За останні два роки кожен третій співробітник ООН став жертвою домагань
Приблизно третина співробітників Організації об’єднаних націй та її підрозділів зізналися, що хоча б раз стикалися на роботі з тими чи іншими формами сексуальних домагань тільки за останні два роки. Про це свідчать результати онлайн-опитування компанії Deloitte, представленого в доповіді ООН.
«Протверезна» статистика
Згідно з результатами дослідження, 33 відсотки опитаних на умовах анонімності повідомили, що хоча б один раз за останні два роки зазнавали домагань. 38,7 процента заявили, що переживали подібне хоча б раз за весь час своєї роботи в ООН.
21,7 відсотка респондентів розповіли, що ставали об’єктами образливих жартів або чуток, 14,2 процента отримували недоречні зауваження щодо своєї зовнішності або сексуальної активності, ще 13 відсотків були мимоволі втягнуті в обговорення сексу.
Майже 11 процентів повідомили, що відчули себе ніяково через жести сексуального характеру, 10 відсотків зізналися, що їх торкалися без їхнього дозволу та бажання.
Велика частина тих, хто зазнав домагань зазначили, що це сталося в офісі, до 17 відсотків чіплялися на заходах, пов’язаних із роботою. Водночас найчастіше переслідувачами ставали чоловіки. Близько чверті – керівники середньої або вищої ланки.
Усього в опитуванні взяли участь понад 30 тисяч співробітників ООН.
У листі до співробітників ООН генеральний секретар всесвітньої організації Антоніу Гутерріш заявив, що результати доповіді «містять протверезну статистику і докази того, що нам необхідні зміни». Він також додав, що статистика домагань серед співробітників перебуває приблизно на рівні інших організацій, проте ООН, яка ставить перед собою шляхетні цілі рівності, прав людини і поваги людської гідності, повинна відповідати вищим стандартам у порівнянні з іншими організаціями.
Співробітники ООН, зіткнувшись із сексуальними домаганнями, мають право подати скаргу і вимагати внутрішнього розслідування. Однак це, як випливає з більш раннього матеріалу The Guardian, може погіршити їхнє ж становище, а не кривдників. Семеро співрозмовниць видання подали офіційні скарги, і троє в результаті були звільнені, або зіткнулися з загрозою звільнення.
Випадки домагань і насильства в штаті ООН часто відбуваються в країнах зі слабкою системою правосуддя. Крім того, високопоставлені співробітники організації, які працюють за кордоном, мають дипломатичний імунітет, через що їх складніше притягнути до відповідальності в судовому порядку. Співрозмовники газети із восьми різних агентств ООН звертають увагу, що керівні посади в організаціях найчастіше займають чоловіки, а жінки зазвичай працюють за короткостроковими контрактами, що робить їх уразливими перед загрозою звільнення.
Кілька джерел The Guardian (у тому числі два високопоставлених співробітники ООН у Римі, які вийшли на пенсію), заявили, що чули, як менеджери пропонували своїм підлеглим кар’єрне зростання в обмін на сексуальні послуги.
Скандал із миротворцями
Останні кілька років миротворців та цивільних співробітників ООН неодноразово звинувачували в сексуальній експлуатації та зловживаннях щодо мирних жителів. За даними самої організації, тільки за 2016 рік на адресу її співробітників надійшли 106 скарг, водночас 50 відсотків імовірних інцидентів сталися в Центральноафриканській Республіці.
Під час розслідування британського телеканалу Channel 4, опублікованого на початку серпня 2018 року, з’ясувалося, що миротворці та співробітники ООН масово ґвалтували дітей і жінок по всьому світу. Як зазначають журналісти, за останні 20 років понад 1,7 тис. військовослужбовців були звинувачені в домаганнях і сексуальних злочинах проти місцевих жителів. Тільки 53 справи дійшли до суду. The Guardian додає, що центром насильства в більшості випадків є Африка.
Репортери в серії документальних фільмів опитали деяких постраждалих. Мешканка Конго Валері, наприклад, зізналася, що її зґвалтували у 14 років. 40-річний француз Дідьє Бурже запропонував їй гроші, і, оскільки родина дівчинки мала серйозні фінансові труднощі, вона погодилася.
Відсидівши термін у в’язниці, сам екс-миротворець ООН у бесіді з журналістами повідомив, що в нього був секс із понад 20-ма конголезькими дітьми, серед яких була 12-річна дівчинка.
«Я б сказав, що приблизно 20, можливо, 25, я не рахував», – каже Бурже, якого у 2008 році на батьківщині засудили за два доведені випадки.
Будучи головою відділу матеріально-технічного забезпечення в миротворчій місії у Гомі (конголезьке місто на кордоні з Руандою), колишній миротворець заробляв сім тисяч доларів на місяць у той час, як середня зарплатня місцевих жителів коливалася на рівні 5-10 доларів за аналогічний період.
«Вони голодували. Примусити їх до сексуального зв’язку за винагороду було досить легко», – розповідає Бурже.
За словами екс-миротворця, багато його товаришів користувалися своїм привілейованим становищем та злиднями місцевих жителів, пропонуючи підліткам та жінкам займатися з ними сексом за їжу або невелику винагороду.
У квітні 2017 року агентство Associated Press, у рамках свого власного розслідування діяльності миротворчих місій, опитало понад 300 жертв та зібрало більше ніж 2 тисяч заяв про сексуальне насильство, скоєне миротворцями із 23 країн світу за останні 12 років.
Наприклад, за даними агентства, 134 миротворці зі Шрі-Ланки систематично експлуатували дев’ятьох дітей на Гаїті з 2004 по 2007 рік. Такі дані містяться в доповіді ООН, призначеній для внутрішнього користування. Зі згаданих у доповіді миротворців 114 були відправлені додому, проте ніхто з них не був ув’язнений, зазначає AP.
Безпрецедентна ситуація, а також тиск із боку правозахисників і ЗМІ змусили керівництво ООН у терміновому порядку переглянути свій підхід до запобігання подібним злочинам. У березні 2017 року генсек представив нову стратегію припинення злочинів сексуального характеру з боку миротворців і цивільних співробітників ООН, а також забезпечення відповідальності за подібні правопорушення.
У червні 2019 року має достроково покинути свій пост глава агентства ООН із питань ВІЛ та СНІД Мішель Сідібе. У грудні його звинуватили в тому, що в агентстві під його керівництвом закривали очі на звинувачення в сексуальних домаганнях, знущання і зловживання владою.
Читайте також: Можна, але з дозволу. Що змінює у сексі новий закон
Підписуйтесь на нас у Facebook – чутливі історії про важливе