В спробі достукатися: в Counter-Strike помістили контрпропаганду Кремлю
- Видання з Фінляндії створило карту у відомій грі Контр-страйк. Тут розміщували матеріали про війну в Україні попри блокування на території Росії.
- Мапа містить особисті історії українців, відомості про справжні масштаби втрат окупаційної армії та свідчення її злочинів у Бучі та Ірпені.
- Організація «Репортери без кордонів» вже обходила державну цензуру за допомогою онлайн-ігор, а саме Minecraft.
Спеціальна карта у популярній онлайн-стрілялці містить інформацію, яку дослідники збирали в Україні протягом повномасштабного вторгнення РФ. Таким чином журналісти хотіли надати доступ до вільної інформації й обійти цензуру Роскомнадзору, що з 24 лютого 2022 року заблокував майже 500 сайтів.
Заборона розповідає про незвичний спосіб висвітлювати події війни.
de_voyna проти фейків: проєкт журналістів
Фінське медіа Helsingin Sanomat розповсюджує правду про війну в Україні через популярну комп’ютерну гру Counter-Strike:Global Offensive, що налічує близько 4 млн користувачів в РФ. На прохання редакції професійні геймдизайнери створили в онлайн-шутері умовне пострадянське місто та розмістили у різних локаціях зібрану журналістами інформацію, пише Deutsche Welle.
Карту під назвою de_voyna розробляли шість місяців і випустили 3 травня 2023 року, в Міжнародний день свободи преси. На ній у різних локаціях розміщені новини російською мовою про війну Росії проти України, зокрема, тексти про різанину в Бучі з фотосвідченнями, розповідь про загиблих російських солдатів та особисті історії українців, наприклад, чоловіка з Одеси, чию дитину, дружину та тещу вбила російська крилата ракета.
Скріншоти з мапи de_voyna фінських журналістів Helsingin Sanomat. Джерело: Helsingin Sanomat/Reuters
Читати більше новин в Telegram«Ми хотіли показати те, що наші репортери та фотографи в Україні бачили на власні очі та задокументували. Офіційно Росія стверджує, що масові вбивства в Бучі й Ірпені вигадані. Ми хочемо сказати гравцям, що, на жаль, це справді відбулося», — пояснює головний редактор Helsingin Sanomat Антеро Мукка. Він усвідомлює, що це невеликий вклад, але вірить, що ‘в Росії ще є люди, готові підтримати зусилля вільного світу щодо збереження України як незалежної держави’.
Мукка не говорить, як часто їхню карту завантажували росіяни, але вона привернула увагу та поширювалася в Telegram-каналах. Водночас за даними журналістів, деякі геймери розкритикували західні країни у їх спробах допомогти з розповсюдженням інформації. На популярному серед гравців онлайн-форумі Reddit вони кажуть, що росіянам та жителям інших країн із жорсткою цензурою не потрібна допомога Заходу, щоб отримати доступ до правди.
Бібліотека без цензури у Minecraft
У майбутньому ігри можуть стати більш звичним інструментом обходу державної кіберцензури. Проєкт Helsingin Sanomat — не перший випадок, коли відеогра використовується для розвінчання пропаганди та фейків.
У 2020 році неурядова організація «Репортери без кордонів» створила так звану Бібліотеку без цензури в комп’ютерній грі Minecraft. Кімнати в ній присвячені країнам, що обмежують інтернет: Росії, Білорусі, Ірану, В’єтнаму, Мексиці, Єгипту, Еритреї, Бразилії та Саудівській Аравії. Тут є тексти про цензуру та авторитарну політику англійською та місцевими мовами.
«Журналісти з п’яти різних країн тепер мають місце, де їх голоси знову почують, попри заборону, ув’язнення, вигнання та навіть убивство. Їхні заборонені статті перепубліковані в книгах Minecraft, що дає читачам можливість дізнатися про реальну політичну ситуацію в їхніх державах», — йдеться на сайті Uncensored Library.
Мова, зокрема, йде про:
- критика влади Саудівської Аравії Джамаля Хашоґджі, якого катували, вбили та розчленували у посольстві країни в Стамбулі, через що США ввели проти королівства санкції;
- застреленого 12 пострілами журналіста Хав’єра Валдеса, який писав про нарковійну в Мексиці;
- переможця Human Rights award 2017 в’єтнамського демократа Нгуєна Ван Дая, ув’язненого за пропаганду проти держави;
- незалежне ліберальне видання Mada Masr, журналістів якого звинувачували у наклепі на уряд Єгипту та неодноразово заарештовували.
Раніше Заборона розповідала про журналіста The Wall Street Journal Евана Гершковича, якого ФСБ затримали під час написання матеріалу про ПВК Вагнер.
Читати більше новин в Telegram