступ. Також треба надати договір оренди на житло та витяг з банківського рахунку. Навчання триває два-три місяці. Курс та екзамени можна пройти чеською, англійською, німецькою або російською мовами.

Після закінчення курсу складається завершальний іспит у транспортному відділенні муніципальної адміністрації. Список кандидатів подає сама автошкола. Якщо не здали будь-яку частину тесту, її можна спробувати перескласти, але тільки двічі.

У Литві проходити навчання в автошколі необов’язково, якщо вже маєте права. Достатньо просто скласти іспити з водіння в Regitra (можна з перекладачем). Для цього ваше постійне місце проживання повинно знаходитися в Литві. Довести це можна двома способами:

  • жити в країні понад 185 днів впродовж року;
  • мати посвідку на тимчасове проживання з гуманітарних міркувань, трудовий договір, виписку зі Служби зайнятості, документ з навчального закладу тощо.

Потім треба звернутися до лікаря для проходження медичного огляду та отримати діючу довідку. 

Вже у Regitra треба надати такі документи:

  • паспорт;
  • медичну довідку водія;
  • довідку про надання першої медичної допомоги;
  • національне посвідчення водія, видане в Україні, з перекладом на литовську мову (з обов’язковим підписом перекладача).

Якщо ж не маєте водійських прав, перед всіма цими процесами треба пройти навчання у автошколі.

Латвія допускає кілька варіантів:

  • отримання міжнародних прав;
  • національне посвідчення країни;
  • можна обміняти українські на латвійські без іспитів.

У першому варіанті з документом можна їздити також у Литві, Естонії та низці інших країн.

В Естонії після року проживання, якщо ви приїхали на власній автівці, її треба перереєструвати. Одночасно доведеться замінити українські права на естонські. Зробити це можна тільки після складання іспитів в Департаменті транспорту.

Для отримання документа з нуля, як і в Литві, треба жити в країні понад 185 днів. Постійне місце проживання підтверджується даними з Реєстру населення. Перш за все треба записатися в автошколу. Навчання триває два-три місяці. Фінальний іспит складається у тому ж відомстві, що і обмін українських прав.

Країни з максимальними штрафами для водіїв: топ-7

Суми штрафів за порушення правил дорожнього руху відрізняються у різних країнах — у деяких вони сягають десятків тисяч доларів. Біженці не звільнені від їх сплати, пише Visit Ukraine.

Топ країн з найвищими штрафами для водіїв:

  1. Фінляндія — при розрахунку беруть до уваги дохід правопорушника. Так, у 2022 році в країні виписали штраф у $200 000. Його виписали фінському бізнесмену. Водночас мінімальна можлива сума становить $1 600;
  2. Канада — рекордний штраф, який виписували у країні сягнув $25 000. Штрафи для людей, яких спіймали на швидкості в Канаді, залежатимуть від регіону. В Онтаріо за перевищення на 10 км/год. доведеться заплатити $40, а за таке ж правопорушення в Квебеку — $227. Штрафи збільшуються вдвічі в робочих зонах.
  3. Японія — за кермування у стані сп’яніння загрожує санкція у розмірі $8 700, якщо кермувати в стані алкогольного сп`яніння, а за проїзд на червоне світло — $420 за проїзд на червоне світло;
  4. Велика Британія — в середньому водії у країні сплачують близько $100 доларів за порушення швидкісного режиму, але у 2010 роках водій заплатив за це правопорушення рекордні $8 000;
  5. Італія — за кермування під дією алкоголю передбачено $6 400 штрафу й заборона кермувати протягом двох років;
  6. США — розмір санкції залежить від штату. У Вірджинії, приміром, за перевищення швидкості стягують $2 600 за перевищення швидкості. В країні також зареєстровано два антирекорди: штраф майже в $1 мільйон заплатив 37-річний шведський водій, який  розігнався на своєму SLS AMG до 300 км/год у серпні 2010 року. Другий за величиною штраф отримав водій Ferrari Testarossa того ж року в січні — розігнався до 136 км/год у зоні дії обмеження у 85 км/годину. Він заплатив $327 000.
  7. Португалія та Німеччина — за порушення швидкісного режиму штрафи сягають від $630 до $1 900.

У ЄС планують ввести єдині ПДР

У країнах Європейського Союзу діє поняття транскордонного правопорушення, тобто вчиненого громадянином однією держави в іншій.

Серед таких є і кілька найбільш серйозних відхилень від ПДР, а саме:

  • перевищення швидкості;
  • керування автомобілем у нетверезому стані (алкогольне і наркотичне сп’яніння);
  • спричинення смерті чи тяжких тілесних ушкоджень внаслідок порушення правил руху.

При цьому єдиної бази даних з інформацією про водіїв та автівки, а також доступу до баз інших країн у правоохоронців немає. Через це, приміром, у 2019 році близько 40% транскордонних порушників ПДР не були покарані — їх просто не було ідентифіковано.

Щоб виправити ситуацію, Єврокомісія готує зміни до директиви 2015/413 про транскордонні порушення правил дорожнього руху від 2015 року.

Перш за все, пропонують зробити уніфікованими такі правопорушення (на додачу до швидкої та п’яної їзди):

  • недотримання достатньої дистанції до автомобіля, що їде попереду;
  • небезпечний обгін;
  • небезпечна парковка;
  • перетин однієї або кількох суцільних білих ліній розмітки;
  • недотримання правил користування аварійними коридорами;
  • використання перевантаженого автомобіля.

Також буде запроваджено нову систему, яка дозволить позбавляти водійських прав у всьому ЄС. Правоохоронні органи усіх держав-членкинь блоку отримають доступ до національних реєстрів водійських прав інших країн. 

У рамках цієї частини програми буде створено єдиний цифровий портал (на кшталт Дії) з онлайн-версією водійського посвідчення. У ньому міститиметься інформація про правила безпеки дорожнього руху, які діють у кожній державі ЄС. Туди також приходитимуть і сповіщення про штрафи — на порталі їх одразу можна буде сплатити.

Раніше Заборона розповідала про відділення ДП «Документ» за кордоном. Там можна відновити втрачені документи, оформити ID-картку та навіть обміняти посвідчення водія. 

Читати більше новин в Telegram

Сподобався матеріал?

Підтримай Заборону на Patreon, щоб ми могли випускати ще більше цікавих історій