Тихесенько в Білорусь піти: чим закінчився похід Пригожина на Москву
- В ніч проти 24 червня 2023 року ворожнеча між групою Вагнера Євгена Пригожина та Міноборони Росії переросла у відверте військове протистояння. Активна фаза тривала лише добу.
- За цей час вагнерівцям вдалося захопити Ростов-на-Дону і рухатися майже безперешкодно кількома регіонами.
- Ширяться чутки, що метою ватажка ПВК було продемонструвати хибність та слабкість військового командування РФ і змусити Путіна зробити кадрові заміни.
Аби пройти чотири російські області і наблизитися до Москви ПВК Вагнер знадобилося 23 години. Втім, поважні військові аналітики називають операцію фарсом, адже жодна зі сторін начебто конфлікту не добилася якихось категоричних змін.
Заборона розповідає про всі ключові події історії з бунтом в РФ: передумови, військові кроки, реакцію Путіна та коротку розв’язку.
Заколот ПВК Вагнер: що передувало
ПВК Вагнер є проєктом російських спецслужб. З 2013 року в складі приватної армії в воєнних конфліктах брали участь військові-пенсіонери: Сирія, низька африканських країн, а також Україна. На велику війну власник компанії Євгеній Пригожин збирав найманців (на контракт) по в’язницях та серед цивільного населення, пропонуючи заробити, вбиваючи українців.
Після успішної наступальної операції ЗСУ восени 2022 року росіяни вимушені були змінити тактику: на ще недеокупованих територіях Запоріжжя, Херсонщини та Криму почали будувати потужні лінії укріплення. А на територіях Луганської та Донецької областей продовжилися найзапекліші бої. Саме сюди перекинули вагнерівців: зокрема в Бахмуті вони опинилися між українськими підрозділами та російськими ЗС.
Пригожин неодноразово заявляв, що до його армії ставляться як до гарматного м’яса. Одним зі дзвіночків підготовки бунту стало оголошення про вихід з Бахмуту 10 травня 2023 року: нібито Вагнер не отримує зброї, а бійці гинуть від професійних дій українців. Тоді розпал конфлікту з Міноборони РФ нібито вдалося загасити і вагнерівці залишилися. Втім, за місяць ЗСУ за допомогою нового західного озброєння просунулися на кілометри, звільнили кілька населених пунктів (зокрема і ті, що були окуповані з 2014 року), знищили низьку ключових опорних пунктів та артпідрозділів. Настрій Пригожина остаточно погіршив наказ міністра оборони РФ Шойгу про обов’язкові контракти всіх учасників ‘СВО’: власник ПВК остаточно побачив спробу легально ‘віджати’ в нього ресурси.
Читати більше новин в Telegram‘Революція’ Пригожина: 24 червня 2023 року
Під час операції, яку Євгеній Пригожин охарактеризував як «марш за свободу та справедливість проти корупції», сили групи Вагнера перейшли з окупованої України в Росію в кількох місцях. Такий похід неможливо зробити спонтанно, тож, скоріш за все, його готували певний час.
«Спецслужби США отримали розвіддані про підготовку Пригожина до збройного протистояння з Міноборони ще в середині червня. Про ці плани розвідка США поінформувала Білий дім та інших чиновників. Ключовим поштовхом для Пригожина став наказ Міноборони від 10 червня про те, що всі добровольчі загони мають підписувати контракти з військовим відомством», — пише The Washington Post.
В ніч проти 24 червня в Ростові-на-Дону «Вагнер» зайняв кілька ключових об’єктів безпеки, включаючи штаб, який керує військовими операціями Росії в Україні. Підрозділи також рухалися на північ через Воронезьку область. Пригожин зажадав зустрічі міністром оборони Сергієм Шойгу та головою Генштабу Валерієм Герасимовим, пригрозивши, що інакше його найманці підуть на Москву.
Що відбувалося по регіонах:
- в Ростовській області найманці ПВК заблокували будинки районних відділів поліції. СОБР та ОМОН були затримані на їхніх базах, Росгвардія — блокована в машинах. Навпроти будівлі, де сидить СОБР, поставили пікап із кулеметом, в цирку опинився танк. Захопили будівлю штабу Південного військового округу та інші військові об’єкти в місті, включаючи аеродром. Ростов почали покидати приблизно о 21:00.
- у Москві обмежили в’їзд у місто, зокрема з півдня — Варшавським шосе та з півночі — Ярославським шосе. На деяких в’їздах встановили блокпости з БТР та гранатометами. Оголошено про режим КТО, а 26 червня буде вихідним.
- у Липецькій області влада за допомогою екскаваторів скопала дороги, щоб ними не змогла проїхати техніка ПВК «Вагнер». Деякі траси в області перекриті.
- Влада Калузької області обмежила рух автомобілів дорогами регіону, які прилягають до сусідніх областей. 25 червня заборони зняли.
Реакція Путіна на похід Вагнера
Владимир Путін виступив зі зверненням та назвав дії ПВК «Вагнер» заколотом та зрадою. Президент РФ пообіцяв, що всі, хто встав на шлях зради, будуть покарані. Стосовно Пригожина порушили кримінальну справу за фактом організації збройного заколоту.
Цікаво, що після публікації відео, місце запису якого достеменно невідомо, спеціальний борт Іл96-300ПУ (Пункт управління; тут встановлено обладнання для керування збройними силами) Путіна вилетів з Москви у бік Петербурга. FlightRadar засік його пересування о 14:16 за київським часом. Пункт призначення борту не вказано, він зник із трекингової системи в районі Твері, де є одна з резиденцій лідера країни-агресорки.
Західна преса помістила на перші шпальти ранкових видань акценти на слабкості як президента, так і військової машини РФ.
Заколот Пригожина: чим все закінчилося
Заявлений як масштабний похід закінчився так само раптово, як і почався. Пресслужба президента Білорусі Олександра Лукашенка повідомила, що протягом усього дня, за дорученням Путіна [зверніть увагу на це], він вів переговори з Пригожиним. В результаті власник ПВК погодився вгамувати своїх найманців.
«Євгеній Пригожин прийняв пропозицію Олександра Лукашенка про зупинення руху ПВК Вагнер на території Росії та подальші кроки щодо деескалації напруги. На сьогодні на столі — абсолютно вигідний і прийнятний варіант розв’язки ситуації, з гарантіями безпеки для бійців ПВК», — йдеться в заяві.
Чому саме Лукашенко вів перемовини? Пєсков пояснив ти, що той сам запропонував допомогу, оскільки має довготривалі відносини з Пригожиним (понад 20 років). Хоча, як зазначалося вище, білоруська сторона акцентувала, що саме Путін доручив.
Пригожин своєю чергою знову тиснув на слова про марш справедливості. «За добу ми пройшли, не доходячи до 200 км до Москви. Зараз настав той момент, коли кров може пролитися. Розуміючи всю відповідальність за те, що буде пролита російська кров з однієї зі сторін, ми розвертаємо свої колони і йдемо у зворотному напрямку до польових таборів згідно з планом», — наговорив Пригожин в аудіоповідомленні ввечері 24 червня.
Всього найманці знищили шість вертольотів та один літак, загинули 12 льотчиків. У Воронезькій області внаслідок бойових дій спалахнула нафтобаза, до вечора її не загасили.
Ще домовилися, що кримінальну справу проти Пригожина буде припинено, він піде до Білорусі — навіщо, невідомо.
За словами прессекретаря Путіна Дмітрія Пєскова, переслідувати бійців-заколотників влада не буде, ‘враховуючи їхні фронтові заслуги’. Ті, хто відмовилися брати участь в поході, підпишуть контракти з МО РФ. Кадрові перестановки до Міноборони під час контактів з приводу заколоту не обговорювалися.
«Незавершене повстання створює для України, США та їхніх союзників як вигоди, так і ризики. Небезпека нестабільності в РФ полягає у тому, що чим слабшим себе почуває Путін, тим непередбачуванішими можуть ставати його дії. Зокрема, американських посадовців найбільше хвилює безвідповідальне ставлення президента РФ до ядерної зброї», — The New York Times.
Раніше Заборона розповідала про зізнання вагнерівців в скоєнні страшних злочинів щодо мирних українців, в тому числі про вбивства дітей.
Читати більше новин в Telegram